Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
NOTTINGHAM OPEN - Nottingham, Great Britain - 17 September 2017
Heats 500 meter Group 3
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 4, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
41
Freddie POLAK
NIRC
55.
Q
2.
2
107
Arty CLAREY
NIRC
56.
3.
3
159
Joseph ARMSTRONG
ALD
57.
Race 5, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
290
Theo COLLINS
ALD
49.
Q
2.
2
139
Isaac RAIZADA
NIRC
49.
3.
3
109
Noah GLYNN
MIRC
56.
4.
4
37
Willem MURRAY
NIRC
59.
Race 6, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
87
Ollie ROWE
ALD
53.
Q
2.
1
146
Isaac HURLEY
NIRC
53.
3.
3
69
Helena LATHWELL-WATTS
ALT
56.
4.
4
19
Henry NEWELL
NIRC
56.
Race 7, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
265
Adam HILL JNR
MIRC
52.
Q
2.
2
302
Sophie ROBERTSON
NIRC
52.
3.
4
106
Charlie MARSDEN
NIRC
58.
4.
3
70
Chloe CAMERON
AYR
58.
Semi Final 500 meter Group 3
Race 19, Group 2 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
19
Henry NEWELL
NIRC
59.
2.
4
37
Willem MURRAY
NIRC
59.
3.
3
70
Chloe CAMERON
AYR
1:00.
4.
1
109
Noah GLYNN
MIRC
-
ADV
Race 20, Group 2 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
69
Helena LATHWELL-WATTS
ALT
55.
2.
3
106
Charlie MARSDEN
NIRC
57.
3.
2
159
Joseph ARMSTRONG
ALD
58.
2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
Race 21, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
290
Theo COLLINS
ALD
51.
Q
2.
3
87
Ollie ROWE
ALD
51.
Q
3.
2
302
Sophie ROBERTSON
NIRC
53.
q
4.
4
107
Arty CLAREY
NIRC
55.
Race 22, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
139
Isaac RAIZADA
NIRC
50.
Q
2.
2
265
Adam HILL JNR
MIRC
51.
Q
3.
4
41
Freddie POLAK
NIRC
54.
4.
3
146
Isaac HURLEY
NIRC
54.
Final 1000 meter Group 3
Race 33, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
37
Willem MURRAY
NIRC
2:09.
2.
2
159
Joseph ARMSTRONG
ALD
2:10.
3.
1
106
Charlie MARSDEN
NIRC
2:12.
4.
4
70
Chloe CAMERON
AYR
2:14.
Race 34, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
41
Freddie POLAK
NIRC
1:54.
3
2.
2
146
Isaac HURLEY
NIRC
1:54.
2
3.
3
107
Arty CLAREY
NIRC
1:56.
1
4.
4
69
Helena LATHWELL-WATTS
ALT
1:56.
5.
6
109
Noah GLYNN
MIRC
1:58.
6.
5
19
Henry NEWELL
NIRC
1:59.
Race 35, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
290
Theo COLLINS
ALD
1:43.
34
2.
1
139
Isaac RAIZADA
NIRC
1:44.
21
3.
3
87
Ollie ROWE
ALD
1:44.
13
4.
4
265
Adam HILL JNR
MIRC
1:47.
8
5.
5
302
Sophie ROBERTSON
NIRC
1:53.
5
Distance Classification 1000 meter Group 3
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
290
Theo COLLINS
ALD
1
34
1|1|1
1:43.
2.
139
Isaac RAIZADA
NIRC
2
21
2|1|2
1:44.
3.
87
Ollie ROWE
ALD
3
13
1|2|3
1:44.
4.
265
Adam HILL JNR
MIRC
4
8
1|2|4
1:47.
5.
302
Sophie ROBERTSON
NIRC
5
5
2|3|5
1:53.
Final, Group 2
6.
41
Freddie POLAK
NIRC
1
3
1|3|1
1:54.
7.
146
Isaac HURLEY
NIRC
2
2
2|4|2
1:54.
8.
107
Arty CLAREY
NIRC
3
1
2|4|3
1:56.
9.
69
Helena LATHWELL-WATTS
ALT
4
3|1|4
1:56.
10.
109
Noah GLYNN
MIRC
5
3|4|5
1:58.
11.
19
Henry NEWELL
NIRC
6
4|1|6
1:59.
Final, Group 3
12.
37
Willem MURRAY
NIRC
1
4|2|1
2:09.
13.
159
Joseph ARMSTRONG
ALD
2
3|3|2
2:10.
14.
106
Charlie MARSDEN
NIRC
3
3|2|3
2:12.
15.
70
Chloe CAMERON
AYR
4
4|3|4
2:14.
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters