Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SHORT TRACK TEAM SELECTIONS - Montréal, QB, Canada - 12-20 August 2017
 
Heats 1000 m C Ladies
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 157, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Kim BOUTIN  QUE1:42.370Q
2.210 Courtney SHMYR  BRC1:42.530Q
3.37 Alyson CHARLES  QUE1:42.820 
 Race 158, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Jamie MACDONALD  BRC1:36.597Q
2.26 Namasthee HARRIS-GAUTHIER  QUE1:36.704Q
3.314 Alison DESMARAIS  BRC1:36.971 
 Race 159, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Camille DE SERRES-RAINVILLE  QUE1:40.460Q
2.215 Danaé BLAIS  QUE1:43.488Q
3.316 Jamie LEE  BRC1:45.038ADV
48 Audrey PHANEUF  QUEP
 Race 160, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Kasandra BRADETTE  QUE1:42.201Q
2.212 Joanie GERVAIS  QUE1:42.268Q
3.317 Courtney Lee SARAULT  NEB1:42.668 
4.411 Geneve BELANGER  QUE1:42.803
 
Semi Final 1000 m C Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 165, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
2.114 Alison DESMARAIS  BRCDNSQ
2.211 Geneve BELANGER  QUEDNSQ
 Race 166, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
2.117 Courtney Lee SARAULT  NEBDNSQ
2.27 Alyson CHARLES  QUEDNSQ
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 167, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Kim BOUTIN  QUE1:31.806Q
2.25 Jamie MACDONALD  BRC1:32.252Q
3.316 Jamie LEE  BRC1:33.183 
4.415 Danaé BLAIS  QUE1:33.989
5.56 Namasthee HARRIS-GAUTHIER  QUE-    
 Race 168, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Kasandra BRADETTE  QUE1:36.649Q
2.210 Courtney SHMYR  BRC1:36.704Q
3.312 Joanie GERVAIS  QUE1:36.724 
4.49 Camille DE SERRES-RAINVILLE  QUE2:01.000
 
Final 1000 m C Ladies
 Race 173, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
18 Audrey PHANEUF  QUE
 Race 174, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Alyson CHARLES  QUE1:40.3062150 
2.214 Alison DESMARAIS  BRC1:40.5451935
3.317 Courtney Lee SARAULT  NEB1:40.6881741
4.411 Geneve BELANGER  QUE1:41.3231567
 Race 175, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Camille DE SERRES-RAINVILLE  QUE1:36.2484096 
2.26 Namasthee HARRIS-GAUTHIER  QUE1:36.6183277
3.312 Joanie GERVAIS  QUE1:36.7092949
4.416 Jamie LEE  BRC1:37.1112654
5.515 Danaé BLAIS  QUE1:40.1402389
 Race 176, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Kim BOUTIN  QUE1:32.46310000 
2.25 Jamie MACDONALD  BRC1:32.5558000
3.34 Kasandra BRADETTE  QUE1:32.7096400
4.410 Courtney SHMYR  BRC1:34.0085120
 
Distance Classification 1000 m C Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.2 Kim BOUTIN  QUE1100001|1|11:31.806
2.5 Jamie MACDONALD  BRC280001|2|21:32.252
3.4 Kasandra BRADETTE  QUE364001|1|31:32.709
4.10 Courtney SHMYR  BRC451202|2|41:34.008
  Final, Group 2
5.9 Camille DE SERRES-RAINVILLE  QUE140961|4|11:36.248
6.6 Namasthee HARRIS-GAUTHIER  QUE232772|5|21:36.618
7.12 Joanie GERVAIS  QUE329492|3|31:36.709
8.16 Jamie LEE  BRC426543|3|41:33.183
9.15 Danaé BLAIS  QUE523892|4|51:33.989
  Final, Group 3
10.7 Alyson CHARLES  QUE121503|NS|11:40.306
11.14 Alison DESMARAIS  BRC219353|NS|21:36.971
12.17 Courtney Lee SARAULT  NEB317413|NS|31:40.688
13.11 Geneve BELANGER  QUE415674|NS|41:41.323
  Final, Group 4
15.8 Audrey PHANEUF  QUEDNS1411P|NS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
pb-event
Evoskates
Sebra Sports
Maplez
Hunter
Customboots.de