Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
DEUTSCHLAND CUP NO. 2 - Dresden, Germany - 18-19 November 2017
Heats 500 meter LG5
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 133, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
3
David HUBER
ECK
56.738
Q
2.
1
35
Lucy FRENZ
ETR
57.389
3.
2
81
Katharina WEBER
EVD
58.171
4.
3
82
William BORINSKI
EVD
59.596
Race 134, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
38
Gustav HAMANN
ETR
56.798
Q
2.
2
78
Arseniy FRANKE
EVD
58.070
3.
3
39
Elin KALK
ETR
59.000
4.
5
83
Allegra STOLLENWERK
EVD
59.466
5.
1
100
Nadine PAWASSERAT
MERC
59.914
Race 135, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
102
Katharine RÖSKENBLECK
SLI
56.705
Q
2.
1
79
Lenja HOEFT
EVD
57.340
3.
4
37
Silja GUSTAVS
ETR
58.268
4.
2
80
Vanessa FÖRSTER
EVD
59.301
Race 136, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
77
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
56.955
Q
2.
2
40
Leoni HELLWIG
ETR
59.078
1
41
Marie-Sophie BEHNISCH
ETR
P
4
103
Sophie WIBMER
SLI
P
Semi Final 500 meter LG5
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 153, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
3
David HUBER
ECK
56.502
Q
2.
2
77
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
56.896
3.
4
35
Lucy FRENZ
ETR
57.612
4.
3
79
Lenja HOEFT
EVD
57.994
Race 154, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
38
Gustav HAMANN
ETR
56.132
Q
2.
1
102
Katharine RÖSKENBLECK
SLI
56.432
3.
3
78
Arseniy FRANKE
EVD
57.199
4.
4
40
Leoni HELLWIG
ETR
59.338
Final 500 meter LG5
Race 173, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
103
Sophie WIBMER
SLI
57.202
2.
1
83
Allegra STOLLENWERK
EVD
58.540
3.
3
100
Nadine PAWASSERAT
MERC
1:00.035
4.
2
82
William BORINSKI
EVD
1:00.137
5.
4
41
Marie-Sophie BEHNISCH
ETR
1:08.355
Race 174, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
37
Silja GUSTAVS
ETR
57.976
2.
1
81
Katharina WEBER
EVD
58.179
3.
3
39
Elin KALK
ETR
1:10.306
4.
4
80
Vanessa FÖRSTER
EVD
1:17.651
Race 175, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
78
Arseniy FRANKE
EVD
58.138
5
2.
2
35
Lucy FRENZ
ETR
58.313
3
3.
3
79
Lenja HOEFT
EVD
58.465
2
4.
4
40
Leoni HELLWIG
ETR
59.439
1
Race 176, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
3
David HUBER
ECK
56.503
34
2.
2
102
Katharine RÖSKENBLECK
SLI
56.548
21
3.
4
77
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
57.637
13
4.
1
38
Gustav HAMANN
ETR
1:03.459
8
Distance Classification 500 meter LG5
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
3
David HUBER
ECK
1
34
1|1|1
56.502
2.
102
Katharine RÖSKENBLECK
SLI
2
21
1|2|2
56.432
3.
77
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
3
13
1|2|3
56.896
4.
38
Gustav HAMANN
ETR
4
8
1|1|4
56.132
Final, Group 2
5.
78
Arseniy FRANKE
EVD
1
5
2|3|1
57.199
6.
35
Lucy FRENZ
ETR
2
3
2|3|2
57.389
7.
79
Lenja HOEFT
EVD
3
2
2|4|3
57.340
8.
40
Leoni HELLWIG
ETR
4
1
2|4|4
59.078
Final, Group 3
9.
37
Silja GUSTAVS
ETR
1
3|1
57.976
10.
81
Katharina WEBER
EVD
2
3|2
58.171
11.
39
Elin KALK
ETR
3
3|3
59.000
12.
80
Vanessa FÖRSTER
EVD
4
4|4
59.301
Final, Group 4
13.
103
Sophie WIBMER
SLI
1
P|1
57.202
14.
83
Allegra STOLLENWERK
EVD
2
4|2
58.540
15.
100
Nadine PAWASSERAT
MERC
3
5|3
59.914
16.
82
William BORINSKI
EVD
4
4|4
59.596
17.
41
Marie-Sophie BEHNISCH
ETR
5
P|5
1:08.355
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters