Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
DEUTSCHLAND CUP NO. 2 - Dresden, Germany - 18-19 November 2017
Heats 333 meter LG6
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 73, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
46
Thaddäus ZIMMERMANN
ETR
41.640
Q
2.
2
5
Alina GZUK
ECK
41.975
3.
3
49
Lea Jolina ROTH
ETR
43.602
4.
1
87
Adrian DANNENBERG
EVD
47.384
Race 74, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
84
Jenny TÄUBRICH
EVD
42.366
Q
2.
2
45
Rune Björn GUSTAVS
ETR
42.584
3.
3
48
Emilia MANHART
ETR
42.756
Race 75, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
4
Saskia KNAUER
ECK
40.482
Q
2.
1
104
Xaver GROSS
SLI
40.853
3.
2
44
Cyrus FELIX
ETR
41.133
4.
4
86
Elisabeth SUCCOLOWSKY
EVD
44.276
Race 76, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
43
Kassandra Lotta HÄUPL
ETR
41.598
Q
2.
2
105
Lisa WALTER
SLI
42.247
3.
1
85
Moritz HARTMANN
EVD
44.706
4.
4
89
Maxim LORENZ
EVD
50.465
Semi Final 333 meter LG6
2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
Race 91, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
46
Thaddäus ZIMMERMANN
ETR
41.814
Q
2.
1
4
Saskia KNAUER
ECK
42.002
Q
3.
2
104
Xaver GROSS
SLI
42.094
q
4.
4
84
Jenny TÄUBRICH
EVD
43.101
Race 92, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
43
Kassandra Lotta HÄUPL
ETR
42.419
Q
2.
3
105
Lisa WALTER
SLI
42.463
Q
3.
4
45
Rune Björn GUSTAVS
ETR
43.688
4.
2
5
Alina GZUK
ECK
-
Final 333 meter LG6
Race 113, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
86
Elisabeth SUCCOLOWSKY
EVD
43.960
2.
2
87
Adrian DANNENBERG
EVD
48.783
3.
3
89
Maxim LORENZ
EVD
50.495
Race 114, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
49
Lea Jolina ROTH
ETR
-
2.
2
48
Emilia MANHART
ETR
45.737
3.
4
85
Moritz HARTMANN
EVD
46.103
4.
1
44
Cyrus FELIX
ETR
52.053
Race 115, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
84
Jenny TÄUBRICH
EVD
42.114
3
2.
3
5
Alina GZUK
ECK
42.349
2
3.
2
45
Rune Björn GUSTAVS
ETR
42.707
1
Race 116, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
46
Thaddäus ZIMMERMANN
ETR
41.709
34
2.
3
104
Xaver GROSS
SLI
41.816
21
3.
4
43
Kassandra Lotta HÄUPL
ETR
41.980
13
4.
2
4
Saskia KNAUER
ECK
42.085
8
5.
5
105
Lisa WALTER
SLI
42.144
5
Distance Classification 333 meter LG6
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
46
Thaddäus ZIMMERMANN
ETR
1
34
1|1|1
41.640
2.
104
Xaver GROSS
SLI
2
21
2|3|2
40.853
3.
43
Kassandra Lotta HÄUPL
ETR
3
13
1|1|3
41.598
4.
4
Saskia KNAUER
ECK
4
8
1|2|4
40.482
5.
105
Lisa WALTER
SLI
5
5
2|2|5
42.144
Final, Group 2
6.
84
Jenny TÄUBRICH
EVD
1
3
1|4|1
42.114
7.
5
Alina GZUK
ECK
2
2
2|4|2
41.975
8.
45
Rune Björn GUSTAVS
ETR
3
1
2|3|3
42.584
Final, Group 3
9.
49
Lea Jolina ROTH
ETR
1
3|1
43.602
10.
48
Emilia MANHART
ETR
2
3|2
42.756
11.
85
Moritz HARTMANN
EVD
3
3|3
44.706
12.
44
Cyrus FELIX
ETR
4
3|4
41.133
Final, Group 4
13.
86
Elisabeth SUCCOLOWSKY
EVD
1
4|1
43.960
14.
87
Adrian DANNENBERG
EVD
2
4|2
47.384
15.
89
Maxim LORENZ
EVD
3
4|3
50.465
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters