Events
Oberstdorf-OSS
Beijing
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-2 - Montreal, Canada - 8-10 November 2019
 
Heats 1000 m (1) Men
  10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
 Race 9     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Itzhak DE LAAT  NED1:29.648Q
2.5 WU Dajing  CHN1:29.817 
3.26 Firat YARDIMCI  TUR1:30.256
4.40 Reinis BERZINS  LAT1:30.339
5.39 Dominic ANDERMANN  AUT1:33.055
 Race 10     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 LIU Shaolin Sandor  HUN1:27.513Q
2.165 Dan IWASA  JPN1:27.922q
3.95 Jonathan SO  USA1:28.335
4.142 Davut TAHTACI  TUR1:29.827
5.85 Quentin FERCOQ  FRA1:32.417
 Race 11     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.68 Cédrik BLAIS  CAN1:25.251Q
2.71 Mattia ANTONIOLI  ITA1:25.500q
3.114 Mateusz KRZEMINSKI  POL1:25.897
4.48 Augustin GÉRÉ  LUX1:28.329
 Race 12     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 HAN Tianyu  CHN1:29.226Q
2.157 Maxime LAOUN  CAN1:29.428 
3.159 Diané SELLIER  FRA1:29.576
4.109 Nicolas ANDERMANN  AUT1:30.232
5.38 Sean MCANUFF  IRL1:30.831
 Race 13     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 LIU Shaoang  HUN1:28.074Q
2.176 Daniil EIBOG  RUS1:28.239q
3.125 Tunay SIMSEK  TUR1:30.016
4.132 Lukasz KUCZYNSKI  POL1:31.336
5.163 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:00.096
 Race 14     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 KIM Dongwook  KOR1:27.299Q
2.141 Andrew HEO  USA1:27.435q
3.99 Melle VAN 'T WOUT  NED1:27.859
4.17 Stijn DESMET  BEL1:57.228
78 Denis NIKISHA  KAZP
 Race 15     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 HWANG Daeheon  KOR1:26.099Q
2.92 Konstantin IVLIEV  RUS1:26.168q
3.101 Rafal ANIKIEJ  POL1:26.393
4.14 Kota KIKUCHI  JPN1:26.515
5.178 Danylo FEDORENKO  UKR1:29.360
 Race 16     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 Abzal AZHGALIYEV  KAZ1:28.631Q
2.106 Niall TREACY  GBR1:28.766q
3.35 Pavel SITNIKOV  RUS1:28.773
4.127 Julian MACARAEG  PHI1:31.537
 Race 17     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Steven DUBOIS  CAN1:26.073Q
2.32 Dylan HOOGERWERF  NED1:26.722q
3.129 Kiichi SHIGEHIRO  JPN1:26.959
4.161 Yanghun Ben JUNG  GER1:28.045
5.183 TALABOS Attila  HUN1:28.240
 Race 18     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 REN Ziwei  CHN1:28.444Q
2.84 Brandon KIM  USA1:28.611q
3.170 KIM Dagyeom  KOR1:28.700
4.162 Leon KAUFMANN-LUDWIG  GER1:29.253
182 Andrea CASSINELLI  ITAP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Kilimanjaro
Skate-Tec
Impakt Sport
Bioracer
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Web-TV