Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS GERMANY JUN+SEN - Dresden, Germany - 10-11 March 2018
 
Heats 333 meter Junioren D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 38, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 David HUBER  ECK36.485Q
2.377 Xaver GROß  SLI39.783Q
3.463 Rafael SCHLOSSAREK  EVD43.472ADV
4.232 Bent SCHOOB  ETR45.908
 Race 39, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.230 Louis ROSS  ETR36.470Q
2.376 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI36.588Q
3.166 Samuel BEETZ  EVD37.633 
4.467 Emil KOCH  EVD48.944
 Race 40, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.234 Gustav HAMANN  ETR36.691Q
2.365 Brandon JAHN  EVD36.735Q
3.136 Linus MEINKE  ETR37.380 
 Race 41, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.333 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR35.985Q
2.139 Lucas TÄUBRICH  EVD36.055Q
3.464 Byung Wook AHN  EVD36.090 
4.231 Hannes ENGER  ETR46.718
 
Semi Final 333 meter Junioren D
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 48, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Bent SCHOOB  ETR36.655Q
2.136 Linus MEINKE  ETR36.922Q
3.331 Hannes ENGER  ETR37.705 
 Race 49, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Byung Wook AHN  EVD36.099Q
2.266 Samuel BEETZ  EVD37.371Q
3.367 Emil KOCH  EVD37.828 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 50, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Louis ROSS  ETR35.638Q
2.563 Rafael SCHLOSSAREK  EVD35.853Q
3.278 David HUBER  ECK35.879 
4.334 Gustav HAMANN  ETR36.184
5.477 Xaver GROß  SLI39.127
 Race 51, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.465 Brandon JAHN  EVD35.935Q
2.376 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI36.071Q
3.133 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR36.193 
4.239 Lucas TÄUBRICH  EVD37.419
 
Final 333 meter Junioren D
 Race 59, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.267 Emil KOCH  EVD37.863 
2.131 Hannes ENGER  ETR38.573
 Race 60, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Byung Wook AHN  EVD35.877 
2.232 Bent SCHOOB  ETR36.893
3.336 Linus MEINKE  ETR37.143
4.466 Samuel BEETZ  EVD37.165
 Race 61, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.234 Gustav HAMANN  ETR36.8765 
2.333 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR36.9643
3.178 David HUBER  ECK37.0982
4.439 Lucas TÄUBRICH  EVD37.1341
5.577 Xaver GROß  SLI39.276
 Race 62, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Louis ROSS  ETR34.98634 
2.365 Brandon JAHN  EVD35.14921
3.263 Rafael SCHLOSSAREK  EVD35.53413
4.476 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI35.7368
 
Distance Classification 333 meter Junioren D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.30 Louis ROSS  ETR1341|1|134.986
2.65 Brandon JAHN  EVD2212|1|235.149
3.63 Rafael SCHLOSSAREK  EVD3133|2|335.534
4.76 Jonathan RÖSKENBLECK  SLI482|2|435.736
  Final, Group 2
5.34 Gustav HAMANN  ETR151|4|136.184
6.33 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR231|3|235.985
7.78 David HUBER  ECK321|3|335.879
8.39 Lucas TÄUBRICH  EVD412|4|436.055
9.77 Xaver GROß  SLI52|5|539.127
  Final, Group 3
10.64 Byung Wook AHN  EVD13|1|135.877
11.32 Bent SCHOOB  ETR24|1|236.655
12.36 Linus MEINKE  ETR33|2|336.922
13.66 Samuel BEETZ  EVD43|2|437.165
  Final, Group 4
14.67 Emil KOCH  EVD14|3|137.828
15.31 Hannes ENGER  ETR24|3|237.705


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
pb-event
Evoskates
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Hunter
eraton