Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Rostock, Germany - 4-6 November 2022
 
Heats 1500 meter Men C
  5 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
 Race 48, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3115 Tsjerk VAN DER MEER  TRL2:38.584Q
2.22 Albie BARLOW  ALD2:38.884Q
3.159 Kebba NJIE  NSV2:39.141Q
4.681 Christian CATTANI  SES2:43.613
5.746 Stan DE GRAAF  IHCL2:44.825ADV
6.5127 Mika SALOMONSSON  HVHW2:45.221
7.434 Marten TAUBERT  EVD3:03.923ADV
 Race 49, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 Filippo PEZZONI  SES2:39.111Q
2.657 Samuel SULC  KSB2:39.221Q
3.5119 Mathias LAVECCHIA  USO2:43.309Q
4.2126 Loy CREMERS  YDS2:45.905 
5.322 Rune Björn GUSTAVS  ETR2:46.494
6.436 Boet GROENEWEGEN  HVHW2:56.423ADV
7.7102 Magnus RATDAL  TKKDNF
 Race 50, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Jesper SCHMITZ  SCT2:35.861Q
2.656 Jan MUCHKA  KSB2:35.963Q
3.397 Harmen LAMMERS  STH2:36.327Q
4.2117 Badis BRUGVIN  USF2:38.465
5.44 Amaury Lucas MARTIN  CGALE2:45.194
6.523 Justus BAUER  ETR2:47.911
 Race 51, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.499 Tijmen VAN LAETHEM  STKG2:29.605Q
2.1116 Jesse TUINSTRA  TRL2:29.717Q
3.380 Carlo TAGLIABUE  SES2:30.327Q
4.658 Václav KAMENSKY  KSB2:32.242
5.583 Camille BIRON  SIDB2:34.738
6.213 Stian VAN ETTEN  DKIJV2:34.770
 Race 52, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1120 Tymeo LIBEAU  USO2:46.522Q
2.461 Elio CALANCA  RPV2:46.607Q
3.788 Niels BRANDT  STA2:47.260Q
4.55 Paulin CUNISSE  CMSG2:47.297 
5.384 Vincent JOHANSSON  SKS2:48.021
6.694 Senne VAN DE REST  STB2:57.797
7.2103 Henri Stenskrog MIDJO  TKK2:59.970
 
Semi Final 1500 meter Men C
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
 Race 57, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.45 Paulin CUNISSE  CMSG2:39.622Q
2.794 Senne VAN DE REST  STB2:39.973Q
3.523 Justus BAUER  ETR2:45.538Q
4.322 Rune Björn GUSTAVS  ETR3:02.736
5.684 Vincent JOHANSSON  SKS3:08.850
6.2126 Loy CREMERS  YDS-    ADV
158 Václav KAMENSKY  KSBYC
 Race 58, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.481 Christian CATTANI  SES2:39.665Q
2.183 Camille BIRON  SIDB2:40.143Q
3.3117 Badis BRUGVIN  USF2:40.159Q
4.213 Stian VAN ETTEN  DKIJV2:41.441 
5.54 Amaury Lucas MARTIN  CGALE2:42.057
6.6127 Mika SALOMONSSON  HVHW2:43.875
7.8102 Magnus RATDAL  TKK2:46.686
8.7103 Henri Stenskrog MIDJO  TKK3:00.345
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
 Race 59, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Tsjerk VAN DER MEER  TRL2:34.124Q
2.279 Filippo PEZZONI  SES2:34.542 
3.561 Elio CALANCA  RPV2:35.640
4.357 Samuel SULC  KSB2:35.895
5.446 Stan DE GRAAF  IHCL2:35.993
6.688 Niels BRANDT  STA2:37.693
 Race 60, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5120 Tymeo LIBEAU  USO2:46.286Q
2.636 Boet GROENEWEGEN  HVHW2:46.543 
3.180 Carlo TAGLIABUE  SES2:48.345
4.32 Albie BARLOW  ALD2:48.474
5.4119 Mathias LAVECCHIA  USO2:48.682
6.274 Jesper SCHMITZ  SCTDNF
 Race 61, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.199 Tijmen VAN LAETHEM  STKG2:32.568Q
2.2116 Jesse TUINSTRA  TRL2:32.954 
3.356 Jan MUCHKA  KSB2:35.816
4.634 Marten TAUBERT  EVD3:04.222
5.559 Kebba NJIE  NSV3:13.386
6.497 Harmen LAMMERS  STHP
 
