Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-2 (ABS-1)-JUNIOR CHALLENGE (JW-2) - Torino, Italy - 25-27 November 2022
 
Quarter Finals 1500 meter Men AB
  10 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 11 skaters)
 Race 15, ..     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.641 Lorenzo PREVITALI  FF.OO2:24.996Q
2.145 Warre NOIRON  IDA2:25.786 
3.2161 Francesco PICCO  VGT2:25.876
4.375 Jacob OUWENEEL  KTTZW2:25.894
5.4106 Linus August RISNES  OSK2:27.466
6.7125 Alessandro BUCCELLINI  SES2:30.900
7.598 Evan LEEUWIS  NSV2:31.102
 Race 16, ..     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6111 Tawan THOMAS  RPV2:24.166Q
2.3160 Simon BASTIER  USO2:24.264 
3.558 Niels BERGSMA  KTTN2:24.472
4.4122 Kai-Arne OTTENHOFF  SCT2:28.064
5.2107 Tinius RAMBØL ALME  OSK2:28.178
6.7151 Robin METZ  TRL2:28.452
7.1179 Joseph ARMSTRONG  ALD2:28.532
 Race 17, ..     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Fredrik PEDERSEN  OSK2:25.040Q
2.3158 Franck Edward Julien TEKAM  USO2:25.790 
3.6146 Jonas DE JONG  RTCM2:26.314
4.559 Noah VAN RIET  KTTN2:31.202
5.415 Daniele COLA  BOR2:46.229
23 Louis MOUHOT  ASMBP
 Race 18, ..     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.242 Alessandro LOREGGIA  FF.OO2:24.356Q
2.7118 Ihan YOO  SAIR2:24.889 
3.673 Brian BOER  KTTZW2:25.544
4.1162 Alessandro PICCHIARELLI  VGT2:26.936
5.5170 Lukas KOBUCH  GER2:27.495
6.393 Willem MURRAY  NIRC2:30.669
7.461 Emiel SCHEEPSTRA  KTTN-    
 Race 19, ..     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.455 Jenning DE BOO  KTTN2:24.350Q
2.7103 Miika KLEVSTUEN  OSK2:24.900 
3.216 Alex MAESTRI  BOR2:25.870
4.136 Emil KOCH  GER2:27.180
5.3138 Larsen CASUBOLO  STKG2:27.896
6.65 Lucas ROSSETTI  ASMB2:35.618
7.5124 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES-    
 Race 20, ..     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1154 Arthur VANBESIEN  USF2:20.712Q
2.757 Ted DALRYMPLE  KTTN2:21.774
3.477 Timo VALENTIJN  KTTZW2:26.082
4.3163 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT2:28.956
5.297 Max KLEINRENSINK  NSV2:30.958
6.613 Marco COMENSOLI  BOR-    
5159 Gabin CARRIE  USOP
 Race 21, ..     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3157 Etienne BASTIER  USO2:22.310Q
2.543 Theo COLLINS  ALD2:22.450 
3.2136 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG2:24.906
4.721 Federico IORIATTI  CPP2:25.396
5.194 Arty CLAREY  NIRC2:34.220
6.614 Ezio BONUTTI  BOR-    
4172 Brandon JAHN  GERP
 Race 22, ..     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.224 Pietro CASTELLAZZI  CSCA2:29.911Q
2.560 Jurre SYBRANDI  KTTN2:30.405 
3.7150 Mathys FABER  TRL2:30.909
4.6119 Daniele ZAMPEDRI  SCP2:32.125
5.3171 Clemens PFROPPER  GER2:33.080
6.4145 Daniel BROUWER  RTCM2:34.119
7.14 Mathis PAICHEUR  ASMB-    
 Race 23, ..     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.456 Bas VAN DER VALK  KTTN2:21.748Q
