Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-2 / JUNIOR CHALLENGE - Hasselt, Belgium - 29-31 October 2021
 
Quarter Finals 500 meter Women Junior Challenge
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 100, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.418 Michelle VELZEBOER  NED45.784Q
2.37 SZIGETI Dora  HUN46.294Q
3.110 Katia FILIPPI  ITA47.340ADV
214 Angel DALEMAN  NEDP
 Race 101, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Diede VAN OORSCHOT  NED46.731Q
2.31 Eva GRENOUILLOUX  FRA46.815Q
3.5130 NOGRADI Panka  HUN46.911 
4.23 Betty MOESKE  GER48.169
5.111 Viola SIMONINI  ITA48.605
 Race 102, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Nikki NOORDERGRAAF  NED46.101Q
2.319 Femke DE BOER  NED46.267Q
3.212 Anna SPECHENHAUSER  ITA46.480 
4.48 SCHONBORN Melinda  HUN46.538
 Race 103, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Zoë DELTRAP  NED47.588Q
2.359 Lucrezia CASAGRANDE  ITA48.117Q
3.45 SZOCS Monika Nikolett  HUN48.675 
2116 Yael PRENGER  NEDP
 
Semi Final 500 meter Women Junior Challenge
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 173, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.414 Angel DALEMAN  NED45.320Q
2.1130 NOGRADI Panka  HUN46.064Q
3.35 SZOCS Monika Nikolett  HUN46.106 
4.211 Viola SIMONINI  ITA48.060
 Race 174, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4116 Yael PRENGER  NED46.553Q
2.28 SCHONBORN Melinda  HUN46.643Q
3.33 Betty MOESKE  GER47.245 
4.112 Anna SPECHENHAUSER  ITA47.413
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 175, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Michelle VELZEBOER  NED44.805Q
2.310 Katia FILIPPI  ITA44.863Q
3.219 Femke DE BOER  NED45.051 
4.415 Zoë DELTRAP  NED45.653
5.559 Lucrezia CASAGRANDE  ITA48.470
 Race 176, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Nikki NOORDERGRAAF  NED46.260Q
2.27 SZIGETI Dora  HUN46.372Q
3.317 Diede VAN OORSCHOT  NED46.570 
4.41 Eva GRENOUILLOUX  FRA1:00.111
 
Final 500 meter Women Junior Challenge
 Race 192, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 SZOCS Monika Nikolett  HUN46.602 
2.23 Betty MOESKE  GER46.846
3.312 Anna SPECHENHAUSER  ITA46.850
4.411 Viola SIMONINI  ITA48.179
 Race 193, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Angel DALEMAN  NED45.038 
2.3116 Yael PRENGER  NED46.746
3.2130 NOGRADI Panka  HUN46.930
4.48 SCHONBORN Melinda  HUN47.006
 Race 194, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.215 Zoë DELTRAP  NED45.4475 
2.317 Diede VAN OORSCHOT  NED45.5813
3.119 Femke DE BOER  NED45.8472
4.51 Eva GRENOUILLOUX  FRA47.6831
5.459 Lucrezia CASAGRANDE  ITA48.025
 Race 195, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Michelle VELZEBOER  NED44.61734 
2.210 Katia FILIPPI  ITA44.71521
3.313 Nikki NOORDERGRAAF  NED46.01413
4.47 SZIGETI Dora  HUN46.0708
 
Distance Classification 500 meter Women Junior Challenge
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.18 Michelle VELZEBOER  NED1341|1|144.617
2.10 Katia FILIPPI  ITA2213|2|244.715
3.13 Nikki NOORDERGRAAF  NED3131|1|346.014
4.7 SZIGETI Dora  HUN482|2|446.070
  Final, Group 2
5.15 Zoë DELTRAP  NED151|4|145.447
6.17 Diede VAN OORSCHOT  NED231|3|245.581
7.19 Femke DE BOER  NED322|3|345.051
8.1 Eva GRENOUILLOUX  FRA412|4|446.815
9.59 Lucrezia CASAGRANDE  ITA52|5|548.025
  Final, Group 3
10.14 Angel DALEMAN  NED1|NS|1|145.038
11.116 Yael PRENGER  NED2|NS|1|246.553
12.130 NOGRADI Panka  HUN33|2|346.064
13.8 SCHONBORN Melinda  HUN44|2|446.538
  Final, Group 4
14.5 SZOCS Monika Nikolett  HUN13|3|146.106
15.3 Betty MOESKE  GER24|3|246.846
16.12 Anna SPECHENHAUSER  ITA33|4|346.480
17.11 Viola SIMONINI  ITA45|4|448.060


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Kilimanjaro
Bioracer
Web-TV
Engo