Final 1500 meter Men C
 Race 66, Group 5     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Stian VAN ETTEN  DKIJV2:41.626
2.784 Vincent JOHANSSON  SKS2:41.844
3.24 Amaury Lucas MARTIN  CGALE2:41.896
4.622 Rune Björn GUSTAVS  ETR2:42.069
5.3127 Mika SALOMONSSON  HVHW2:42.446
6.4102 Magnus RATDAL  TKK2:44.018
7.5103 Henri Stenskrog MIDJO  TKK2:50.550
 Race 67, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.797 Harmen LAMMERS  STH2:34.559
2.4117 Badis BRUGVIN  USF2:37.321
3.6126 Loy CREMERS  YDS2:37.489
4.383 Camille BIRON  SIDB2:38.727
5.181 Christian CATTANI  SES2:41.771
6.294 Senne VAN DE REST  STB2:46.804
7.523 Justus BAUER  ETR2:48.012
 Race 68, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Stan DE GRAAF  IHCL2:40.287
2.559 Kebba NJIE  NSV2:40.736
3.4119 Mathias LAVECCHIA  USO2:41.399
4.288 Niels BRANDT  STA2:41.479
5.35 Paulin CUNISSE  CMSG2:43.331
6.674 Jesper SCHMITZ  SCT3:26.566
 Race 69, Group 2     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.357 Samuel SULC  KSB2:38.8712
2.161 Elio CALANCA  RPV2:39.1851
3.256 Jan MUCHKA  KSB2:39.390
4.634 Marten TAUBERT  EVD2:39.694
5.52 Albie BARLOW  ALD2:45.571
6.480 Carlo TAGLIABUE  SES2:52.389
 Race 70, Group 1     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5120 Tymeo LIBEAU  USO2:51.84934
2.479 Filippo PEZZONI  SES2:52.29021 
3.3115 Tsjerk VAN DER MEER  TRL2:52.67413
4.199 Tijmen VAN LAETHEM  STKG2:52.7018
5.2116 Jesse TUINSTRA  TRL3:29.9355 
6.636 Boet GROENEWEGEN  HVHWDNF3 
 
Distance Classification 1500 meter Men C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.120 Tymeo LIBEAU  USO1341|1|12:46.286
2.79 Filippo PEZZONI  SES2211|2|22:34.542
3.115 Tsjerk VAN DER MEER  TRL3131|1|32:34.124
4.99 Tijmen VAN LAETHEM  STKG481|1|42:29.605
5.116 Jesse TUINSTRA  TRL552|2|52:29.717
6.36 Boet GROENEWEGEN  HVHW36|2|NS2:46.543
  Final, Group 2
7.57 Samuel SULC  KSB122|4|12:35.895
8.61 Elio CALANCA  RPV212|3|22:35.640
9.56 Jan MUCHKA  KSB32|3|32:35.816
10.34 Marten TAUBERT  EVD47|4|42:39.694
11.2 Albie BARLOW  ALD52|4|52:38.884
12.80 Carlo TAGLIABUE  SES63|3|62:30.327
  Final, Group 3
13.46 Stan DE GRAAF  IHCL15|5|12:35.993
14.59 Kebba NJIE  NSV23|5|22:39.141
15.119 Mathias LAVECCHIA  USO33|5|32:41.399
16.88 Niels BRANDT  STA43|6|42:37.693
17.5 Paulin CUNISSE  CMSG54|1|52:39.622
18.74 Jesper SCHMITZ  SCT61|NS|62:35.861
  Final, Group 4
19.97 Harmen LAMMERS  STH13|P|12:34.559
20.117 Badis BRUGVIN  USF24|3|22:37.321
21.126 Loy CREMERS  YDS34|6|32:37.489
22.83 Camille BIRON  SIDB45|2|42:34.738
23.81 Christian CATTANI  SES54|1|52:39.665
24.94 Senne VAN DE REST  STB66|2|62:39.973
25.23 Justus BAUER  ETR76|3|72:45.538
  Final, Group 5
26.13 Stian VAN ETTEN  DKIJV16|4|12:34.770
27.84 Vincent JOHANSSON  SKS25|5|22:41.844
28.4 Amaury Lucas MARTIN  CGALE35|5|32:41.896
29.22 Rune Björn GUSTAVS  ETR45|4|42:42.069
30.127 Mika SALOMONSSON  HVHW56|6|52:42.446
31.102 Magnus RATDAL  TKK6NS|7|62:44.018
32.103 Henri Stenskrog MIDJO  TKK77|8|72:50.550
  Semi Final, Group 2
58 Václav KAMENSKY  KSBYC4|YC2:32.242


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Sebra Sports
Impakt Sport
Kilimanjaro
Skate-Tec
Engo
Eraton
Web-TV