|
Quarter Finals 1000 meter NM Junior-Senior |
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters) |
Race 59, Group 1 (1 of 4) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 5 | 49 | | Thomas ROSTE | TKK | 1:48.597 | | Q |
2. | 3 | 43 | | Runar KR?YER | Asker | 1:48.697 | | |
3. | 2 | 40 | | Petter ANDERSEN | Aktiv | 1:52.126 | | |
4. | 1 | 36 | | Emilie Sparre NJ?S | Aktiv | 2:01.426 | | |
5. | 4 | 45 | | Christian PEDERSEN | OSK | 2:02.343 | | |
|
Race 60, Group 1 (2 of 4) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 3 | 47 | | Frode MIDJO | TKK | 2:08.090 | | Q |
2. | 4 | 46 | | Tormod HAUGEN | Sandef | 2:08.498 | | |
3. | 1 | 41 | | Simon HILDE | Asker | 2:09.509 | | |
4. | 2 | 52 | | Vetle Kværne STANGELAND | Tønsbe | 2:12.458 | | |
|
Race 61, Group 1 (3 of 4) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 2 | 42 | | Einar AGDESTEIN | Asker | 2:04.877 | | Q |
2. | 4 | 28 | | Snorre BONESMO | TKK | 2:06.529 | | |
3. | 3 | 39 | | Simen KROKEN | Aktiv | 2:09.767 | | |
4. | 1 | 51 | | Anders RATDAL | TKK | 2:25.441 | | |
|
|
|
Semi Final 1000 meter NM Junior-Senior |
2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters) |
Race 71, Group 2 (1 of 2) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 40 | | Petter ANDERSEN | Aktiv | 1:43.074 | | Q |
2. | 3 | 41 | | Simon HILDE | Asker | 1:44.187 | | Q |
3. | 4 | 52 | | Vetle Kværne STANGELAND | Tønsbe | 1:44.394 | | q |
4. | 5 | 51 | | Anders RATDAL | TKK | 2:00.462 | | |
5. | 2 | 45 | | Christian PEDERSEN | OSK | 2:00.479 | | |
|
|
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters) |
Race 73, Group 1 (1 of 2) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 3 | 42 | | Einar AGDESTEIN | Asker | 1:49.908 | | Q |
2. | 2 | 43 | | Runar KR?YER | Asker | 1:51.057 | | |
3. | 4 | 28 | | Snorre BONESMO | TKK | 1:52.315 | | |
4. | 1 | 49 | | Thomas ROSTE | TKK | 1:52.560 | | |
|
Race 74, Group 1 (2 of 2) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 48 | | Odin BY FARSTAD | TKK | 1:55.463 | | Q |
2. | 3 | 47 | | Frode MIDJO | TKK | 1:55.623 | | |
3. | 2 | 37 | | Thomas Lande ERIKSEN | Aktiv | 1:55.756 | | |
4. | 4 | 46 | | Tormod HAUGEN | Sandef | 1:59.892 | | |
|
|
Final 1000 meter NM Junior-Senior |
Race 83, Group 4 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 3 | 50 | | Bjorn FJELNSETH | TKK | 2:11.239 | | |
2. | 1 | 51 | | Anders RATDAL | TKK | 2:11.268 | | |
3. | 4 | 36 | | Emilie Sparre NJ?S | Aktiv | 2:11.652 | | |
4. | 2 | 45 | | Christian PEDERSEN | OSK | 2:19.769 | | |
|
Race 84, Group 3 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 40 | | Petter ANDERSEN | Aktiv | 1:42.521 | | |
2. | 5 | 39 | | Simen KROKEN | Aktiv | 1:44.378 | | |
3. | 2 | 41 | | Simon HILDE | Asker | 1:44.852 | | |
4. | 3 | 52 | | Vetle Kværne STANGELAND | Tønsbe | 1:45.008 | | |
5. | 4 | 38 | | Marte Bjerkreim FURNEE | Asker | 1:45.016 | | |
|
Race 85, Group 2 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 3 | 37 | | Thomas Lande ERIKSEN | Aktiv | 1:53.544 | 5 | |
3. | 2 | 49 | | Thomas ROSTE | TKK | 1:54.477 | 3 | |
4. | 4 | 46 | | Tormod HAUGEN | Sandef | 1:56.702 | 2 | |
5. | 1 | 28 | | Snorre BONESMO | TKK | 2:06.153 | 1 | |
|
Race 86, Group 1 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 42 | | Einar AGDESTEIN | Asker | 1:42.173 | 34 | |
2. | 3 | 48 | | Odin BY FARSTAD | TKK | 1:42.523 | 21 | |
3. | 2 | 43 | | Runar KR?YER | Asker | 1:46.434 | 13 | |
4. | 4 | 47 | | Frode MIDJO | TKK | 1:53.603 | 8 | |
|
| Distance Classification 1000 meter NM Junior-Senior |
Rank | Nr | | Name | Affil | Finish | FP | | | Best time | |
Final, Group 1 |
1. | 42 | | Einar AGDESTEIN | Asker | 1 | 34 | | 1|1|1 | 1:42.173 | |
2. | 48 | | Odin BY FARSTAD | TKK | 2 | 21 | | 1|1|2 | 1:42.523 | |
3. | 43 | | Runar KRØYER | Asker | 3 | 13 | | 2|2|3 | 1:46.434 | |
4. | 47 | | Frode MIDJO | TKK | 4 | 8 | | 1|2|4 | 1:53.603 | |
Final, Group 2 |
5. | 37 | | Thomas Lande ERIKSEN | Aktiv | 1 | 5 | | 2|3|1 | 1:53.544 | |
6. | 49 | | Thomas ROSTE | TKK | 3 | 3 | | 1|4|3 | 1:48.597 | |
7. | 46 | | Tormod HAUGEN | Sandef | 4 | 2 | | 2|4|4 | 1:56.702 | |
8. | 28 | | Snorre BONESMO | TKK | 5 | 1 | | 2|3|5 | 1:52.315 | |
Final, Group 3 |
9. | 40 | | Petter ANDERSEN | Aktiv | 1 | | | 3|1|1 | 1:42.521 | |
10. | 39 | | Simen KROKEN | Aktiv | 2 | | | 3|2|2 | 1:44.378 | |
11. | 41 | | Simon HILDE | Asker | 3 | | | 3|2|3 | 1:44.187 | |
12. | 52 | | Vetle Kværne STANGELAND | Tønsbe | 4 | | | 4|3|4 | 1:44.394 | |
13. | 38 | | Marte Bjerkreim FURNEE | Asker | 5 | | | 3|1|5 | 1:45.016 | |
Final, Group 4 |
14. | 50 | | Bjorn FJELNSETH | TKK | 1 | | | 4|3|1 | 2:06.141 | |
15. | 51 | | Anders RATDAL | TKK | 2 | | | 4|4|2 | 2:00.462 | |
16. | 36 | | Emilie Sparre NJØS | Aktiv | 3 | | | 4|4|3 | 2:01.426 | |
17. | 45 | | Christian PEDERSEN | OSK | 4 | | | 5|5|4 | 2:00.479 | |
|
|