2.7105 Eirik ANDERSEN  OSK2:23.107 
3.220 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP2:24.009
4.632 Jonathan RÖSKENBLECK  GER2:24.199
5.192 Isaac RAIZADA  NIRC2:29.250
6.5164 Sebastian CAPONE  VGT2:43.971
333 Samuel FÜSSINGER  ECODNS
 Race 24, ..     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6114 Stan RIJKSEN  RTCM2:22.997Q
2.3137 Fré VAN DAMME  STKG2:24.312 
3.7135 Anil DE VRIES  STB2:28.071
4.137 Rafael SCHLOSSARECK  GER2:28.902
5.5108 Nicolai BJERKE  OSK2:31.485
6.295 Elliot BAKER  NIRC2:37.996
7.4123 Pietro GERVASONI  SES-    
 
Repechage QS 1500 meter Men AB
  9 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 94, ..     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Theo COLLINS  ALD2:30.536Q
2.5171 Clemens PFROPPER  GER2:31.331 
3.3150 Mathys FABER  TRL2:31.335
4.2135 Anil DE VRIES  STB2:56.221ADV
5.6124 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES-    
4108 Nicolai BJERKE  OSKYC
 Race 95, ..     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2163 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT2:34.511Q
2.459 Noah VAN RIET  KTTN2:34.727 
3.120 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP2:35.895
4.595 Elliot BAKER  NIRC2:39.591
5.6164 Sebastian CAPONE  VGT2:42.275ADV
360 Jurre SYBRANDI  KTTNP
 Race 96, ..     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1118 Ihan YOO  SAIR2:26.855Q
2.216 Alex MAESTRI  BOR2:30.138 
3.593 Willem MURRAY  NIRC2:31.904
4.3162 Alessandro PICCHIARELLI  VGT2:32.556
5.698 Evan LEEUWIS  NSV2:36.054
6.4138 Larsen CASUBOLO  STKG-    
 Race 97, ..     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Jonathan RÖSKENBLECK  GER2:26.771Q
2.1105 Eirik ANDERSEN  OSK2:26.905
3.6123 Pietro GERVASONI  SES2:27.421
4.3146 Jonas DE JONG  RTCM2:27.607
5.497 Max KLEINRENSINK  NSV2:28.143
6.594 Arty CLAREY  NIRC2:33.057
 Race 98, ..     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1160 Simon BASTIER  USO2:23.306Q
2.221 Federico IORIATTI  CPP2:24.298 
3.515 Daniele COLA  BOR2:25.630
4.377 Timo VALENTIJN  KTTZW2:26.102
5.492 Isaac RAIZADA  NIRC2:26.279
6.64 Mathis PAICHEUR  ASMB-    
 Race 99, ..     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Niels BERGSMA  KTTN2:26.887Q
2.2158 Franck Edward Julien TEKAM  USO2:28.134 
3.613 Marco COMENSOLI  BOR2:28.326
4.4119 Daniele ZAMPEDRI  SCP2:28.899
5.337 Rafael SCHLOSSARECK  GER2:31.811
6.55 Lucas ROSSETTI  ASMB2:42.195
 Race 100, ..     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.375 Jacob OUWENEEL  KTTZW2:26.413Q
2.2161 Francesco PICCO  VGT2:26.819 
3.4107 Tinius RAMBØL ALME  OSK2:28.022
4.5151 Robin METZ  TRL2:30.058
5.661 Emiel SCHEEPSTRA  KTTN-    ADV
1137 Fré VAN DAMME  STKGP
 Race 101, ..     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 Miika KLEVSTUEN  OSK2:26.196Q
2.273 Brian BOER  KTTZW2:26.600 
3.4170 Lukas KOBUCH  GER2:31.261
4.336 Emil KOCH  GER2:32.979
5.6125 Alessandro BUCCELLINI  SES2:33.751
6.5179 Joseph ARMSTRONG  ALD2:36.569
 Race 102, ..     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.245 Warre NOIRON  IDA2:29.798Q
2.1136 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG2:29.950 
3.614 Ezio BONUTTI  BOR2:30.066
4.3106 Linus August RISNES  OSK2:30.232
5.4122 Kai-Arne OTTENHOFF  SCT2:33.382
5145 Daniel BROUWER  RTCMP
 
Semi Final 1500 meter Men AB
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
 Race 152, ..     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.255 Jenning DE BOO  KTTN2:17.554Q
2.342 Alessandro LOREGGIA  FF.OO2:18.213Q
3.4160 Simon BASTIER  USO2:19.756
4.5103 Miika KLEVSTUEN  OSK2:19.895
5.645 Warre NOIRON  IDA2:20.417
6.743 Theo COLLINS  ALD2:43.011ADV
1154 Arthur VANBESIEN  USFP
 Race 153, ..     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.441 Lorenzo PREVITALI  FF.OO2:16.700Q
2.257 Ted DALRYMPLE  KTTN2:16.800Q
3.3111 Tawan THOMAS  RPV2:17.576 
4.658 Niels BERGSMA  KTTN2:19.194ADV
5.861 Emiel SCHEEPSTRA  KTTN2:19.464
6.575 Jacob OUWENEEL  KTTZW2:21.500
7.7163 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT2:25.356
156 Bas VAN DER VALK  KTTNP
 Race 154, ..     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6118 Ihan YOO  SAIR2:22.380Q
2.424 Pietro CASTELLAZZI  CSCA2:22.509Q
3.1157 Etienne BASTIER  USO2:22.553 
4.3104 Fredrik PEDERSEN  OSK2:26.153
5.532 Jonathan RÖSKENBLECK  GER2:27.005
6.7135 Anil DE VRIES  STB2:30.499
7.8164 Sebastian CAPONE  VGT2:35.971
2114 Stan RIJKSEN  RTCMDNS
 
Final 1500 meter Men AB
 Race 160, B     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1111 Tawan THOMAS  RPV2:27.978 
2.6157 Etienne BASTIER  USO2:28.652 
3.545 Warre NOIRON  IDA2:29.134
4.3160 Simon BASTIER  USO2:29.174 
5.7104 Fredrik PEDERSEN  OSK2:29.940
6.4103 Miika KLEVSTUEN  OSK2:30.044
7.261 Emiel SCHEEPSTRA  KTTN2:31.452
 Race 161, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.442 Alessandro LOREGGIA  FF.OO2:21.35834
2.141 Lorenzo PREVITALI  FF.OO2:23.00321
3.843 Theo COLLINS  ALD2:23.97213
4.558 Niels BERGSMA  KTTN2:24.0198
5.257 Ted DALRYMPLE  KTTN2:29.0845
6.355 Jenning DE BOO  KTTN2:30.7523
7.724 Pietro CASTELLAZZI  CSCADNF2
8.6118 Ihan YOO  SAIRP1
 
Distance Classification 1500 meter Men AB
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, A
1.42 Alessandro LOREGGIA  FF.OO1341|2|12:18.213
2.41 Lorenzo PREVITALI  FF.OO2211|1|22:16.700
3.43 Theo COLLINS  ALD3132|1|6|32:22.450
4.58 Niels BERGSMA  KTTN483|1|4|42:19.194
5.57 Ted DALRYMPLE  KTTN552|2|52:16.800
6.55 Jenning DE BOO  KTTN631|1|62:17.554
7.24 Pietro CASTELLAZZI  CSCADNF21|2|NF2:22.509
8.118 Ihan YOO  SAIRP12|1|1|P2:22.380
  Final, B
9.111 Tawan THOMAS  RPV11|3|12:17.576
10.157 Etienne BASTIER  USO21|3|22:22.310
11.45 Warre NOIRON  IDA32|1|5|32:20.417
12.160 Simon BASTIER  USO42|1|3|42:19.756
13.104 Fredrik PEDERSEN  OSK51|4|52:25.040
14.103 Miika KLEVSTUEN  OSK62|1|4|62:19.895
15.61 Emiel SCHEEPSTRA  KTTN77|5|5|72:19.464
  Semi Final, ..
16.32 Jonathan RÖSKENBLECK  GER54|1|52:24.199
17.75 Jacob OUWENEEL  KTTZW64|1|62:21.500
18.135 Anil DE VRIES  STB63|4|62:28.071
19.163 Massimiliano PICCHIARELLI  VGT74|1|72:25.356
20.164 Sebastian CAPONE  VGT76|5|72:35.971
21.154 Arthur VANBESIEN  USFP1|P2:20.712
22.56 Bas VAN DER VALK  KTTNP1|P2:21.748
23.114 Stan RIJKSEN  RTCMDNS1|NS2:22.997
  Quarter Finals, ..
3 Louis MOUHOT  ASMBPP
159 Gabin CARRIE  USOPP
172 Brandon JAHN  GERPP
  Repechage QS, ..
27.105 Eirik ANDERSEN  OSK22|22:23.107
28.158 Franck Edward Julien TEKAM  USO22|22:25.790
29.136 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG23|22:24.906
30.73 Brian BOER  KTTZW23|22:25.544
31.16 Alex MAESTRI  BOR23|22:25.870
32.161 Francesco PICCO  VGT23|22:25.876
33.21 Federico IORIATTI  CPP24|22:24.298
34.59 Noah VAN RIET  KTTN24|22:31.202
35.171 Clemens PFROPPER  GER25|22:31.331
36.20 Gabriel MATURI PADOVANI  CPP33|32:24.009
37.150 Mathys FABER  TRL33|32:30.909
38.15 Daniele COLA  BOR35|32:25.630
39.170 Lukas KOBUCH  GER35|32:27.495
40.107 Tinius RAMBØL ALME  OSK35|32:28.022
41.13 Marco COMENSOLI  BOR36|32:28.326
42.14 Ezio BONUTTI  BOR36|32:30.066
43.93 Willem MURRAY  NIRC36|32:30.669
44.123 Pietro GERVASONI  SES37|32:27.421
45.77 Timo VALENTIJN  KTTZW43|42:26.082
46.146 Jonas DE JONG  RTCM43|42:26.314
47.162 Alessandro PICCHIARELLI  VGT44|42:26.936
48.36 Emil KOCH  GER44|42:27.180
49.119 Daniele ZAMPEDRI  SCP44|42:28.899
50.106 Linus August RISNES  OSK45|42:27.466
51.151 Robin METZ  TRL46|42:28.452
52.95 Elliot BAKER  NIRC46|42:37.996
53.122 Kai-Arne OTTENHOFF  SCT54|52:28.064
54.37 Rafael SCHLOSSARECK  GER54|52:28.902
55.92 Isaac RAIZADA  NIRC55|52:26.279
56.97 Max KLEINRENSINK  NSV55|52:28.143
57.125 Alessandro BUCCELLINI  SES56|52:30.900
58.98 Evan LEEUWIS  NSV57|52:31.102
59.124 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES57|5
60.138 Larsen CASUBOLO  STKG65|62:27.896
61.94 Arty CLAREY  NIRC65|62:33.057
62.5 Lucas ROSSETTI  ASMB66|62:35.618
63.179 Joseph ARMSTRONG  ALD67|62:28.532
64.4 Mathis PAICHEUR  ASMB67|6
65.137 Fré VAN DAMME  STKGP2|P2:24.312
66.60 Jurre SYBRANDI  KTTNP2|P2:30.405
67.145 Daniel BROUWER  RTCMP6|P2:34.119
108 Nicolai BJERKE  OSKYC5|YC2:31.485
  Quarter Finals, ..
33 Samuel FÜSSINGER  ECODNSNS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Engo
Eraton
Kilimanjaro
Skate-Tec
Sebra Sports
Web-TV
Bioracer