Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL CHAMPIONSHIPS BELGIUM - Hasselt, Belgium - 11 March 2018
 
Heats 222 meter Heren Beloften
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale)
 Race 21, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Warre NOIRON  IRTA24.157Q
2.52 Noah BOUVE  BSC30.341Q
3.465 Yarno KETELSLEGERS  YDS30.401 
4.329 Luka DE SMEDT  IRTA40.829
247 Victor DE REGGE  STKGP
 Race 22, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Binh DE SMEDT  IRTA27.625Q
2.316 Tijmen VAN LAETHEM  ERL29.092Q
3.570 Louis BONGERS  YDS29.226 
4.446 Larsen CASUBOLO  STKG29.316
5.230 Daan VAN HERCK  IRTA33.779
 Race 23, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.444 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG26.724Q
2.323 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA28.088Q
3.125 Ilias TURCKSIN  IRTA31.320 
4.517 Filip SKARZYNSKI  ERL31.460
5.228 Thomas DE WILDE  IRTA32.660
 Race 24, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Fré VAN DAMME  BSC27.180Q
2.464 Achille WILLEMS  YDS29.997Q
3.245 Yenthel VANDEWALLE  STKG31.414 
4.324 Sep LOOIJEN  IRTA32.185
5.526 Tuur LOOIJEN  IRTA32.203
 
Halve Finale 222 meter Heren Beloften
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, plus one fastest second)
 Race 38, Groep 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Louis BONGERS  YDS30.858Q
2.265 Yarno KETELSLEGERS  YDS31.541 
3.428 Thomas DE WILDE  IRTA32.463
4.345 Yenthel VANDEWALLE  STKG43.125
 Race 39, Groep 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Filip SKARZYNSKI  ERL30.289Q
2.447 Victor DE REGGE  STKG30.736q
3.330 Daan VAN HERCK  IRTA36.710
4.224 Sep LOOIJEN  IRTA46.489
 Race 40, Groep 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Larsen CASUBOLO  STKG29.246Q
2.326 Tuur LOOIJEN  IRTA31.362 
3.429 Luka DE SMEDT  IRTA32.744
4.225 Ilias TURCKSIN  IRTA41.150
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 41, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Warre NOIRON  IRTA24.282Q
2.222 Binh DE SMEDT  IRTA27.214Q
3.323 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA27.824 
4.42 Noah BOUVE  BSC29.508
 Race 42, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG25.975Q
2.21 Fré VAN DAMME  BSC26.251Q
3.316 Tijmen VAN LAETHEM  ERL30.286 
4.464 Achille WILLEMS  YDS37.515
 
Finale 222 meter Heren Beloften
 Race 50, Groep 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.225 Ilias TURCKSIN  IRTA31.337 
2.345 Yenthel VANDEWALLE  STKG31.983
3.424 Sep LOOIJEN  IRTA34.829
4.130 Daan VAN HERCK  IRTA35.965
 Race 51, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.328 Thomas DE WILDE  IRTA32.989 
2.429 Luka DE SMEDT  IRTA33.523
3.126 Tuur LOOIJEN  IRTA38.587
4.265 Yarno KETELSLEGERS  YDS1:00.182
 Race 52, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Larsen CASUBOLO  STKG29.188 
2.470 Louis BONGERS  YDS30.158
3.217 Filip SKARZYNSKI  ERL30.894
4.347 Victor DE REGGE  STKG31.064
 Race 53, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA27.5795 
2.316 Tijmen VAN LAETHEM  ERL29.1133
3.22 Noah BOUVE  BSC29.2732
4.464 Achille WILLEMS  YDS36.9381
 Race 54, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Warre NOIRON  IRTA24.39934 
2.244 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG25.80521
3.31 Fré VAN DAMME  BSC26.12513
4.422 Binh DE SMEDT  IRTA26.3958
 
Distance Classification 222 meter Heren Beloften
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.21 Warre NOIRON  IRTA1341|1|124.157
2.44 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG2211|1|225.805
3.1 Fré VAN DAMME  BSC3131|2|326.125
4.22 Binh DE SMEDT  IRTA481|2|426.395
  Finale, Groep 2
5.23 Lander VAN VELTHOVEN  IRTA152|3|127.579
6.16 Tijmen VAN LAETHEM  ERL232|3|229.092
7.2 Noah BOUVE  BSC322|4|329.273
8.64 Achille WILLEMS  YDS412|4|429.997
  Finale, Groep 3
9.46 Larsen CASUBOLO  STKG14|1|129.188
10.70 Louis BONGERS  YDS23|1|229.226
11.17 Filip SKARZYNSKI  ERL34|1|330.289
12.47 Victor DE REGGE  STKG4P|2|430.736
  Finale, Groep 4
13.28 Thomas DE WILDE  IRTA15|3|132.463
14.29 Luka DE SMEDT  IRTA24|3|232.744
15.26 Tuur LOOIJEN  IRTA35|2|331.362
16.65 Yarno KETELSLEGERS  YDS43|2|430.401
  Finale, Groep 5
17.25 Ilias TURCKSIN  IRTA13|4|131.320
18.45 Yenthel VANDEWALLE  STKG23|4|231.414
19.24 Sep LOOIJEN  IRTA34|4|332.185
20.30 Daan VAN HERCK  IRTA45|3|433.779


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
SpeedSkatingShop
Evoskates
pb-event
Sebra Sports
eraton
Customboots.de