Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
TROPHEE NATIONAL 1 - Meudon-la-Forêt, France - 11-12 November 2022
 
Demi-Finale 1500 mètres TN Poule 2
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, total 6 skaters)
 Race 60, Groupe A     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.572 Timeo CALANCA  RPV2:48.224Q
2.15 Baptiste FAVRE  ACPG2:52.971
3.466 Thibault ESEVERI  LGP2:58.350
4.368 Katia VARETTA  LGP3:15.074
5.680 Sara BOET-COSTA  SIDB3:24.684
232 Malo TILLY  ASMBDNF
 Race 61, Groupe A     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6112 Gaspard SEITE  USO2:57.173Q
2.248 Arthur TOUCHET CREN  CGALE2:57.519 
3.4103 Ian BOURGOUIN  USO2:58.125
4.399 Axel KHELLAF  USF2:58.643
5.145 Isra GHARSALLAOUI  CGALE2:59.103
6.567 Thomas ESEVERRI  LGP3:07.702
 Race 62, Groupe A     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Maiwenn LANGEVIN  ACPG3:04.614Q
2.260 Alexis RIVIERE  CNPV3:07.875 
3.3110 Lucas MOINDRON  USO3:08.101
4.414 Timeo LUGUET  ACPG3:15.488
5.582 Raphael HEROLD  SIDB3:32.857
 Race 63, Groupe A     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.279 Luc BOET-COSTA  SIDB2:55.381Q
2.161 Leonard TOMIMITSU  CNPV2:56.055
3.326 Erwan KONIECZKO  ASMB3:00.387
4.483 Jade JUANEDA  SIDB3:01.560
5.593 Lenny CLAIRVOYANT-VAUTIER  USF3:09.101
6104 Louis CARRIE  USOP
 
Finale 1500 mètres TN Poule 2
 Race 71, Groupe D     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.532 Malo TILLY  ASMB3:03.394
2.114 Timeo LUGUET  ACPG3:08.865
3.280 Sara BOET-COSTA  SIDB3:09.218
4.382 Raphael HEROLD  SIDB3:19.771
5.4104 Louis CARRIE  USO3:25.772
 Race 72, Groupe C     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4110 Lucas MOINDRON  USO3:04.059
2.593 Lenny CLAIRVOYANT-VAUTIER  USF3:06.654
3.360 Alexis RIVIERE  CNPV3:06.704 
4.183 Jade JUANEDA  SIDB3:09.079
5.668 Katia VARETTA  LGP3:20.860
6.267 Thomas ESEVERRI  LGP3:27.820
 Race 73, Groupe B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.545 Isra GHARSALLAOUI  CGALE2:52.5612
2.499 Axel KHELLAF  USF2:53.6351
3.148 Arthur TOUCHET CREN  CGALE2:54.687 
4.626 Erwan KONIECZKO  ASMB2:57.208
5.366 Thibault ESEVERI  LGP2:57.270
6.2103 Ian BOURGOUIN  USO3:11.313
 Race 74, Groupe A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Timeo CALANCA  RPV3:28.59334
2.461 Leonard TOMIMITSU  CNPV3:30.16921 
3.379 Luc BOET-COSTA  SIDB3:34.95213
4.5112 Gaspard SEITE  USO3:35.1668
5.610 Maiwenn LANGEVIN  ACPG3:36.7565
6.25 Baptiste FAVRE  ACPG3:41.7703 
 
Distance Classification 1500 mètres TN Poule 2
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groupe A
1.72 Timeo CALANCA  RPV1341|12:48.224
2.61 Leonard TOMIMITSU  CNPV2212|22:56.055
3.79 Luc BOET-COSTA  SIDB3131|32:55.381
4.112 Gaspard SEITE  USO481|42:57.173
5.10 Maiwenn LANGEVIN  ACPG551|53:04.614
6.5 Baptiste FAVRE  ACPG632|62:52.971
  Finale, Groupe B
7.45 Isra GHARSALLAOUI  CGALE125|12:52.561
8.99 Axel KHELLAF  USF214|22:53.635
9.48 Arthur TOUCHET CREN  CGALE32|32:54.687
10.26 Erwan KONIECZKO  ASMB43|42:57.208
11.66 Thibault ESEVERI  LGP53|52:57.270
12.103 Ian BOURGOUIN  USO63|62:58.125
  Finale, Groupe C
13.110 Lucas MOINDRON  USO13|13:04.059
14.93 Lenny CLAIRVOYANT-VAUTIER  USF25|23:06.654
15.60 Alexis RIVIERE  CNPV32|33:06.704
16.83 Jade JUANEDA  SIDB44|43:01.560
17.68 Katia VARETTA  LGP54|53:15.074
18.67 Thomas ESEVERRI  LGP66|63:07.702
  Finale, Groupe D
19.32 Malo TILLY  ASMB1|-|13:03.394
20.14 Timeo LUGUET  ACPG24|23:08.865
21.80 Sara BOET-COSTA  SIDB35|33:09.218
22.82 Raphael HEROLD  SIDB45|43:19.771
23.104 Louis CARRIE  USO5P|53:25.772


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Eraton
Sebra Sports
Engo
Skate-Tec
Web-TV
Bioracer
Impakt Sport