Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 5 (BAS) - Malmö, Sweden - 10-12 January 2014
Preliminaries 500 meter Men Junior B
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
Race 28, Group A (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
34
Aydin DJEMAL
ALD
45.875
Q
2.
2
27
Tobias PIETSCH
EVD
46.663
Q
3.
4
42
Kay HUISMAN
HVHW
47.667
4.
1
39
Oliver LINDENSKOV
HLF72
50.291
Race 29, Group A (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
57
Yoann MARTINEZ
OGCA
45.273
Q
2.
3
10
Stijn DESMET
IRTA
45.473
Q
3.
1
36
Anthony CAST
ALD
46.993
q
4.
4
37
Jan Douwe JANSEN
GO
47.150
Race 30, Group A (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
35
Jack BURROWS
NIRC
44.808
Q
2.
2
67
Surendra VILLA
SES
45.110
Q
3.
3
26
Niclas WENDLER
EVD
45.786
q
4.
1
75
Daniel JACOBSSON
SKS
49.706
Race 31, Group A (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
73
Jacob JANSSON
SKS
45.272
Q
2.
4
85
Clément FLORAC
USF
47.865
Q
3.
1
60
Marco GONIN
PIN
47.931
4.
2
45
Rick DE GROOT
IJVZ
48.061
Race 32, Group A (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
61
Tristan NAVARRO
RPV
45.527
Q
2.
3
74
Fabrice DUFBERG
SKS
45.581
Q
3.
2
78
Hessel KOOT
SVU
45.831
q
4.
1
21
Oliver GIESE
ETR
49.769
Race 33, Group A (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
8
Jens ALMEY
STKG
45.220
Q
2.
3
59
Francesco PRIZZON
PCL
47.783
Q
3.
2
79
Jos VAN DER NOLL
SVU
48.516
Race 34, Group A (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
3
Damiano GIULIANI
AEV
44.524
Q
2.
3
83
Siebren TIEMERSMA
TRL
44.700
Q
3.
2
38
Philip DUE SCHMIDT
HLF72
47.413
q
Race 35, Group A (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
13
Marco GIORDANO
BOR
44.986
Q
2.
3
77
Kyle AERENS
STKG
45.528
Q
3.
2
22
Fiete REICH
ETR
49.442
4.
4
80
Lucas BREMMER
SVU
49.594
Race 36, Group A (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
9
Rino VANHOOREN
BSC
45.436
Q
2.
1
58
Alessio LORENZI
PCL
46.214
Q
3.
2
66
Jelmer KOOISTRA
SCT
54.018
4.
4
88
Jacob PORTER
NIRC
1:11.378
Race 37, Group A (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
11
Ward PÉTRÉ
YDS
45.961
Q
2.
2
76
Gillian GOUD
STA
46.009
Q
3.
4
69
Marco ZOVI
SGR
48.393
4.
1
49
Ethan TREACY
MIRC
49.711
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters