Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WINTER UNIVERSIADE - Erzurum, Turkiye - 26-30 January 2011
Heats 1500 meter Ladies
7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
Race 1, Group 1 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
65
LEE Eun-Byul
KOR
2:30.665
Q
2.
2
13
Sabrina BOURGELA
CAN
2:31.044
Q
3.
3
35
Jennifer SOLITO
FRA
2:31.534
q
4.
4
55
Nagisa SATO
JPN
2:31.560
5.
5
86
Vera MILYAEVA
RUS
2:31.824
6.
6
6
Yuliya BONDARAVA
BLR
2:50.410
Race 2, Group 1 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
63
JUNG Ba-Ra
KOR
2:38.425
Q
2.
2
54
Hitomi SAITO
JPN
2:39.101
Q
3.
3
1
Alix-Myra ANDERSON
AUS
2:39.911
4.
4
85
Maria AMELINA
RUS
2:42.293
5.
5
8
Liudmila TSARYKAVA
BLR
2:46.069
6.
6
99
Sezen SARAC
TUR
2:58.462
Race 3, Group 1 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
25
LI Jianrou
CHN
2:41.593
Q
2.
2
44
DARÁZS Rózsa
HUN
2:42.485
Q
3.
3
88
Natalia PLUGINA
RUS
2:42.536
4.
4
16
Kristy SHOEBRIDGE
CAN
2:42.731
5.
5
79
Malwina ZAWADA
POL
2:48.220
6.
6
97
Duygu KAN
TUR
2:48.386
Race 4, Group 1 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
64
KIM Min-Jung
KOR
2:32.133
Q
2.
2
56
Marie YOSHIDA
JPN
2:32.430
Q
3.
3
48
LAJTOS Szandra
HUN
2:32.556
q
4.
4
5
Vera ANTANENKA
BLR
2:33.155
5.
5
78
Magdalena SZWAJLIK
POL
2:34.887
6.
6
87
Natalia MINCHENKOVA
RUS
2:36.498
Race 5, Group 1 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
45
HEIDUM Bernadett
HUN
2:32.113
Q
2.
2
62
JEON Ji-Soo
KOR
2:32.136
Q
3.
3
94
Tatiana BODOVA
SVK
2:33.372
q
4.
4
7
Volha TALAYEVA
BLR
2:33.855
5
26
LIU Yang
CHN
P
Race 6, Group 1 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
24
KONG Xue
CHN
2:33.834
Q
2.
2
17
Gabrielle WILLIAMSON-DERRAUGH
CAN
2:34.482
Q
3.
3
52
Yukari KOYAMA
JPN
2:35.810
4.
4
75
Patrycja MALISZEWSKA
POL
2:36.200
5.
5
41
Gemma COOPER
GBR
2:37.806
6.
6
100
Leyla YILMAZ
TUR
2:45.458
Race 7, Group 1 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
46
HUSZÁR Erika
HUN
2:31.763
Q
2.
2
27
LIU Yang
CHN
2:32.526
Q
3.
3
14
Andrea DO-DUC
CAN
2:32.978
q
4.
4
98
Ela KARA
TUR
2:40.557
5.
5
76
Agnieszka OLECHNICKA
POL
2:58.797
6.
6
2
Theresa TREMMEL
AUT
3:03.328
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters