Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DEUTSCHLAND CUP - 26E HANSE CUP - Rostock, Germany - 16-17 October 2021
 
Quarter Finals 500 meter LG 3
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 47, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.486 Alexander ZABRODSKY  SLI53.000Q
2.259 Adrian DANNENBERG  EVD53.218Q
3.524 Emilia MANHART  ETR55.135 
4.178 Nicole MATSKEVYCH  MERC55.688
5.360 Alessia MIELKE  EVD55.795
 Race 48, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.358 Marten TAUBERT  EVD52.714Q
2.226 Frida KISSMANN  ETR53.654Q
3.188 Chiara ZACCARO  SLI53.754 
4.476 Nadine PAWASSERAT  MERC53.886
 Race 49, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.287 Nedim MUZAFEROVIC  SLI51.962Q
2.525 Marie-Sophie BEHNISCH  ETR53.794Q
3.128 Charlotte SCHULZ  ETR54.035 
4.363 Sarah MORCHE  EVD55.302
5.465 Lotta Marlin PITZSCHKE  EVD55.428
 Race 50, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Justus BAUER  ETR52.274Q
2.330 Matthias REIMER  ETR54.386Q
3.43 Alina GZUK  ECK54.496 
4.261 Neele BECK  EVD55.187
 
Semi Final 500 meter LG 3
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 63, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Charlotte SCHULZ  ETR54.740Q
2.560 Alessia MIELKE  EVD55.223Q
3.23 Alina GZUK  ECK55.256 
4.463 Sarah MORCHE  EVD1:18.369
5.361 Neele BECK  EVD-    
 Race 64, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.324 Emilia MANHART  ETR53.322Q
2.276 Nadine PAWASSERAT  MERC53.454Q
3.188 Chiara ZACCARO  SLI53.586
4.578 Nicole MATSKEVYCH  MERC55.532
5.465 Lotta Marlin PITZSCHKE  EVD55.619
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 65, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Nedim MUZAFEROVIC  SLI51.675Q
2.286 Alexander ZABRODSKY  SLI51.757Q
3.359 Adrian DANNENBERG  EVD52.088 
4.430 Matthias REIMER  ETR-    
 Race 66, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Justus BAUER  ETR51.583Q
2.258 Marten TAUBERT  EVD52.495Q
3.425 Marie-Sophie BEHNISCH  ETR52.925 
4.326 Frida KISSMANN  ETR53.646
 
Final 500 meter LG 3
 Race 79, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.365 Lotta Marlin PITZSCHKE  EVD55.230 
2.13 Alina GZUK  ECK55.479
3.278 Nicole MATSKEVYCH  MERC55.737
4.463 Sarah MORCHE  EVD56.933
5.561 Neele BECK  EVD57.612
 Race 80, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.276 Nadine PAWASSERAT  MERC53.258 
2.124 Emilia MANHART  ETR53.295
3.428 Charlotte SCHULZ  ETR53.399
4.388 Chiara ZACCARO  SLI53.659
5.560 Alessia MIELKE  EVD55.631
 Race 81, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Adrian DANNENBERG  EVD53.6095 
2.326 Frida KISSMANN  ETR53.7733
3.225 Marie-Sophie BEHNISCH  ETR53.8992
4.430 Matthias REIMER  ETR1:25.0521
 Race 82, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.287 Nedim MUZAFEROVIC  SLI51.78634 
2.127 Justus BAUER  ETR51.93721
3.386 Alexander ZABRODSKY  SLI52.27813
458 Marten TAUBERT  EVDP5
 
Distance Classification 500 meter LG 3
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.87 Nedim MUZAFEROVIC  SLI1341|1|151.675
2.27 Justus BAUER  ETR2211|1|251.583
3.86 Alexander ZABRODSKY  SLI3131|2|351.757
4.58 Marten TAUBERT  EVDP51|2|P52.495
  Final, Group 2
5.59 Adrian DANNENBERG  EVD152|3|152.088
6.26 Frida KISSMANN  ETR232|4|253.646
7.25 Marie-Sophie BEHNISCH  ETR322|3|352.925
8.30 Matthias REIMER  ETR412|4|454.386
  Final, Group 3
9.76 Nadine PAWASSERAT  MERC14|2|153.258
10.24 Emilia MANHART  ETR23|1|253.295
11.28 Charlotte SCHULZ  ETR33|1|353.399
12.88 Chiara ZACCARO  SLI43|3|453.586
13.60 Alessia MIELKE  EVD55|2|555.223
  Final, Group 4
14.65 Lotta Marlin PITZSCHKE  EVD15|5|155.230
15.3 Alina GZUK  ECK23|3|254.496
16.78 Nicole MATSKEVYCH  MERC34|4|355.532
17.63 Sarah MORCHE  EVD44|4|455.302
18.61 Neele BECK  EVD54|5|555.187


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Skate-Tec
Engo
Web-TV
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Bioracer
Kilimanjaro