Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Sochi, Russia - 1-3 February 2013
Preliminaries 1000 m Ladies
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 20 skaters)
Race 69 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
LI Jianrou
CHN
1:33.580
Q
2.
65
Olga BELYAKOVA
RUS
1:33.746
Q
3.
58
Lara VAN RUIJVEN
NED
1:36.028
4.
71
Ranya EZZI
SWE
1:36.039
5.
44
Kseniya MOTOVA
KAZ
2:01.989
Race 70 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
50
PARK Seung-Hi
KOR
1:34.631
Q
2.
41
Yui SAKAI
JPN
1:34.737
Q
3.
60
Paula BZURA
POL
1:36.570
4.
34
Cecilia MAFFEI
ITA
1:59.852
5.
54
Rosalie HUISMAN
NED
2:12.530
Race 71 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
48
KIM Min-Jung
KOR
1:36.749
Q
2.
2
Deanna LOCKETT
AUS
1:36.914
Q
3.
52
Evita KRIEVANE
LAT
1:37.115
4.
32
TOTH Patricia
HUN
1:37.298
64
Ekaterina BARANOK
RUS
P
Race 72 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
51
SHIM Suk Hee
KOR
1:38.756
Q
2.
38
Ayuko ITO
JPN
1:38.825
Q
3.
25
Christin PRIEBST
GER
1:38.919
4.
5
Marina GEORGIEVA NIKOLOVA
BUL
1:39.097
Race 73 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Marianne ST-GELAIS
CAN
1:32.157
Q
2.
77
Lana GEHRING
USA
1:32.462
Q
3.
31
LAJTOS Szandra
HUN
1:33.039
q
4.
53
Rianne DE VRIES
NED
1:34.378
Race 74 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
19
WANG Meng
CHN
1:33.755
Q
2.
9
Marie-Eve DROLET
CAN
1:34.175
Q
3.
73
Olena KORINCHUK
UKR
1:36.374
4.
24
Tina GRASSOW
GER
2:08.252
Race 75 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
LIU Qiuhong
CHN
1:33.953
Q
2.
70
Tatiana BODOVA
SVK
1:33.973
Q
3.
21
Katerina NOVOTNA
CZE
1:34.066
4.
74
Sarah CHEN
USA
1:34.312
5.
45
Inna SIMONOVA
KAZ
1:34.673
Race 76 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
22
Elise CHRISTIE
GBR
1:34.178
Q
2.
43
Sayuri SHIMIZU
JPN
1:34.907
Q
3.
78
Emily SCOTT
USA
1:35.018
4.
35
Ylenia TOTA
ITA
1:35.610
5.
8
Raia ZAHARIEVA
BUL
1:38.242
Race 77 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
Valerie MALTAIS
CAN
1:32.207
Q
2.
67
Nina EVTEEVA
RUS
1:32.476
Q
3.
61
Natalia MALISZEWSKA
POL
1:33.179
q
4.
3
Vera ANTANENKA
BLR
1:33.341
27
Bianca WALTER
GER
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters