Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-4 (SAB-2) - Oberstdorf, Germany - 1-3 December 2017
Final 1000 meter Men Junior B
Race 276, Group 8 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
34
Jarno POSSELT
ETR
1:40.323
2.
3
28
Evan LE-BOUILL
CST
1:41.807
3.
4
41
Fabian CRULL
EVD
1:41.967
4.
1
86
Jens RUIJS
NSV
1:42.893
Race 277, Group 7 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
133
Steyn LAND
TRL
1:33.785
2.
1
32
Leon Paul LENZ
ETR
1:34.958
3.
5
142
Marco BELFI
UGP
1:36.390
4.
4
169
Pepijn KOESTAL
IJVZ
1:38.219
5.
2
93
Erwin HOGERLAND
SCT
1:42.338
Race 278, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
119
Niek ENGELHART
STG
1:34.712
2.
1
82
Kyle ROSS-WADDELL
NIRC
1:35.394
3.
5
40
Martin PFROPPER
EVD
1:35.947
4.
4
33
Niklas ESCHER
ETR
1:36.357
2
103
Bradley WILLS
SHF
DNF
Race 279, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
47
Robin TENZER
ECO
1:29.961
2.
3
126
Zeno DE BOER
SVU
1:33.378
3.
4
121
Adriaan DEWAGTERE
STKG
1:33.502
4.
2
64
Kjeld VLOEMANS
IJVZ
1:39.188
5
147
Nicolò PERETTI
VGT
DNS
Race 280, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
89
Riccardo PONTALTI
SCP
1:32.023
2.
1
65
Jesse SPEIJERS
IJVZ
1:32.157
3.
3
4
Solomon PREMPEH
ALD
1:33.159
4.
4
75
Richard SIMON-JOJART
MERC
1:37.741
5.
5
135
Joris BERGSMA
TRL
1:40.511
Race 281, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
85
Teun BOER
NSV
1:30.668
2.
5
134
Hessel VAN BERKUM
TRL
1:30.906
3.
2
5
Peter RICHES
ALD
1:31.295
4.
3
127
Pieter BOLSIUS
SVU
1:31.667
4
78
Niall TREACY
MIRC
P
Race 295, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
71
Augustin GÉRÉ
LUX
1:38.844
5
2.
2
107
Ingmar VAN DE GRIEK
STA
1:39.114
3
3.
3
132
Niels KINGMA
TRL
1:39.373
2
4.
4
25
Thomas NADALINI
CPP
1:40.798
1
Race 296, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
143
Diané SELLIER
USF
1:38.779
34
2.
1
111
Hugo BOSMA
STB
1:38.923
21
3.
4
8
Jens VAN 'T WOUT
ASCJE
1:38.979
13
4.
2
16
Luca SPECHENHAUSER
BOR
1:39.053
8
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters