Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Rostock, Germany - 4-6 November 2022
 
Heats 777 meter Women D
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
 Race 112, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5105 Neeltsje DE BOER  TRL1:21.100Q
2.363 Esther DROST  SCT1:21.232Q
3.2121 Serena MAUCERI  VGT1:21.793
4.139 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL1:27.075
5.4128 Juliette VAN RHEE  IJA1:28.826
 Race 113, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.248 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:21.215Q
2.4106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:21.369Q
3.351 Julie PNOVSKA  KSB1:24.313
4.126 Carlotta GROSSMANN  EVD1:26.319
 Race 114, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4104 Lise DIJKSTRA  TRL1:25.371Q
2.247 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:26.143Q
3.338 Ief STRAATHOF  IHCL1:26.491 
4.576 Rachele Yara DOLCI  SES1:26.617
5.166 Sigrid VAN ES  SCT1:34.535
 Race 115, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Lana SCHIPHOF  TRL1:19.487Q
2.364 Sara VAN DE POL  SCT1:19.724Q
3.214 Greta HÄUPL  ETR1:29.126 
4.452 Sarka SEJPALOVA  KSB1:36.930
 Race 116, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.362 Djoeke SCHMITZ  SCT1:24.476Q
2.425 Klara ZOSCHKE  EVD1:26.630Q
3.2110 Sanne BRINKSMA  TRL1:46.412 
4.115 Amelie LANG  ETR1:48.403
 Race 117, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.324 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:28.760Q
2.13 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:29.364Q
3.498 Tilde DE VRIENDT  STKG1:30.196 
4.265 Michelle VAN DER WOUDE  SCT1:31.208
5.5101 Tinne BOLSIUS  SVU1:31.968
 Race 118, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1108 Yente BROUWERS  TRL1:23.723Q
2.337 Sterre DE WILDE  IDA1:23.860Q
3.450 Laura NEVRELOVA  KSB1:24.472
4.289 Lobke VAN BENTHUM  STB1:26.472
5.567 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:26.672
 Race 119, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.375 Giulia MARELLI  SES1:22.494Q
2.5100 Femke VENEMA  SVU1:22.548Q
3.195 Mijke LAMMERS  STH1:23.102
4.2109 Kailey VAN DER VEEN  TRL1:23.460
5.427 Sarah MORCHE  EVD1:23.574
 
Quarter Finals 777 meter Women D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 125, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:20.140Q
2.462 Djoeke SCHMITZ  SCT1:21.136Q
3.2106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:21.364 
4.547 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:23.546
5.351 Julie PNOVSKA  KSB1:28.128
 Race 126, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1105 Neeltsje DE BOER  TRL1:22.287Q
2.4104 Lise DIJKSTRA  TRL1:22.397Q
3.263 Esther DROST  SCT1:22.485
4.525 Klara ZOSCHKE  EVD1:25.459
5.395 Mijke LAMMERS  STH1:25.685
 Race 127, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Lana SCHIPHOF  TRL1:20.886Q
2.264 Sara VAN DE POL  SCT1:21.488Q
3.3121 Serena MAUCERI  VGT1:26.572 
4.53 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:39.394
5.424 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHVDNF
 Race 128, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.175 Giulia MARELLI  SES1:21.962Q
2.2100 Femke VENEMA  SVU1:22.026Q
3.3108 Yente BROUWERS  TRL1:22.422
4.437 Sterre DE WILDE  IDA1:24.098
5.589 Lobke VAN BENTHUM  STB1:31.704
 
Semi Final 777 meter Women D
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 5 skaters)
 Race 173, Group 3     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4101 Tinne BOLSIUS  SVU1:24.965Q
2.176 Rachele Yara DOLCI  SES1:25.208
3.214 Greta HÄUPL  ETR1:26.267
4.365 Michelle VAN DER WOUDE  SCT1:28.771
 Race 174, Group 3     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Ief STRAATHOF  IHCL1:27.415Q
2.267 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:28.464 
3.339 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL1:45.556ADV
4.466 Sigrid VAN ES  SCTP
 Race 175, Group 3     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Kailey VAN DER VEEN  TRL1:23.878Q
2.227 Sarah MORCHE  EVD1:24.244 
3.415 Amelie LANG  ETR1:28.872
4.3110 Sanne BRINKSMA  TRL1:51.572
 Race 176, Group 3     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.398 Tilde DE VRIENDT  STKG1:24.892Q
2.126 Carlotta GROSSMANN  EVD1:27.121 
3.2128 Juliette VAN RHEE  IJA1:28.017
4.452 Sarka SEJPALOVA  KSB1:33.761
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 177, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.524 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:20.934Q
2.43 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:21.252Q
3.3121 Serena MAUCERI  VGT1:23.146
4.147 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:23.301
5.295 Mijke LAMMERS  STH1:25.299
 Race 178, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Esther DROST  SCT1:20.931Q
2.425 Klara ZOSCHKE  EVD1:22.170Q
3.237 Sterre DE WILDE  IDA1:22.292 
4.350 Laura NEVRELOVA  KSB1:22.533
5.551 Julie PNOVSKA  KSB1:22.876
6.689 Lobke VAN BENTHUM  STB1:28.705
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 179, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:18.511Q
2.4105 Neeltsje DE BOER  TRL1:18.718Q
3.5104 Lise DIJKSTRA  TRL1:18.844
4.2106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:20.511
5.364 Sara VAN DE POL  SCT1:20.682
 Race 180, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.262 Djoeke SCHMITZ  SCT1:20.457Q
2.1107 Lana SCHIPHOF  TRL1:20.519Q
3.4100 Femke VENEMA  SVU1:20.563 
4.375 Giulia MARELLI  SES1:21.285
5.5108 Yente BROUWERS  TRL1:50.451
 
