Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SÄCHSISCHE MEISTERSCHAFT 2017/18 - Dresden, Germany - 5 November 2017
 
Heats 111 m Beginner
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 1, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 Maximilian MAGER  EVD-    Q
2.55 Arian KRIVENJEVA  EVD-    Q
3.19 Lelia ENDRIKAT  EVD-    Q
4.610 Tilmann CZARNECKI  EVD-     
5.419 Steven GROSU  EVD-    
6.224 Alexander BARTH  EVD-    
 Race 2, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.222 Florentine BLÜMEL  EVD17.836Q
2.48 Elisabeth BRANDENBURG  EVD18.881Q
3.34 Sarah MORCHE  EVD19.452Q
4.512 Hannah KROMPAß  EVD20.411 
5.67 Louis ULLRICH  EVD21.944
6.115 Florentin POLLMANN  EVD29.975
 Race 3, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.223 Lando SCHENK  EVD18.021Q
2.32 Allesia MIELKE  EVD18.599Q
3.768 Jonas KOBUCH  EVD19.574Q
5.411 Lotte BERNDT  EVD20.725
6.114 Finley MYSLIWZCIK  EVD22.835
7.616 Laurens KÄMPF  EVD22.950
521 Klara ZOSCHKE  EVDP
 Race 4, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 Carlotta GROßMANN  EVD19.285Q
2.513 Tom HERZMANN  EVD20.617Q
3.66 Lilli MITTAG  EVD22.362Q
4.418 Jasmin SCHNEIDER  EVD22.645 
5.220 Katharina SEIFERT  EVD23.003
117 Tadeus MAGER  EVDP
 
Semi Final 111 m Beginner
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 13, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.624 Alexander BARTH  EVD19.944Q
2.111 Lotte BERNDT  EVD20.465Q
3.218 Jasmin SCHNEIDER  EVD21.320Q
4.314 Finley MYSLIWZCIK  EVD22.815 
5.515 Florentin POLLMANN  EVD23.649
6.420 Katharina SEIFERT  EVD23.861
 Race 14, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Hannah KROMPAß  EVD21.221Q
2.27 Louis ULLRICH  EVD21.521Q
3.721 Klara ZOSCHKE  EVD21.808Q
4.510 Tilmann CZARNECKI  EVD21.856 
5.316 Laurens KÄMPF  EVD22.419
6.419 Steven GROSU  EVD23.387
7.617 Tadeus MAGER  EVD26.744
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 15, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Florentine BLÜMEL  EVD18.011Q
2.21 Maximilian MAGER  EVD22.729Q
3.52 Allesia MIELKE  EVD22.805Q
4.64 Sarah MORCHE  EVD23.079 
5.39 Lelia ENDRIKAT  EVD24.448
45 Arian KRIVENJEVA  EVDP
 Race 16, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Lando SCHENK  EVD18.141Q
2.33 Carlotta GROßMANN  EVD18.360Q
3.28 Elisabeth BRANDENBURG  EVD18.948Q
4.468 Jonas KOBUCH  EVD19.863 
5.66 Lilli MITTAG  EVD20.128
513 Tom HERZMANN  EVDP
 
Final 111 m Beginner
 Race 25, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Tilmann CZARNECKI  EVD20.623 
2.216 Laurens KÄMPF  EVD23.148
3.419 Steven GROSU  EVD23.845
4.620 Katharina SEIFERT  EVD24.323
5.717 Tadeus MAGER  EVD27.062
6.314 Finley MYSLIWZCIK  EVD29.087
7.515 Florentin POLLMANN  EVD32.771
 Race 26, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.55 Arian KRIVENJEVA  EVD18.439 
2.421 Klara ZOSCHKE  EVD21.985
3.111 Lotte BERNDT  EVD22.330
4.218 Jasmin SCHNEIDER  EVD22.565
5.37 Louis ULLRICH  EVD25.900
6.613 Tom HERZMANN  EVD26.342
 Race 27, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.224 Alexander BARTH  EVD19.4382 
2.168 Jonas KOBUCH  EVD19.6171
3.54 Sarah MORCHE  EVD19.838
4.412 Hannah KROMPAß  EVD20.578
5.69 Lelia ENDRIKAT  EVD20.659
6.36 Lilli MITTAG  EVD24.238
 Race 28, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Florentine BLÜMEL  EVD17.68234 
2.223 Lando SCHENK  EVD17.87421
3.62 Allesia MIELKE  EVD18.59913
4.51 Maximilian MAGER  EVD19.0668
5.33 Carlotta GROßMANN  EVD19.0935
6.48 Elisabeth BRANDENBURG  EVD19.8783
 
Distance Classification 111 m Beginner
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.22 Florentine BLÜMEL  EVD1341|1|117.682
2.23 Lando SCHENK  EVD2211|1|217.874
3.2 Allesia MIELKE  EVD3132|3|318.599
4.1 Maximilian MAGER  EVD481|2|419.066
5.3 Carlotta GROßMANN  EVD551|2|518.360
6.8 Elisabeth BRANDENBURG  EVD632|3|618.881
  Final, Group 2
7.24 Alexander BARTH  EVD126|1|119.438
8.68 Jonas KOBUCH  EVD213|4|219.574
9.4 Sarah MORCHE  EVD33|4|319.452
10.12 Hannah KROMPAß  EVD44|1|420.411
11.9 Lelia ENDRIKAT  EVD53|5|520.659
12.6 Lilli MITTAG  EVD63|5|620.128
  Final, Group 3
13.5 Arian KRIVENJEVA  EVD12|P|118.439
14.21 Klara ZOSCHKE  EVD2P|3|221.808
15.11 Lotte BERNDT  EVD35|2|320.465
16.18 Jasmin SCHNEIDER  EVD44|3|421.320
17.7 Louis ULLRICH  EVD55|2|521.521
18.13 Tom HERZMANN  EVD62|P|620.617
  Final, Group 4
19.10 Tilmann CZARNECKI  EVD14|4|120.623
20.16 Laurens KÄMPF  EVD27|5|222.419
21.19 Steven GROSU  EVD35|6|323.387
22.20 Katharina SEIFERT  EVD45|6|423.003
23.17 Tadeus MAGER  EVD5P|7|526.744
24.14 Finley MYSLIWZCIK  EVD66|4|622.815
25.15 Florentin POLLMANN  EVD76|5|723.649


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Sebra Sports
pb-event
SpeedSkatingShop
Maplez
Hunter
Evoskates