Events
Belfort Grand Lion
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS JUNIORS NED - Leeuwarden, Netherlands - 19-20 March 2022
 
Kwart Finales 1000 meter Dames Junioren B
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Halve Finales, total 10 skaters)
 Race 13     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1136 Suze KINGMA  TRL1:40.811Q
2.230 Anna EIJSACKERS  HVHW1:40.924Q
3.3178 Robin KEPPELS  GO1:41.087Q
4.4251 Heleen VAN DEN NOULAND  STA1:44.684 
 Race 14     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Angel DALEMAN  IHCL1:42.031Q
2.3141 Mijntje DE JONG  SVU1:44.123Q
3.2170 Valerie AARTS  IHCL1:46.520Q
4.4180 Myrthe DE REUS  NSV2:13.750ADV
5167 Juliette VAN DEN BERG  STHP
 Race 15     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1176 Lotte DONDERWINKEL  TRL1:39.353Q
2.2175 Sinne BROUWERS  TRL1:39.455Q
3.327 Lena SCHEEPSTRA  TRL1:39.603Q
4.4169 Luna VAN POLEN  SVU1:40.850
 
Halve Finales 1000 meter Dames Junioren B
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 5 skaters)
 Race 27     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.340 Angel DALEMAN  IHCL1:35.438Q
2.5170 Valerie AARTS  IHCL1:36.557Q
3.130 Anna EIJSACKERS  HVHW1:36.812 
4.4141 Mijntje DE JONG  SVU1:36.867
5.2178 Robin KEPPELS  GO1:43.669
 Race 28     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2175 Sinne BROUWERS  TRL1:43.924Q
2.5180 Myrthe DE REUS  NSV1:48.444Q
3.1176 Lotte DONDERWINKEL  TRL1:53.792ADV
327 Lena SCHEEPSTRA  TRLP
4136 Suze KINGMA  TRLP
 
Finale 1000 meter Dames Junioren B
 Race 39, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Anna EIJSACKERS  HVHW1:52.7946 
2.2141 Mijntje DE JONG  SVU1:52.8767
3.3178 Robin KEPPELS  GO1:54.034
 Race 40, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Angel DALEMAN  IHCL1:37.985 
2.5176 Lotte DONDERWINKEL  TRL1:39.4102
3.3175 Sinne BROUWERS  TRL1:52.1093
4.4180 Myrthe DE REUS  NSV2:01.5554
2170 Valerie AARTS  IHCLP6
 
Distance Classification 1000 meter Dames Junioren B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, A
1.40 Angel DALEMAN  IHCL101|1|11:35.438
2.176 Lotte DONDERWINKEL  TRL221|3|21:39.353
3.175 Sinne BROUWERS  TRL332|1|31:39.455
4.180 Myrthe DE REUS  NSV444|2|41:48.444
5.170 Valerie AARTS  IHCLP63|P1:36.557
  Finale, B
6.30 Anna EIJSACKERS  HVHW162|3|11:36.812
7.141 Mijntje DE JONG  SVU272|4|21:36.867
8.178 Robin KEPPELS  GO33|5|31:41.087
  Halve Finales, -
9.136 Suze KINGMA  TRLPP1:40.811
10.27 Lena SCHEEPSTRA  TRLPP1:39.603
  Kwart Finales, -
11.169 Luna VAN POLEN  SVU441:40.850
12.251 Heleen VAN DEN NOULAND  STA441:44.684
13.167 Juliette VAN DEN BERG  STHPP9:59.999


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Sebra Sports
Web-TV
Kilimanjaro
Impakt Sport