Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
TROPHEE GRAND LION 7TH - Belfort, France - 2-3 October 2021
 
Quarter Finals 500 meter1 Women JB-JA-Se Men JB
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale, total 8 skaters)
 Race 96, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4100 Berenice COMBY  USO48.909Q
2.240 Enzo HERBRETEAU  CST49.192Q
3.350 Alexia TURUNEN  LST50.475
4.119 Mathis PAICHEUR  ASMB51.846
 Race 97, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Maxime DESMURS  ASMB48.856Q
2.239 Lola SUPIOT  CST49.328Q
3.363 Lou DUPUIS  RPV51.076 
4.174 Margot LECERF  SIDB-    
 Race 98, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4101 Simon BASTIER  USO47.703Q
2.345 Sarp VISSER  IHCL48.102Q
3.157 Enni WIELSCH  MERC50.897
4.218 Lucas ROSSETTI  ASMB50.947
5.541 Romain BOUTIN  CST51.682
 
Demi Finale 500 meter1 Women JB-JA-Se Men JB
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 109, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Maxime DESMURS  ASMB46.804Q
2.2100 Berenice COMBY  USO47.382Q
3.339 Lola SUPIOT  CST49.487 
4.450 Alexia TURUNEN  LST50.475
 Race 110, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1101 Simon BASTIER  USO47.413Q
2.245 Sarp VISSER  IHCL47.537Q
3.340 Enzo HERBRETEAU  CST49.101 
4.457 Enni WIELSCH  MERC51.068
 
Final 500 meter1 Women JB-JA-Se Men JB
 Race 122, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.263 Lou DUPUIS  RPV51.213 
2.118 Lucas ROSSETTI  ASMB51.287
3.341 Romain BOUTIN  CST52.506
4.419 Mathis PAICHEUR  ASMB52.666
5.574 Margot LECERF  SIDB55.740
 Race 123, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Enzo HERBRETEAU  CST49.850 
2.239 Lola SUPIOT  CST49.977
3.350 Alexia TURUNEN  LST51.068
4.457 Enni WIELSCH  MERC51.324
 Race 124, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Maxime DESMURS  ASMB46.894 
2.2100 Berenice COMBY  USO46.955
3.3101 Simon BASTIER  USO47.140
4.445 Sarp VISSER  IHCL1:01.553
 
Distance Classification 500 meter1 Women JB-JA-Se Men JB
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.17 Maxime DESMURS  ASMB101|1|146.804
2.100 Berenice COMBY  USO21|2|246.955
3.101 Simon BASTIER  USO31|1|347.140
4.45 Sarp VISSER  IHCL42|2|447.537
  Final, Group 2
5.40 Enzo HERBRETEAU  CST12|3|149.101
6.39 Lola SUPIOT  CST22|3|249.328
7.50 Alexia TURUNEN  LST33|4|350.475
8.57 Enni WIELSCH  MERC43|4|450.897
  Final, Group 3
9.63 Lou DUPUIS  RPV13|151.076
10.18 Lucas ROSSETTI  ASMB24|250.947
11.41 Romain BOUTIN  CST35|351.682
12.19 Mathis PAICHEUR  ASMB44|451.846
13.74 Margot LECERF  SIDB54|555.740


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Eraton Race Timers
Bioracer
Impakt Sport
Sebra Sports
Engo
Kilimanjaro
Skate-Tec