Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DEUTSCHLAND CUP - Dresden, Germany - 20-21 November 2021
 
Quarter Finals 500 meter LG4
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 53, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Carlotta GROSSMANN  EVD56.660Q
2.371 Vincent VON GILSA  MERC1:00.728Q
3.221 Amelie LANG  ETR1:02.042 
4.412 Emma Marie GLOCK  ETR1:03.098
 Race 54, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.373 Amelie MÜNCH  SLI57.335Q
2.549 Hubert JEZIAK  EVD58.073Q
3.211 Marie BRüMMER  ETR58.322 
4.466 Amir MEDZHIDOV  MERC1:04.241
5.123 Viktor MARKOVYCH  ETR1:11.951
 Race 55, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.217 Greta HÄUPL  ETR56.307Q
2.141 Tilmann CZARNECKI  EVD56.880Q
3.452 Maxim LORENZ  EVD1:00.961 
4.333 Jette TCHON  ETR1:02.303
 Race 56, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Marek ALTHÜSER  ETR57.112Q
2.139 Lisa Maria BERNDT  EVD59.120Q
3.468 Elisa Yin PETRI  MERC1:00.844 
254 Tadeus MAGER  EVDP
 
Semi Final 500 meter LG4
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 61, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.554 Tadeus MAGER  EVD57.794Q
2.111 Marie BRüMMER  ETR58.038Q
3.221 Amelie LANG  ETR1:00.262 
4.333 Jette TCHON  ETR1:02.992
5.423 Viktor MARKOVYCH  ETR1:05.522
 Race 62, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.168 Elisa Yin PETRI  MERC1:00.356Q
2.252 Maxim LORENZ  EVD1:01.296Q
3.312 Emma Marie GLOCK  ETR1:02.635 
4.466 Amir MEDZHIDOV  MERC1:02.833
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 63, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Greta HÄUPL  ETR56.211Q
2.241 Tilmann CZARNECKI  EVD57.170Q
3.373 Amelie MÜNCH  SLI1:15.800 
471 Vincent VON GILSA  MERCP
 Race 64, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Marek ALTHÜSER  ETR57.058Q
2.144 Carlotta GROSSMANN  EVD57.141Q
3.349 Hubert JEZIAK  EVD57.331 
4.439 Lisa Maria BERNDT  EVD57.438
 
Final 500 meter LG4
 Race 69, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Amelie LANG  ETR1:00.172 
2.366 Amir MEDZHIDOV  MERC1:03.234
3.212 Emma Marie GLOCK  ETR1:03.397
4.523 Viktor MARKOVYCH  ETR1:03.565
5.433 Jette TCHON  ETR1:04.028
 Race 70, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Marie BRüMMER  ETR57.751 
2.471 Vincent VON GILSA  MERC57.883
3.352 Maxim LORENZ  EVD1:00.570
4.268 Elisa Yin PETRI  MERC1:00.858
 Race 71, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.473 Amelie MÜNCH  SLI56.1205 
2.149 Hubert JEZIAK  EVD56.2263
3.239 Lisa Maria BERNDT  EVD56.4502
4.354 Tadeus MAGER  EVD56.4551
 Race 72, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Greta HÄUPL  ETR55.10434 
2.344 Carlotta GROSSMANN  EVD55.48421
3.441 Tilmann CZARNECKI  EVD55.87113
4.28 Marek ALTHÜSER  ETR1:10.5758
 
Distance Classification 500 meter LG4
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.17 Greta HÄUPL  ETR1341|1|155.104
2.44 Carlotta GROSSMANN  EVD2211|2|255.484
3.41 Tilmann CZARNECKI  EVD3132|2|355.871
4.8 Marek ALTHÜSER  ETR481|1|457.058
  Final, Group 2
5.73 Amelie MÜNCH  SLI151|3|156.120
6.49 Hubert JEZIAK  EVD232|3|256.226
7.39 Lisa Maria BERNDT  EVD322|4|356.450
8.54 Tadeus MAGER  EVD41P|1|456.455
  Final, Group 3
9.11 Marie BRüMMER  ETR13|2|157.751
10.71 Vincent VON GILSA  MERC22|P|257.883
11.52 Maxim LORENZ  EVD33|2|31:00.570
12.68 Elisa Yin PETRI  MERC43|1|41:00.356
  Final, Group 4
13.21 Amelie LANG  ETR13|3|11:00.172
14.66 Amir MEDZHIDOV  MERC24|4|21:02.833
15.12 Emma Marie GLOCK  ETR34|3|31:02.635
16.23 Viktor MARKOVYCH  ETR45|5|41:03.565
17.33 Jette TCHON  ETR54|4|51:02.303


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Kilimanjaro
Impakt Sport
Bioracer
Engo
Skate-Tec