Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WINTER UNIVERSIADE - Krasnoyarsk, Russia - 1-12 March 2019
Preliminaries 1000 meter Men
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
Race 65, Group 1 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
135
Bram STEENAART
NED
1:28.647
Q
2.
2
140
Szymon WILCZYK
POL
1:28.772
Q
3.
3
115
Milan GRUGNI
ITA
1:28.812
4.
4
102
Skyler KAH
AUS
1:29.386
Race 66, Group 1 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
106
AN Kai
CHN
1:26.204
Q
2.
2
143
Daniil EIBOG
RUS
1:26.471
Q
3.
3
134
Caspar DOUMA
NED
1:27.347
4.
4
101
Joshua KAH
AUS
1:29.018
Race 67, Group 1 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
110
ZHONG Yuchen
CHN
1:29.979
Q
2.
2
144
Konstantin IVLIEV
RUS
1:30.066
Q
3.
3
151
Firat YARDIMCI
TUR
1:30.160
4.
4
118
Riku KOYAMA
JPN
1:39.365
Race 68, Group 1 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
119
Shuta MATSUZU
JPN
1:27.656
Q
2.
2
126
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
1:27.890
Q
3.
3
112
Ethan TREACY
GBR
1:28.153
4.
4
148
Fatih AYDEM
TUR
1:31.852
Race 69, Group 1 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
111
Quentin FERCOQ
FRA
1:27.832
Q
2.
2
145
Sergei MILOVANOV
RUS
1:27.933
Q
3.
3
114
TIBORCZ Daniel
HUN
1:29.228
4.
4
139
Karol NIESCIER
POL
1:29.987
Race 70, Group 1 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
129
LIM Yongjin
KOR
1:27.332
Q
2.
2
125
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
1:27.421
Q
3.
3
120
Kiichi SHIGEHIRO
JPN
1:27.509
4.
4
152
Michael KOENIG
USA
1:35.104
Race 71, Group 1 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
127
HONG Kyunghwan
KOR
1:31.838
Q
2.
2
103
Liam O'BRIEN
AUS
1:32.805
Q
3.
3
105
Matthias WOLFGANG
AUT
1:34.181
4.
4
153
Roen RIEHL
USA
1:34.636
5
138
Lukasz KUCZYNSKI
POL
P
Race 72, Group 1 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
130
PARK Jiwon
KOR
1:27.527
Q
2.
2
147
Fabrice DUFBERG
SWE
1:27.611
Q
3.
3
104
Heinrich LIU
AUT
1:32.556
4.
4
113
Sidney K CHU
HKG
1:32.864
5
131
Endijs VIGANTS
LAT
P
Race 73, Group 1 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
107
CHEN Yubo
CHN
1:28.429
Q
2.
2
123
Denis NIKISHA
KAZ
1:28.500
Q
3.
3
136
Ingmar VAN DE GRIEK
NED
1:28.621
4.
4
149
Tunay SIMSEK
TUR
1:28.706
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters