Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
2A COPPA ITALIA - Bergamo, Italy - 17-18 December 2016
Heats 500 meter GRUPPO 3A
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 157, Group 2 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
118
Sara MARTINELLI
BOR
58.606
Q
2.
4
143
Aaron Van Quang PIETROBONO
SES
1:01.330
3.
2
157
Casey PICHIERRI
VGT
1:03.336
4.
1
141
Federico PEGHINI
CPP
1:08.138
Race 158, Group 2 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
137
Alex MAESTRI
SGP
57.807
Q
2.
3
110
Alessandra BERTOLINA
BOR
58.155
q
3.
2
120
Arianna PELONI
BOR
59.337
Race 159, Group 2 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
135
Mattia LEONARDELLI
CPP
58.314
Q
2.
4
117
Veronika LANFRANCHI
BOR
58.597
3.
2
133
Lorenzo GASPERINI
AEV
59.171
4.
3
146
Anna COSSI
BOR
-
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 160, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
144
Lorenzo PREVITALI
SES
54.417
Q
2.
3
134
Pietro LANFRANCHI
BOR
55.970
3.
1
122
Chiara RODONDI
BOR
56.357
4.
4
130
Marco DEGLI UOMINI
PON
57.795
Race 161, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
123
Emily TORMEN
UGP
54.416
Q
2.
3
139
Gabriel MATURI PADOVANI
SGP
54.649
q
3.
2
121
Marianna POZZI
BOR
55.026
4.
4
145
Filippo ZAZZARINI
SCP
-
Race 162, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
115
Nadia DAL SIE
UGP
55.981
Q
2.
3
131
Davide FAIFER
BOR
56.305
3.
1
111
Margherita BETTI
CPP
56.592
4.
4
128
Daniele COLA
BOR
1:04.386
Final 500 meter GRUPPO 3A
Race 194, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
157
Casey PICHIERRI
VGT
1:01.333
2.
3
146
Anna COSSI
BOR
1:01.569
2
141
Federico PEGHINI
CPP
DNS
Race 195, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
117
Veronika LANFRANCHI
BOR
58.366
2.
2
133
Lorenzo GASPERINI
AEV
58.635
3.
3
120
Arianna PELONI
BOR
59.997
4.
4
143
Aaron Van Quang PIETROBONO
SES
1:00.555
Race 196, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
137
Alex MAESTRI
SGP
57.771
2.
4
118
Sara MARTINELLI
BOR
58.255
3.
2
110
Alessandra BERTOLINA
BOR
58.309
4.
3
135
Mattia LEONARDELLI
CPP
58.514
Race 210, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
128
Daniele COLA
BOR
55.488
2.
1
111
Margherita BETTI
CPP
56.907
3.
2
130
Marco DEGLI UOMINI
PON
57.081
4.
4
145
Filippo ZAZZARINI
SCP
58.269
Race 211, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
121
Marianna POZZI
BOR
55.572
5
2.
4
122
Chiara RODONDI
BOR
56.196
3
3.
2
134
Pietro LANFRANCHI
BOR
56.697
2
4.
3
131
Davide FAIFER
BOR
57.316
1
Race 212, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
144
Lorenzo PREVITALI
SES
53.603
34
2.
1
123
Emily TORMEN
UGP
54.207
21
3.
3
139
Gabriel MATURI PADOVANI
SGP
54.319
13
4.
4
115
Nadia DAL SIE
UGP
56.078
8
Distance Classification 500 meter GRUPPO 3A
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
144
Lorenzo PREVITALI
SES
1
34
1|1
53.603
2.
123
Emily TORMEN
UGP
2
21
1|2
54.207
3.
139
Gabriel MATURI PADOVANI
SGP
3
13
2|3
54.319
4.
115
Nadia DAL SIE
UGP
4
8
1|4
55.981
Final, Group 2
5.
121
Marianna POZZI
BOR
1
5
3|1
55.026
6.
122
Chiara RODONDI
BOR
2
3
3|2
56.196
7.
134
Pietro LANFRANCHI
BOR
3
2
2|3
55.970
8.
131
Davide FAIFER
BOR
4
1
2|4
56.305
Final, Group 3
9.
128
Daniele COLA
BOR
1
4|1
55.488
10.
111
Margherita BETTI
CPP
2
3|2
56.592
11.
130
Marco DEGLI UOMINI
PON
3
4|3
57.081
12.
145
Filippo ZAZZARINI
SCP
4
4|4
58.269
Final, Group 4
13.
137
Alex MAESTRI
SGP
1
1|1
57.771
14.
118
Sara MARTINELLI
BOR
2
1|2
58.255
15.
110
Alessandra BERTOLINA
BOR
3
2|3
58.155
16.
135
Mattia LEONARDELLI
CPP
4
1|4
58.314
Final, Group 5
17.
117
Veronika LANFRANCHI
BOR
1
2|1
58.366
18.
133
Lorenzo GASPERINI
AEV
2
3|2
58.635
19.
120
Arianna PELONI
BOR
3
3|3
59.337
20.
143
Aaron Van Quang PIETROBONO
SES
4
2|4
1:00.555
Final, Group 6
21.
157
Casey PICHIERRI
VGT
1
3|1
1:01.333
22.
146
Anna COSSI
BOR
2
4|2
1:01.569
23.
141
Federico PEGHINI
CPP
DNS
4|NS
1:08.138
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters