Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
VLAAMSE KAMPIOENSCHAPPEN 2018-2019 - Brugge, Belgium - 26 January 2019
Halve Finales 500 meter jun A+B+senior
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, total 4 skaters)
Race 31, Groep 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
14
Rino VANHOOREN
BSC
44.46
Q
2.
5
60
Leander SCHEPERS
YDS
45.30
3.
2
48
Thibault FOSTIER
STKG
47.09
4.
3
7
Alexandru DOHOTARU
BSC
56.42
4
47
Amelie COREMANS
STKG
DNS
Race 32, Groep 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
54
Robbe VOLCKAERT
STKG
45.70
Q
2.
2
22
Enzo PROOST
ERL
46.01
3.
3
35
Ilias PEETERS
IRTA
49.84
4.
4
8
Marie KEUKELEIRE
BSC
56.72
Race 33, Groep 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
15
David DANNEEL
BSC
45.39
Q
2.
2
16
Robin VERHOOGHE
BSC
46.57
3.
3
13
Daphne MERLEVEDE
BSC
49.21
4.
4
34
Lieselot NOIRON
IRTA
51.88
Finale 500 meter jun A+B+senior
Race 43, Groep 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
35
Ilias PEETERS
IRTA
49.86
2.
2
34
Lieselot NOIRON
IRTA
51.18
3.
4
8
Marie KEUKELEIRE
BSC
54.98
4.
3
7
Alexandru DOHOTARU
BSC
55.40
5.
5
47
Amelie COREMANS
STKG
55.79
Race 44, Groep 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
16
Robin VERHOOGHE
BSC
46.08
3
2.
1
22
Enzo PROOST
ERL
46.41
5
3.
3
48
Thibault FOSTIER
STKG
47.71
2
4.
4
13
Daphne MERLEVEDE
BSC
-
1
Race 45, Groep 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
14
Rino VANHOOREN
BSC
44.11
34
2.
4
54
Robbe VOLCKAERT
STKG
44.65
21
3.
3
15
David DANNEEL
BSC
44.98
13
4.
2
60
Leander SCHEPERS
YDS
47.08
8
Distance Classification 500 meter jun A+B+senior
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Finale, Groep 1
1.
14
Rino VANHOOREN
BSC
1
34
1|1
44.11
2.
54
Robbe VOLCKAERT
STKG
2
21
1|2
44.65
3.
15
David DANNEEL
BSC
3
13
1|3
44.98
4.
60
Leander SCHEPERS
YDS
4
8
2|4
45.30
Finale, Groep 2
5.
16
Robin VERHOOGHE
BSC
1
3
2|1
46.08
6.
22
Enzo PROOST
ERL
2
5
2|2
46.01
7.
48
Thibault FOSTIER
STKG
3
2
3|3
47.09
8.
13
Daphne MERLEVEDE
BSC
4
1
3|4
49.21
Finale, Groep 3
9.
35
Ilias PEETERS
IRTA
1
3|1
49.84
10.
34
Lieselot NOIRON
IRTA
2
4|2
51.18
11.
8
Marie KEUKELEIRE
BSC
3
4|3
54.98
12.
7
Alexandru DOHOTARU
BSC
4
4|4
55.40
13.
47
Amelie COREMANS
STKG
5
|NS|5
55.79
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters