Events
Torino EC Final
Torino EF JChallenge
Gent-Eastertournement
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-5 (ABS-2) - JUNIOR CHALLENGE (JW-3) - Leeuwarden, Netherlands - 24-26 February 2023
 
Quarter Final 1500 meter Women AB
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 16 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 VEGI Diana Laura  DJKSE2:33.470Q
2.245 Kiek STRAATHOF  KTTZW2:34.170Q
3.412 NOGRADI Panka  TKKS2:34.202
4.399 Betty MOESKE  ETR2:37.492
5.595 Vanessa ANDREATTA  CPP2:39.454
6.6126 Lola SUPIOT  CST2:39.762
 Race 2, Group 1     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1119 Eva GRENOUILLOUX  USF2:39.528Q
2.2130 Margherita BETTI  FGP2:39.666Q
3.3108 DOBRAN Flora  HUN2:39.864 
4.594 Federica COLA  BOR2:42.191
5.452 Birgit RADT  KTTZW2:43.375
6.6129 Kassandra Lotta HÄUPL  ETR2:47.568
7.7111 Roosmarijn MEINSMA  STH2:49.168
 Race 3, Group 1     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Valerie AARTS  KTTZW2:30.847Q
2.32 Paula KUHNT TORZEWSKI  GER2:30.954Q
3.2122 Chiara RODONDI  BOR2:33.660
4.5117 Pauliina KLEVSTUEN  OSK2:33.731
5.41 SZOCS Monika Nikolett  FTC2:36.682
6.6127 Franziska ZANDER  ETR2:41.014
7.7116 Myrthe DE REUS  NSV2:42.778
 Race 4, Group 1     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 SCHONBORN Melinda  JSE2:36.673Q
2.296 Viola SIMONINI  CSE2:36.857Q
3.4109 Suze KINGMA  KTTN2:39.115 
4.3104 Katharina ULRICH  ECK2:39.181
5.6124 Heleen VAN DEN NOULAND  STA2:42.919
6.7112 Roos VAN DER ZWET  SVU2:46.371
7.515 Lotta VAN HERCK  IDA2:50.081
 Race 5, Group 1     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1114 Zoë Florence DELTRAP  KTTZW2:31.056Q
2.2105 TOTH Eszter  HUN2:33.585Q
3.458 Sophie NIJBOER  SCT2:34.550 
4.397 Anna BABER  EVD2:34.587
5.578 Greta CRISTANI  BOR2:47.001
6.6125 Maiwenn LANGEVIN  CST2:56.770
7.767 Rory Khalila SUWARGANDA  SGP3:02.744
 Race 6, Group 1     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.198 Myeongbi JUNG  EVD2:33.155Q
2.33 SZIGETI Dora  STEZ2:33.335Q
3.5118 Mijntje DE JONG  RTCM2:36.688 
4.4123 Sara MARTINELLI  BOR2:36.849
5.2115 Bibi ARTS  KTTZW2:38.041
6.7110 Melissa MOOIJMAN  STA2:39.512
7.659 Amelia Rae-Lene CHUA  SGP2:42.410
 Race 7, Group 1     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Lotte DONDERWINKEL  KTTN2:36.826Q
2.324 Sophie WIBMER  SLI2:36.961Q
3.2103 Svea ROTHE  ETR2:37.419 
4.657 Luna VAN POLEN  RTCM2:37.585
5.5121 Sara MERAZZI  BOR2:42.571
6.4113 Guro Samdahl MELHUUS  TKK2:50.247
 
Repechage QS 1500 meter Women AB
 Race 94, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.299 Betty MOESKE  ETR2:46.200 
2.1118 Mijntje DE JONG  RTCM2:47.984
3.494 Federica COLA  BOR2:49.076
4.3127 Franziska ZANDER  ETR2:52.988
5.578 Greta CRISTANI  BOR2:53.198
6.6111 Roosmarijn MEINSMA  STH2:53.280
 Race 95, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3103 Svea ROTHE  ETR2:39.466 
2.2123 Sara MARTINELLI  BOR2:39.541
3.552 Birgit RADT  KTTZW2:41.388
4.11 SZOCS Monika Nikolett  FTC2:41.933
5.6112 Roos VAN DER ZWET  SVU2:47.768
6.4116 Myrthe DE REUS  NSV2:51.006
 Race 96, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3104 Katharina ULRICH  ECK2:35.476 
2.158 Sophie NIJBOER  SCT2:36.274
3.257 Luna VAN POLEN  RTCM2:37.114
4.4110 Melissa MOOIJMAN  STA2:37.210
5.615 Lotta VAN HERCK  IDA2:43.478
6.767 Rory Khalila SUWARGANDA  SGP2:58.590
7.5126 Lola SUPIOT  CST3:15.673
 Race 97, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2115 Bibi ARTS  KTTZW2:47.337 
2.197 Anna BABER  EVD2:47.351
3.3109 Suze KINGMA  KTTN2:48.888
4.6129 Kassandra Lotta HÄUPL  ETR2:50.421
5.5124 Heleen VAN DEN NOULAND  STA2:56.794
6.459 Amelia Rae-Lene CHUA  SGP3:11.229
 Race 98, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3108 DOBRAN Flora  HUN2:41.865 
2.4121 Sara MERAZZI  BOR2:43.163
3.295 Vanessa ANDREATTA  CPP2:45.161
4.5113 Guro Samdahl MELHUUS  TKK2:45.185
5.6125 Maiwenn LANGEVIN  CST3:30.969ADV
1117 Pauliina KLEVSTUEN  OSKP
 
