Events
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Rostock-Hansecup
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ÉLITE COMPETITION QUEBEC NR 2 - Chicoutimi, QC, Canada - 7-8 October 2017
 
Qualification 1000 meter Ladies
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 98, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Juliette GRENIER  CEPVRQ1:38.492Q
2.35 Maripier MILLETTE  CRCP1:38.572Q
3.36 Elsa LEBEL  CEPVRQ1:38.626 
4.34 Mariane GUAY  SFE1:38.834
5.30 Ariane BOURGET  MNN1:39.997
6.41 Claudelle JOLICOEUR  TL1:48.266
 Race 99, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Ophélie JUNEAU  CEPVRQ1:39.104Q
2.33 Sarah GILBERT  NB1:39.273Q
3.39 Zoé CANDELIER  MNG1:39.516 
4.26 Catherine LAMARCHE  CEPVRQ1:39.900
5.43 Florence ROCHON  MNA1:40.932
6.40 Emmanuelle CÔTÉ  CEPVRQ1:41.557
 Race 100, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Laurie CAYER  CEPVRQ1:37.431Q
2.25 Béatrice DELORME  LAS1:38.922Q
3.29 Éliane MARTIN  PAT1:39.015 
4.31 Anne-Clara BELLEY  MNG1:40.149
5.38 Alix DELVAUX  CEPVRQ1:40.260
 Race 101, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Gabrielle JELONEK  CEPVRQ1:42.005Q
2.32 Sibylle D'AOUST  MNA1:42.512Q
3.37 Karelle BERGER  MNG1:43.309 
4.42 Mélina TREMBLAY  SFE1:45.669
5.44 Cendrine LÉVESQUE  CEPVRQ1:45.680
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 106, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Alyson CHARLES  CNCP1:52.118Q
2.12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TR1:53.075Q
3.13 Mégan BOUDRIAS  CRCE1:53.312 
4.9 Sabrina PAUL  CRCE1:53.597
5.11 Rikki DOAK  CRCE1:56.833
 Race 107, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Camille BLAIS  CEPVRQ1:42.857Q
2.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE1:42.871Q
3.16 Jade QUEVILLON  CRCE1:43.333 
4.24 Rosemarie CHAREST  MNG-    
5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCPDNF
 Race 108, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Joanie GERVAIS  CNCP1:44.243Q
2.19 Veronique GAGNON  CRCE1:44.365Q
3.6 Léa TESSIER  CRCE1:44.465 
4.14 Leonie BRADET  CRCE1:44.882
5.17 Catherine MAILLOUX  CRCE1:47.374
 Race 109, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP1:34.941Q
2.3 Danaé BLAIS  CNCP1:35.162Q
3.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE1:35.985 
4.18 Maude TREMBLAY  DOL1:36.652
5.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL1:36.801
6.20 Alex LEPAGE-FARRELL  MNG1:39.853
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 115, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Laurie CAYER  CEPVRQ1:44.658Q
2.25 Béatrice DELORME  LAS1:44.789Q
3.29 Éliane MARTIN  PAT1:45.023 
4.35 Maripier MILLETTE  CRCP1:47.724
27 Gabrielle JELONEK  CEPVRQP
 Race 116, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Ophélie JUNEAU  CEPVRQ1:44.525Q
2.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL1:44.663Q
3.28 Juliette GRENIER  CEPVRQ1:44.775 
4.34 Mariane GUAY  SFE1:45.125
5.36 Elsa LEBEL  CEPVRQ1:45.417
6.33 Sarah GILBERT  NB1:46.032
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Demi Finale)
 Race 117, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.39 Zoé CANDELIER  MNG1:52.941Q
2.32 Sibylle D'AOUST  MNA1:53.006Q
3.31 Anne-Clara BELLEY  MNG1:53.018 
4.37 Karelle BERGER  MNG1:53.382
5.38 Alix DELVAUX  CEPVRQ1:53.692
6.41 Claudelle JOLICOEUR  TL1:58.655
 Race 118, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Ariane BOURGET  MNN1:52.396Q
2.26 Catherine LAMARCHE  CEPVRQ1:52.541Q
3.42 Mélina TREMBLAY  SFE1:54.576 
4.40 Emmanuelle CÔTÉ  CEPVRQ1:54.840
5.44 Cendrine LÉVESQUE  CEPVRQ1:56.520
6.43 Florence ROCHON  MNA1:56.757
 
Demi Finale 1000 meter Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 123, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Alyson CHARLES  CNCP1:54.979Q
2.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP1:55.054Q
3.3 Danaé BLAIS  CNCP1:55.167 
4.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE1:55.745
5.12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TR1:55.923
 Race 124, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Joanie GERVAIS  CNCP1:46.419Q
2.7 Camille BLAIS  CEPVRQ1:46.790Q
3.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE1:47.122 
4.19 Veronique GAGNON  CRCE1:48.979
5.16 Jade QUEVILLON  CRCE1:51.342
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 125, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Leonie BRADET  CRCE1:43.270Q
2.11 Rikki DOAK  CRCE1:43.400Q
3.24 Rosemarie CHAREST  MNG1:43.509 
4.18 Maude TREMBLAY  DOL1:44.689
5.17 Catherine MAILLOUX  CRCE1:44.733
 Race 126, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Sabrina PAUL  CRCE1:50.346Q
2.6 Léa TESSIER  CRCE1:50.530Q
3.20 Alex LEPAGE-FARRELL  MNG1:50.870 
5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCPDNS
13 Mégan BOUDRIAS  CRCEDNS
 
Finale 1000 meter Ladies
 Race 134, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Laurie CAYER  CEPVRQ1:43.0941449 
2.23 Ophélie JUNEAU  CEPVRQ1:43.4451362
3.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL2:02.6811281
25 Béatrice DELORME  LASP1204
 Race 135, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Juliette GRENIER  CEPVRQ1:52.5261132 
2.34 Mariane GUAY  SFE1:52.6041064
3.35 Maripier MILLETTE  CRCP1:56.5131000
29 Éliane MARTIN  PATP940
 Race 136, Group 8     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Gabrielle JELONEK  CEPVRQ1:47.465883 
2.36 Elsa LEBEL  CEPVRQ1:50.174830
3.33 Sarah GILBERT  NB1:50.182780
 Race 137, Group 9     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Ariane BOURGET  MNN1:47.412733 
2.26 Catherine LAMARCHE  CEPVRQ1:47.597689
3.32 Sibylle D'AOUST  MNA1:47.707648
4.39 Zoé CANDELIER  MNG1:48.672609
 Race 138, Group 10     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Karelle BERGER  MNG1:56.795572 
2.31 Anne-Clara BELLEY  MNG1:57.008538
3.40 Emmanuelle CÔTÉ  CEPVRQ1:57.079506
4.42 Mélina TREMBLAY  SFE1:57.139475
 Race 139, Group 11     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Alix DELVAUX  CEPVRQ1:54.985447 
2.43 Florence ROCHON  MNA1:55.275420
3.41 Claudelle JOLICOEUR  TL1:55.333395
4.44 Cendrine LÉVESQUE  CEPVRQ1:55.477371
 Race 144, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Alyson CHARLES  CNCP1:53.9875000 
2.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP1:54.0254700
3.4 Joanie GERVAIS  CNCP1:55.1454418
4.7 Camille BLAIS  CEPVRQ1:55.2874152
 Race 145, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Danaé BLAIS  CNCP1:45.2783903 
2.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE1:45.3983669
3.19 Veronique GAGNON  CRCE1:46.0133448
4.16 Jade QUEVILLON  CRCE1:46.1053241
5.12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TR1:46.1503047
6.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE1:46.2032864
 Race 146, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Sabrina PAUL  CRCE1:51.7012692 
2.6 Léa TESSIER  CRCE1:51.8032531
3.14 Leonie BRADET  CRCE1:52.0132379
4.11 Rikki DOAK  CRCE1:53.2672236
 Race 147, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 Alex LEPAGE-FARRELL  MNG1:47.2322102 
2.18 Maude TREMBLAY  DOL1:47.2661976
3.24 Rosemarie CHAREST  MNG1:47.3681857
4.17 Catherine MAILLOUX  CRCE1:49.2371746
 Race 148, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCP
13 Mégan BOUDRIAS  CRCE
 
Distance Classification 1000 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Group 1
1.1 Alyson CHARLES  CNCP150001|1|11:52.118
2.2 Courtney Lee SARAULT  CNCP247001|2|21:34.941
3.4 Joanie GERVAIS  CNCP344181|1|31:44.243
4.7 Camille BLAIS  CEPVRQ441521|2|41:42.857
  Finale, Group 2
5.3 Danaé BLAIS  CNCP139032|3|11:35.162
6.8 Juliette BRINDAMOUR  CRCE236692|3|21:42.871
7.19 Veronique GAGNON  CRCE334482|4|31:44.365
8.16 Jade QUEVILLON  CRCE432413|5|41:43.333
9.12 Léa CHAMBERLAND-DOSTIE  TR530472|5|51:46.150
10.10 Roxanne BEAUDRY  CRCE628643|4|61:35.985
  Finale, Group 3
11.9 Sabrina PAUL  CRCE126924|1|11:50.346
12.6 Léa TESSIER  CRCE225313|2|21:44.465
13.14 Leonie BRADET  CRCE323794|1|31:43.270
14.11 Rikki DOAK  CRCE422365|2|41:43.400
  Finale, Group 4
15.20 Alex LEPAGE-FARRELL  MNG121026|3|11:39.853
16.18 Maude TREMBLAY  DOL219764|4|21:36.652
17.24 Rosemarie CHAREST  MNG318574|3|31:43.509
18.17 Catherine MAILLOUX  CRCE417465|5|41:44.733
  Finale, Group 5
19.13 Mégan BOUDRIAS  CRCEDNS15423|NS|NS1:53.312
  Finale, Group 6
20.22 Laurie CAYER  CEPVRQ114491|11:37.431
21.23 Ophélie JUNEAU  CEPVRQ213621|21:39.104
22.21 Anne BOUDREAU-ALEXANDRE  RDL312812|31:36.801
23.25 Béatrice DELORME  LASP12042|P1:38.922
  Finale, Group 7
24.28 Juliette GRENIER  CEPVRQ111323|11:38.492
25.34 Mariane GUAY  SFE210644|21:38.834
26.35 Maripier MILLETTE  CRCP310004|31:38.572
27.29 Éliane MARTIN  PATP9403|P1:39.015
  Finale, Group 8
28.27 Gabrielle JELONEK  CEPVRQ1883P|11:42.005
29.36 Elsa LEBEL  CEPVRQ28305|21:38.626
30.33 Sarah GILBERT  NB37806|31:39.273
  Finale, Group 9
31.30 Ariane BOURGET  MNN17331|11:39.997
32.26 Catherine LAMARCHE  CEPVRQ26892|21:39.900
33.32 Sibylle D'AOUST  MNA36482|31:42.512
34.39 Zoé CANDELIER  MNG46091|41:39.516
  Finale, Group 10
35.37 Karelle BERGER  MNG15724|11:43.309
36.31 Anne-Clara BELLEY  MNG25383|21:40.149
37.40 Emmanuelle CÔTÉ  CEPVRQ35064|31:41.557
38.42 Mélina TREMBLAY  SFE44753|41:45.669
  Finale, Group 11
39.38 Alix DELVAUX  CEPVRQ14475|11:40.260
40.43 Florence ROCHON  MNA24206|21:40.932
41.41 Claudelle JOLICOEUR  TL33956|31:48.266
42.44 Cendrine LÉVESQUE  CEPVRQ43715|41:45.680
  Finale, Group 5
44.5 Camille DE SERRES-RAINVILLE  CNCPDNS1542NF|NS|NS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Hunter
Sebra Sports
pb-event
Customboots.de
Maplez