Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
TROPHEE NATIONAL 2 - Reims, France - 3-4 December 2022
Demi-Finale 1500 mètres TN Poule 2
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, total 6 skaters)
Race 15, Groupe A (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
32
Thibault POIRIER
ASMB
2:49.142
Q
2.
1
29
Erwan KONIECZKO
ASMB
2:50.748
3.
5
13
Clement LIEVRE
ACPG
2:54.182
4.
6
38
Youssef JALEL
CGALE
2:56.771
5.
2
61
Katia VARETTA
LGP
3:02.612
6.
3
93
Grégory THENAULT
RPV
3:04.472
Race 16, Groupe A (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
40
Arthur TOUCHET CREN
CGALE
2:52.444
Q
2.
3
117
Ian BOURGOUIN
USO
2:52.808
3.
2
45
Baptiste JUPPIN
CMSG
2:54.298
4.
4
60
Thomas ESEVERRI
LGP
3:04.003
5.
5
107
Lenny CLAIRVOYANT-VAUTIER
USF
3:17.130
Race 17, Groupe A (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
125
Gaspard SEITE
USO
2:52.294
Q
2.
1
53
Alexis RIVIERE
CNPV
2:52.801
3.
2
103
Jade JUANEDA
SIDB
2:54.618
4.
5
100
Sara BOET-COSTA
SIDB
3:00.187
5.
4
102
Raphael HEROLD
SIDB
3:10.844
Race 18, Groupe A (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
113
Axel KHELLAF
USF
2:51.734
Q
2.
2
59
Thibault ESEVERRI
LGP
2:52.927
3.
6
111
Alexis DOMINGOS
USF
2:53.990
4.
3
49
Louise AUSSEMARD
CNPV
3:00.106
5.
4
14
Timeo LUGUET
ACPG
3:16.014
ADV
5
118
Louis CARRIE
USO
P
Finale 1500 mètres TN Poule 2
Race 35, Groupe D (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
118
Louis CARRIE
USO
2:58.472
2.
1
60
Thomas ESEVERRI
LGP
3:00.861
3.
2
93
Grégory THENAULT
RPV
3:01.618
4.
3
102
Raphael HEROLD
SIDB
3:08.804
5.
4
107
Lenny CLAIRVOYANT-VAUTIER
USF
3:20.930
Race 36, Groupe C (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
103
Jade JUANEDA
SIDB
3:01.523
2.
3
49
Louise AUSSEMARD
CNPV
3:01.697
3.
2
38
Youssef JALEL
CGALE
3:01.843
4.
4
100
Sara BOET-COSTA
SIDB
3:04.401
5.
5
61
Katia VARETTA
LGP
3:07.501
Race 37, Groupe B (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
53
Alexis RIVIERE
CNPV
3:01.318
2
2.
4
111
Alexis DOMINGOS
USF
3:01.481
1
3.
5
13
Clement LIEVRE
ACPG
3:02.132
4.
6
45
Baptiste JUPPIN
CMSG
3:03.445
5.
3
59
Thibault ESEVERRI
LGP
3:17.485
6.
2
117
Ian BOURGOUIN
USO
3:21.032
Race 38, Groupe A (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
40
Arthur TOUCHET CREN
CGALE
2:46.719
34
2.
2
29
Erwan KONIECZKO
ASMB
2:47.300
21
3.
3
113
Axel KHELLAF
USF
2:47.919
13
4.
4
125
Gaspard SEITE
USO
2:53.196
8
5.
6
14
Timeo LUGUET
ACPG
3:03.109
5
1
32
Thibault POIRIER
ASMB
DNF
2
Distance Classification 1500 mètres TN Poule 2
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Finale, Groupe A
6.
32
Thibault POIRIER
ASMB
DNS
2
1|NS
2:49.142
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters