Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
29TH ALTA VALTELLINA TROPHY - Bormio, Italy - 5-7 November 2021
 
Quarter Finals 1500 meter JUNIOR A MEN
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
 Race 60, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1152 Gabriel VOLET  OAST2:21.982Q
2.2198 Mans BOSKAMP  SVU2:22.604Q
3.3112 Ted DALRYMPLE  HVHW2:22.738
4.479 Samuel F√úSSINGER  GER2:25.863
5.54 Ezio BONUTTI  BOR2:30.512
 Race 61, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1197 Jari VAN POLEN  SVU2:24.184Q
2.243 Davide OSS CHEMPER  CPP2:24.336Q
3.4185 Chris BARTELS  STB2:24.687
4.3189 Enzo PROOST  STKG2:25.390
5.5226 Sebastian CAPONE  VGT2:39.808
 Race 62, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2188 Warre VAN DAMME  STKG2:26.913Q
2.4225 Alessandro PICCHIARELLI  VGT2:28.163Q
3.5136 KRAUSZ Armin  MTK2:29.049
4.1182 Idse VAN BENTHUM  STB-    ADV
3124 Jeroen WILHELM  IJVZP
 Race 63, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1181 Daan KOS  STB2:16.207Q
2.2157 Chris BRIJDER  SCT2:16.423Q
3.452 Fabian RADT  DKIJV2:17.031
4.3190 Thibault FOSTIER  STKG2:19.396
5.5125 Thijmen KOESTAL  IJVZ2:36.493
 Race 64, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2222 Arthur VANBESIEN  USF2:29.777Q
2.1150 Steijn KOOPS  NSV2:29.969Q
3.3183 Milan SCHENK  STB2:30.557
4.4114 Henk VAN ATTEN  IHCL2:31.005
5.5174 Vid GAL  SLO2:39.299
 Race 65, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2206 Jenning DE BOO  TRL2:53.799Q
2.13 Pietro CASTELLAZZI  BOR2:54.162Q
3.3184 Brian BOER  STB2:54.236
4.480 Clemens PFROPPER  GER2:54.586
 
Semi Final 1500 meter JUNIOR A MEN
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
 Race 75, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4222 Arthur VANBESIEN  USF2:22.025Q
2.1152 Gabriel VOLET  OAST2:22.159Q
3.5150 Steijn KOOPS  NSV2:22.485 
4.6183 Milan SCHENK  STB2:23.130
5.3112 Ted DALRYMPLE  HVHW2:25.056
6.2198 Mans BOSKAMP  SVU-    
 Race 76, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4206 Jenning DE BOO  TRL2:30.641Q
2.6182 Idse VAN BENTHUM  STB2:30.721Q
3.2157 Chris BRIJDER  SCT2:30.793 
4.53 Pietro CASTELLAZZI  BOR2:58.573ADV
5.1181 Daan KOS  STB2:59.017
6.352 Fabian RADT  DKIJV3:11.468ADV
 Race 77, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1197 Jari VAN POLEN  SVU2:21.310Q
2.243 Davide OSS CHEMPER  CPP2:21.792Q
3.4188 Warre VAN DAMME  STKG2:22.406
4.5225 Alessandro PICCHIARELLI  VGT2:26.540
5.3185 Chris BARTELS  STB2:27.768
6.6136 KRAUSZ Armin  MTK2:29.066
 
Final 1500 meter JUNIOR A MEN
 Race 85, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2150 Steijn KOOPS  NSV2:36.2141
2.73 Pietro CASTELLAZZI  BOR2:36.368
3.1188 Warre VAN DAMME  STKG2:36.474
4.3183 Milan SCHENK  STB2:38.261
5.5225 Alessandro PICCHIARELLI  VGT2:40.876
6.6157 Chris BRIJDER  SCT3:10.268
4112 Ted DALRYMPLE  HVHWP
 Race 86, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5206 Jenning DE BOO  TRL2:23.37234
2.4152 Gabriel VOLET  OAST2:23.46221
3.6182 Idse VAN BENTHUM  STB2:24.13613
4.3222 Arthur VANBESIEN  USF2:24.1628
5.1197 Jari VAN POLEN  SVU2:25.3115
6.752 Fabian RADT  DKIJV2:28.4523
7.243 Davide OSS CHEMPER  CPP2:56.0502
 
Distance Classification 1500 meter JUNIOR A MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.206 Jenning DE BOO  TRL1341|1|12:23.372
2.152 Gabriel VOLET  OAST2211|2|22:21.982
3.182 Idse VAN BENTHUM  STB3134|2|32:24.136
4.222 Arthur VANBESIEN  USF481|1|42:22.025
5.197 Jari VAN POLEN  SVU551|1|52:21.310
6.52 Fabian RADT  DKIJV633|6|62:17.031
7.43 Davide OSS CHEMPER  CPP722|2|72:21.792
  Final, Group 2
8.150 Steijn KOOPS  NSV112|3|12:22.485
9.3 Pietro CASTELLAZZI  BOR22|4|22:36.368
10.188 Warre VAN DAMME  STKG31|3|32:22.406
11.183 Milan SCHENK  STB43|4|42:23.130
12.225 Alessandro PICCHIARELLI  VGT52|4|52:26.540
13.157 Chris BRIJDER  SCT62|3|62:16.423
14.112 Ted DALRYMPLE  HVHWP3|5|P2:22.738
  Semi Final, Group 1
15.181 Daan KOS  STB51|52:16.207
16.185 Chris BARTELS  STB53|52:24.687
17.198 Mans BOSKAMP  SVU62|62:22.604
18.136 KRAUSZ Armin  MTK63|62:29.049
  Quarter Finals, Group 1
19.184 Brian BOER  STB332:54.236
20.190 Thibault FOSTIER  STKG442:19.396
21.189 Enzo PROOST  STKG442:25.390
22.79 Samuel F√úSSINGER  GER442:25.863
23.114 Henk VAN ATTEN  IHCL442:31.005
24.80 Clemens PFROPPER  GER442:54.586
25.4 Ezio BONUTTI  BOR552:30.512
26.125 Thijmen KOESTAL  IJVZ552:36.493
27.174 Vid GAL  SLO552:39.299
28.226 Sebastian CAPONE  VGT552:39.808
124 Jeroen WILHELM  IJVZPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Bioracer
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Impakt Sport
Kilimanjaro
Engo
Web-TV