Final 777 meter Women D
 Race 198, Group 7     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 Michelle VAN DER WOUDE  SCT1:27.215
2.566 Sigrid VAN ES  SCT1:27.272
3.215 Amelie LANG  ETR1:27.909
4.352 Sarka SEJPALOVA  KSB1:34.105
5.4110 Sanne BRINKSMA  TRL1:53.811
 Race 199, Group 6     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Sarah MORCHE  EVD1:25.705
2.314 Greta HÄUPL  ETR1:25.809
3.276 Rachele Yara DOLCI  SES1:26.301
4.667 Jente VAN DER HEIDE  SCT1:26.697
5.5128 Juliette VAN RHEE  IJA1:27.057
6.426 Carlotta GROSSMANN  EVD1:27.191
 Race 200, Group 5     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Kailey VAN DER VEEN  TRL1:22.584
2.298 Tilde DE VRIENDT  STKG1:22.762
3.438 Ief STRAATHOF  IHCL1:24.862
4.3101 Tinne BOLSIUS  SVU1:24.930
5.539 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL1:27.196
 Race 201, Group 4     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.447 Jelka VAN KRANENBURG  IJA1:23.909
2.3121 Serena MAUCERI  VGT1:23.920
3.150 Laura NEVRELOVA  KSB1:24.074
4.595 Mijke LAMMERS  STH1:24.256
5.251 Julie PNOVSKA  KSB1:24.346
6.689 Lobke VAN BENTHUM  STB1:29.762
 Race 202, Group 3     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 Isra GHARSALLAOUI  CGALE1:22.545
2.163 Esther DROST  SCT1:22.681
3.425 Klara ZOSCHKE  EVD1:25.403
4.224 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV1:36.448
5.537 Sterre DE WILDE  IDA2:21.951
 Race 203, Group 2     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL1:20.5253
2.475 Giulia MARELLI  SES1:20.5682
3.2100 Femke VENEMA  SVU1:20.6581 
4.5108 Yente BROUWERS  TRL1:20.705
5.364 Sara VAN DE POL  SCT1:34.333
 Race 204, Group 1     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.148 Fleur ALKEMADE  IJVZ1:17.70634
2.3104 Lise DIJKSTRA  TRL1:17.70821 
3.5107 Lana SCHIPHOF  TRL1:17.90613
4.2105 Neeltsje DE BOER  TRL1:18.8448
5.462 Djoeke SCHMITZ  SCT1:18.8945
 
Distance Classification 777 meter Women D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.48 Fleur ALKEMADE  IJVZ1341|1|1|11:17.706
2.104 Lise DIJKSTRA  TRL2211|2|3|21:17.708
3.107 Lana SCHIPHOF  TRL3131|1|2|31:17.906
4.105 Neeltsje DE BOER  TRL481|1|2|41:18.718
5.62 Djoeke SCHMITZ  SCT551|2|1|51:18.894
  Final, Group 2
6.106 Janna Wietske VAN DER ENDE  TRL132|3|4|11:20.511
7.75 Giulia MARELLI  SES221|1|4|21:20.568
8.100 Femke VENEMA  SVU312|2|3|31:20.563
9.108 Yente BROUWERS  TRL41|3|5|41:20.705
10.64 Sara VAN DE POL  SCT52|2|5|51:19.724
  Final, Group 3
11.3 Isra GHARSALLAOUI  CGALE12|4|2|11:21.252
12.63 Esther DROST  SCT22|3|1|21:20.931
13.25 Klara ZOSCHKE  EVD32|4|2|31:22.170
14.24 Yelyzaveta SOLOVIOVA  KHV41|NS|1|41:20.934
15.37 Sterre DE WILDE  IDA52|4|3|51:22.292
  Final, Group 4
16.47 Jelka VAN KRANENBURG  IJA12|4|4|11:23.301
17.121 Serena MAUCERI  VGT23|3|3|21:21.793
18.50 Laura NEVRELOVA  KSB33|4|31:22.533
19.95 Mijke LAMMERS  STH43|5|5|41:23.102
20.51 Julie PNOVSKA  KSB53|5|5|51:22.876
21.89 Lobke VAN BENTHUM  STB64|5|6|61:26.472
  Final, Group 5
22.109 Kailey VAN DER VEEN  TRL14|1|11:22.584
23.98 Tilde DE VRIENDT  STKG23|1|21:22.762
24.38 Ief STRAATHOF  IHCL33|1|31:24.862
25.101 Tinne BOLSIUS  SVU45|1|41:24.930
26.39 Fabiènne VAN DER VELDT  IHCL54|3|51:27.075
  Final, Group 6
27.27 Sarah MORCHE  EVD15|2|11:23.574
28.14 Greta HÄUPL  ETR23|3|21:25.809
29.76 Rachele Yara DOLCI  SES34|2|31:25.208
30.67 Jente VAN DER HEIDE  SCT45|2|41:26.672
31.128 Juliette VAN RHEE  IJA55|3|51:27.057
32.26 Carlotta GROSSMANN  EVD64|2|61:26.319
  Final, Group 7
33.65 Michelle VAN DER WOUDE  SCT14|4|11:27.215
34.66 Sigrid VAN ES  SCT25|P|21:27.272
35.15 Amelie LANG  ETR34|3|31:27.909
36.52 Sarka SEJPALOVA  KSB44|4|41:33.761
37.110 Sanne BRINKSMA  TRL53|4|51:46.412


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Skate-Tec
Bioracer
Sebra Sports
Web-TV
Eraton
Kilimanjaro
Engo