Semi Final 1500 meter Women AB
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
 Race 150, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2114 Zoë Florence DELTRAP  KTTZW2:27.057Q
2.4107 SCHONBORN Melinda  JSE2:28.443Q
3.799 Betty MOESKE  ETR2:28.555
4.6130 Margherita BETTI  FGP2:28.663
5.12 Paula KUHNT TORZEWSKI  GER2:29.008
6.345 Kiek STRAATHOF  KTTZW2:29.123
7.5103 Svea ROTHE  ETR2:57.245
 Race 151, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4105 TOTH Eszter  HUN2:23.704Q
2.34 VEGI Diana Laura  DJKSE2:23.747Q
3.198 Myeongbi JUNG  EVD2:25.082 
4.7115 Bibi ARTS  KTTZW2:25.965
5.23 SZIGETI Dora  STEZ2:26.484
6.5122 Chiara RODONDI  BOR2:30.936
7.8125 Maiwenn LANGEVIN  CST3:10.344
8.612 NOGRADI Panka  TKKS-    
 Race 152, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Valerie AARTS  KTTZW2:25.247Q
2.7108 DOBRAN Flora  HUN2:25.580Q
3.328 Lotte DONDERWINKEL  KTTN2:27.474 
4.2104 Katharina ULRICH  ECK2:28.170
5.6119 Eva GRENOUILLOUX  USF2:28.359
6.496 Viola SIMONINI  CSE2:28.945
7.524 Sophie WIBMER  SLI2:29.463
 
Final 1500 meter Women AB
 Race 158, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 SZIGETI Dora  STEZ2:37.9711
2.699 Betty MOESKE  ETR2:38.065 
3.328 Lotte DONDERWINKEL  KTTN2:38.557 
4.7130 Margherita BETTI  FGP2:39.208
5.5119 Eva GRENOUILLOUX  USF2:39.277
6.1115 Bibi ARTS  KTTZW2:39.377
7.4104 Katharina ULRICH  ECK2:40.075
 Race 159, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6114 Zoë Florence DELTRAP  KTTZW2:36.58534
2.7107 SCHONBORN Melinda  JSE2:37.05621
3.1105 TOTH Eszter  HUN2:37.41413
4.24 VEGI Diana Laura  DJKSE2:37.9248
5.398 Myeongbi JUNG  EVD2:37.9465 
6.450 Valerie AARTS  KTTZW2:38.2183
7.5108 DOBRAN Flora  HUN2:56.3322
 
Distance Classification 1500 meter Women AB
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.114 Zoë Florence DELTRAP  KTTZW1341|1|12:27.057
2.107 SCHONBORN Melinda  JSE2211|2|22:28.443
3.105 TOTH Eszter  HUN3132|1|32:23.704
4.4 VEGI Diana Laura  DJKSE481|2|42:23.747
5.98 Myeongbi JUNG  EVD551|3|52:25.082
6.50 Valerie AARTS  KTTZW631|1|62:25.247
7.108 DOBRAN Flora  HUN723|1|2|72:25.580
  Final, Group 2
8.3 SZIGETI Dora  STEZ112|5|12:26.484
9.99 Betty MOESKE  ETR24|1|3|22:28.555
10.28 Lotte DONDERWINKEL  KTTN31|3|32:27.474
11.130 Margherita BETTI  FGP42|4|42:28.663
12.119 Eva GRENOUILLOUX  USF51|5|52:28.359
13.115 Bibi ARTS  KTTZW65|1|4|62:25.965
14.104 Katharina ULRICH  ECK74|1|4|72:28.170
  Semi Final, Group 1
15.2 Paula KUHNT TORZEWSKI  GER52|52:29.008
16.96 Viola SIMONINI  CSE62|62:28.945
17.45 Kiek STRAATHOF  KTTZW62|62:29.123
18.122 Chiara RODONDI  BOR63|62:30.936
19.103 Svea ROTHE  ETR73|1|72:37.419
20.125 Maiwenn LANGEVIN  CST76|5|72:56.770
21.24 Sophie WIBMER  SLI72|72:29.463
22.12 NOGRADI Panka  TKKS83|82:34.202
  Repechage QS, Group 1
23.58 Sophie NIJBOER  SCT23|22:34.550
24.118 Mijntje DE JONG  RTCM23|22:36.688
25.97 Anna BABER  EVD24|22:34.587
26.123 Sara MARTINELLI  BOR24|22:36.849
27.121 Sara MERAZZI  BOR25|22:42.571
28.109 Suze KINGMA  KTTN33|32:39.115
29.57 Luna VAN POLEN  RTCM34|32:37.114
30.94 Federica COLA  BOR34|32:42.191
31.95 Vanessa ANDREATTA  CPP35|32:39.454
32.52 Birgit RADT  KTTZW35|32:41.388
33.1 SZOCS Monika Nikolett  FTC45|42:36.682
34.110 Melissa MOOIJMAN  STA46|42:37.210
35.127 Franziska ZANDER  ETR46|42:41.014
36.113 Guro Samdahl MELHUUS  TKK46|42:45.185
37.129 Kassandra Lotta HÄUPL  ETR46|42:47.568
38.124 Heleen VAN DEN NOULAND  STA55|52:42.919
39.78 Greta CRISTANI  BOR55|52:47.001
40.112 Roos VAN DER ZWET  SVU56|52:46.371
41.15 Lotta VAN HERCK  IDA57|52:43.478
42.59 Amelia Rae-Lene CHUA  SGP67|62:42.410
43.116 Myrthe DE REUS  NSV67|62:42.778
44.111 Roosmarijn MEINSMA  STH67|62:49.168
45.67 Rory Khalila SUWARGANDA  SGP67|62:58.590
46.126 Lola SUPIOT  CST76|72:39.762
47.117 Pauliina KLEVSTUEN  OSKP4|P2:33.731


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Impakt Sport
Kilimanjaro
Bioracer
Eraton
Skate-Tec
Sebra Sports
Engo