Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Annika OUWENEEL
Classifications in season 2022/2023: |
05/08/22 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 11th edition | Girls Junior E | Overall Ranking: 1st, 333 meter: 1st, 500 meter: 6th, 500 meter (2): 1st | 01/10/22 | Leiden NED | Hutspot Cup 4th | Junior E Meisjes | Overall Ranking: 2nd, 333 meter: 2nd | 08/10/22 | Zoetermeer NED | Regio Competitie West 1 -Sebra Sports Cup | Divisie A | Overall Ranking: 13th, 500 meter: 13th | 29/10/22 | Groningen NED | Autumn Tournament | Women Junior-E | Overall Ranking: 2nd, 333 meter: 2nd, 500 meter: 2nd | 06/11/22 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 2 - Sebra Sports Cup | Divisie A | Overall Ranking: 8th, 500 meter: 8th | 11/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | JUNIOR D WOMEN | Overall Ranking: 17th, 500 meter: 19th, 777 meter: 14th, 1000 meter: 18th | 09/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Women Junior D | Overall Ranking: 24th, 500 meter: 28th, 777 meter: 21st, 1000 meter: 24th | 22/01/23 | Utrecht NED | Regiocompetitie West | Divisie A | Overall Ranking: 9th, 500 meter: 9th | 17/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Women Junior D | Overall Ranking: 26th, 500 meter: 22nd, 777 meter: 27th, 1000 meter: 26th | 26/02/23 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 5 Sebra Sports Cup | Divisie A | Overall Ranking: 12th, 500 meter: 12th | 04/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Women Junior-E | Overall Ranking: 1st, 333 meter: 1st, 500 meter: 1st, 777 meter: 1st | 11/03/23 | Dordrecht NED | Regiocompetitie West Finale - Sebra Sports Cup | Divisie A | Overall Ranking: 16th, 500 meter: 16th | 19/03/23 | Alkmaar NED | Regiocompetities Landelijke Finale | Meisjes Junioren DE | Overall Ranking: 10th, 333 meter: 11th, 500 meter: 10th | 25/03/23 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Meisjes jun E | Overall Ranking: 1st, 333 meter: 1st | 08/04/23 | Gent BEL | Easter Tournement 41st - Silver M for Masters | Women Junior E | Overall Ranking: 1st |
Results in season 2022/2023: |
222 meter |
|
|
333 meter |
35 | .84 | 25/03/23 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Kwart Finales, Groep 1 | |
35 | .873 | 08/04/23 | Gent BEL | Easter Tournement 41st - Silver M for Masters | Final, Group 1 | |
36 | .25 | 19/03/23 | Alkmaar NED | Regiocompetities Landelijke Finale | Kwart Finales, Groep 1 | |
36 | .32 | 25/03/23 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Halve Finales, Groep 1 | |
36 | .33 | 19/03/23 | Alkmaar NED | Regiocompetities Landelijke Finale | Halve Finales, Groep 2 | |
36 | .53 | 19/03/23 | Alkmaar NED | Regiocompetities Landelijke Finale | Finale, Groep 3 | |
36 | .642 | 08/04/23 | Gent BEL | Easter Tournement 41st - Silver M for Masters | Semi Final, Group 1 | |
36 | .659 | 08/04/23 | Gent BEL | Easter Tournement 41st - Silver M for Masters | Quarter Finals, Group 1 | |
36 | .704 | 05/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Final, Group 1 | |
36 | .935 | 04/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
37 | .038 | 05/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Semi Final, Group 1 | |
37 | .710 | 29/10/22 | Groningen NED | Autumn Tournament | Final, Group 1 | |
38 | .58 | 01/10/22 | Leiden NED | Hutspot Cup 4th | Halve Finales, Groep 1 | |
38 | .700 | 05/08/22 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 11th edition | Semi-Finals, Group 1 | |
38 | .723 | 29/10/22 | Groningen NED | Autumn Tournament | Semi Final, Group 1 | |
38 | .829 | 06/08/22 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 11th edition | Final, Group 1 | |
38 | .86 | 01/10/22 | Leiden NED | Hutspot Cup 4th | Finale, Groep 1 | |
39 | .344 | 29/10/22 | Groningen NED | Autumn Tournament | Quarter Finals, Group 1 | |
39 | .68 | 01/10/22 | Leiden NED | Hutspot Cup 4th | Kwart Finales, Groep 1 | |
|
|
500 meter |
52 | .75 | 25/03/23 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Finale, Groep 1 | |
52 | .77 | 19/03/23 | Alkmaar NED | Regiocompetities Landelijke Finale | Kwart Finales, Groep 1 | |
53 | .205 | 26/02/23 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 5 Sebra Sports Cup | Kwart Finales, Groep 1 | |
53 | .309 | 18/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Semi Final, Group 2 | |
53 | .47 | 19/03/23 | Alkmaar NED | Regiocompetities Landelijke Finale | Finale, Groep 3 | |
53 | .490 | 18/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Quarter Finals, Group 1 | |
53 | .509 | 18/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Final, Group 5 | |
53 | .550 | 09/04/23 | Gent BEL | Easter Tournement 41st - Silver M for Masters | Super Final, Group 1 | |
54 | .272 | 17/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Heats, Group 1 | |
54 | .37 | 19/03/23 | Alkmaar NED | Regiocompetities Landelijke Finale | Halve Finales, Groep 2 | |
54 | .439 | 04/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Final, Group 1 | |
54 | .554 | 26/02/23 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 5 Sebra Sports Cup | Halve Finales, Groep 2 | |
54 | .65 | 11/03/23 | Dordrecht NED | Regiocompetitie West Finale - Sebra Sports Cup | Halve Finales, Groep 2 | |
54 | .704 | 12/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | Semi Final, Group 2 | |
54 | .741 | 04/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
54 | .796 | 10/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Semi Final, Group 3 | |
54 | .84 | 22/01/23 | Utrecht NED | Regiocompetitie West | Finale, Groep 2 | |
54 | .86 | 22/01/23 | Utrecht NED | Regiocompetitie West | Halve Finales, Groep 1 | |
54 | .89 | 22/01/23 | Utrecht NED | Regiocompetitie West | Kwart Finales, Groep 1 | |
55 | .048 | 26/02/23 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 5 Sebra Sports Cup | Finale, Groep 3 | |
55 | .179 | 12/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | Quarter Finals, Group 1 | |
55 | .188 | 09/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Heats, Group 1 | |
55 | .38 | 11/03/23 | Dordrecht NED | Regiocompetitie West Finale - Sebra Sports Cup | Finale, Groep 4 | |
55 | .61 | 11/03/23 | Dordrecht NED | Regiocompetitie West Finale - Sebra Sports Cup | Kwart Finales, Groep 1 | |
55 | .633 | 10/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Final, Group 6 | |
55 | .704 | 29/10/22 | Groningen NED | Autumn Tournament | Final, Group 1 | |
55 | .843 | 10/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Quarter Finals, Group 2 | |
56 | .146 | 04/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Semi Final, Group 1 | |
56 | .164 | 06/11/22 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 2 - Sebra Sports Cup | Halve Finales, Groep 1 | |
56 | .5 | 08/10/22 | Zoetermeer NED | Regio Competitie West 1 -Sebra Sports Cup | Finale, Groep 3 | |
57 | .0 | 08/10/22 | Zoetermeer NED | Regio Competitie West 1 -Sebra Sports Cup | Halve Finales, Groep 2 | |
57 | .073 | 06/08/22 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 11th edition | Final, Group 1 | |
57 | .081 | 12/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | Final, Group 4 | |
57 | .292 | 06/08/22 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 11th edition | Semi-Finals, Group 1 | |
58 | .116 | 05/08/22 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 11th edition | Final, Group 2 | |
58 | .430 | 06/11/22 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 2 - Sebra Sports Cup | Kwart Finales, Groep 1 | |
1:03 | .376 | 06/11/22 | Alkmaar NED | Regiocompetitie West 2 - Sebra Sports Cup | Finale, Groep 2 | |
1:04 | .674 | 05/08/22 | Oberstdorf GER | Oberstdorf Shorttrack Summercamp 11th edition | Semi-Finals, Group 1 | |
1:08 | .6 | 08/10/22 | Zoetermeer NED | Regio Competitie West 1 -Sebra Sports Cup | Kwart Finales, Groep 1 | |
|
|
777 meter |
1:25 | .455 | 13/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | Final, Group 3 | |
1:25 | .521 | 17/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Quarter Finals, Group 1 | |
1:25 | .814 | 17/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Final, Group 5 | |
1:25 | .958 | 09/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Final, Group 4 | |
1:26 | .653 | 09/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Quarter Finals, Group 1 | |
1:26 | .711 | 05/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Super Final, Group 1 | |
1:27 | .552 | 17/02/23 | Bergamo ITA | StarClass-4 (CD-3) | Semi Final, Group 2 | |
1:27 | .669 | 10/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Heats, Group 1 | |
1:28 | .333 | 11/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Semi Final, Group 3 | |
1:28 | .531 | 13/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | Quarter Finals, Group 1 | |
1:28 | .731 | 11/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Final, Group 5 | |
1:28 | .739 | 13/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | Semi Final, Group 2 | |
1:29 | .106 | 09/12/22 | Hasselt BEL | StarClass-3 (CD-2) | Semi Final, Group 2 | |
|
|
1000 meter |
|
|
2000 meter relay |
3:20 | .03 | 25/03/23 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Finale, Groep 1 | |
| (IHCL-1: Annika Ouweneel, Ief Straathof, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt) |
3:21 | .664 | 12/11/22 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy 30th | Semi Final, Group 1 | |
| (NEDERLAND 2: Annika Ouweneel, Pom Straathof, Ief Straathof) |
3:27 | .59 | 11/03/23 | Dordrecht NED | Regiocompetitie West Finale - Sebra Sports Cup | Finale, Groep 1 | |
| (A_T4: Ruud de Groote, Marjolein Ooms, Annika Ouweneel, Maartje Toornvliet) |
3:51 | .462 | 05/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Final, Group 1 | |
| (IHCL: Elena Linse, Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Juup Straathof) |
3:53 | .244 | 04/03/23 | Hasselt BEL | Speculaas Cup | Semi Final, Group 1 | |
| (IHCL: Elena Linse, Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Juup Straathof) |
| P | 01/10/22 | Leiden NED | Hutspot Cup 4th | Finale, Groep 1 | |
| (IHCL meisjes 1: Annika Ouweneel, Ief Straathof, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt) |
|
|
|
|