Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DEUTSCHLAND CUP 2 - Dresden, Germany - 19-20 November 2022
 
Quarter Finals 222 meter LG5
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 61, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.247 Maxi HOLLWITZ  EVD28.337Q
2.187 Barbora ZBO?ILOVÁ  KSB28.530Q
3.316 Emma Marie GLOCK  ETR28.583
4.462 Paul MÜLLER  EVD31.324
5.558 Lennard KUNZE  EVD35.543
 Race 62, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.185 Maksym SMORODSKYI  KHV26.860Q
2.227 Luka LEDOVOY  ETR28.022Q
3.468 Thea SCHNEIDER  EVD28.242
4.341 Charlotte BRABETZ  EVD31.592
 Race 63, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.263 Liv PELZ  EVD27.973Q
2.546 Luci HERSCHEL  EVD28.531Q
3.425 Marlene KRAATZ  ETR28.738 
4.152 Nyah KAISER  EVD32.745
5.324 Alva KLEINJOHANN  ETR32.954
 Race 64, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.377 Mia MOROZOVÁ  KSB28.454Q
2.456 Anastasiia KOROCHENKO  KHV28.590Q
3.553 Ella Maria KAULE  EVD29.141 
4.134 Emma STURZREHM  ETR32.684
5.237 Leonie AUST  EVD32.849
 
Semi Final 222 meter LG5
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 81, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Ella Maria KAULE  EVD29.515Q
2.262 Paul MÜLLER  EVD31.610Q
3.352 Nyah KAISER  EVD32.925
4.437 Leonie AUST  EVD34.302
 Race 82, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Marlene KRAATZ  ETR29.748Q
2.241 Charlotte BRABETZ  EVD32.004Q
3.424 Alva KLEINJOHANN  ETR32.948 
4.558 Lennard KUNZE  EVD35.155
5.334 Emma STURZREHM  ETR43.250
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
 Race 83, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.185 Maksym SMORODSKYI  KHV26.863Q
2.227 Luka LEDOVOY  ETR27.704Q
3.477 Mia MOROZOVÁ  KSB27.871
4.556 Anastasiia KOROCHENKO  KHV27.947
5.368 Thea SCHNEIDER  EVD27.984
 Race 84, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.247 Maxi HOLLWITZ  EVD28.487Q
2.516 Emma Marie GLOCK  ETR29.328Q
3.446 Luci HERSCHEL  EVD29.796 
4.387 Barbora ZBO?ILOVÁ  KSB52.299
5.163 Liv PELZ  EVD53.635
 
Final 222 meter LG5
 Race 101, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Alva KLEINJOHANN  ETR30.771
2.434 Emma STURZREHM  ETR32.360
3.358 Lennard KUNZE  EVD39.535
4.237 Leonie AUST  EVD41.727
 Race 102, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.225 Marlene KRAATZ  ETR28.160
2.153 Ella Maria KAULE  EVD28.553
3.441 Charlotte BRABETZ  EVD32.242
4.362 Paul MÜLLER  EVD37.299
5.552 Nyah KAISER  EVD39.131
 Race 103, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.268 Thea SCHNEIDER  EVD27.6923
2.156 Anastasiia KOROCHENKO  KHV28.0462
3.346 Luci HERSCHEL  EVD28.1971
4.487 Barbora ZBO?ILOVÁ  KSB28.726
5.563 Liv PELZ  EVD29.325
 Race 104, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.185 Maksym SMORODSKYI  KHV26.91134
2.447 Maxi HOLLWITZ  EVD27.11321
3.227 Luka LEDOVOY  ETR27.56513
4.516 Emma Marie GLOCK  ETR27.8788
5.377 Mia MOROZOVÁ  KSB28.0405
 
Distance Classification 222 meter LG5
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.85 Maksym SMORODSKYI  KHV1341|1|126.860
2.47 Maxi HOLLWITZ  EVD2211|1|227.113
3.27 Luka LEDOVOY  ETR3132|2|327.565
4.16 Emma Marie GLOCK  ETR483|2|427.878
5.77 Mia MOROZOVÁ  KSB551|3|527.871
  Final, Group 2
6.68 Thea SCHNEIDER  EVD133|5|127.692
7.56 Anastasiia KOROCHENKO  KHV222|4|227.947
8.46 Luci HERSCHEL  EVD312|3|328.197
9.87 Barbora ZBO?ILOVÁ  KSB42|4|428.530
10.63 Liv PELZ  EVD51|5|527.973
  Final, Group 3
11.25 Marlene KRAATZ  ETR13|1|128.160
12.53 Ella Maria KAULE  EVD23|1|228.553
13.41 Charlotte BRABETZ  EVD34|2|331.592
14.62 Paul MÜLLER  EVD44|2|431.324
15.52 Nyah KAISER  EVD54|3|532.745
  Final, Group 4
16.24 Alva KLEINJOHANN  ETR15|3|130.771
17.34 Emma STURZREHM  ETR24|5|232.360
18.58 Lennard KUNZE  EVD35|4|335.155
19.37 Leonie AUST  EVD45|4|432.849
  x, -
20.15 Elisabeth FRIESICKE  ETRPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Web-TV
Bioracer
Eraton
Skate-Tec
Sebra Sports
Engo
Kilimanjaro