Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP -QUALIFYING - Courmayeur, Italy - 1 September 2017
 
Heats 1000 meter LADIES
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 64, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Federica TOMBOLATO  ITA1:42.620Q
2.512 Cecilia MAFFEI  ITA1:42.706Q
3.323 Monika GRZADKOWSKA  POL1:47.373 
4.424 Wiktoria TKACZUK  POL1:47.492
15 Gwendoline DAUDET  FRAP
 Race 65, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.219 Magdalena WARAKOMSKA  POL1:38.985Q
2.44 Aurélie MONVOISIN  FRA1:39.055Q
3.57 Martina VALCEPINA  ITA1:39.237 
4.111 Elena VIVIANI  ITA1:39.680
5.325 Magdalena ZYCH  POL1:44.106
 Race 66, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Agne SEREIKAITE  LTU1:39.065Q
2.410 Arianna VALCEPINA  ITA1:39.186Q
3.316 Elisa CONFORTOLA  ITA1:39.524 
4.221 Kamila STORMOWSKA  POL1:40.896
 Race 67, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Lucia PERETTI  ITA1:39.111Q
2.23 Tifany HUOT MARCHAND  FRA1:39.134Q
3.320 Patrycja MARKIEWICZ  POL1:41.141 
4.418 Viola DE PIAZZA  ITA1:44.634
5.126 Magdalena WILGA  POL1:46.706
 Race 68, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.36 Arianna FONTANA  ITA2:14.121Q
2.514 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA2:14.188Q
3.122 Oliwia GAWLICA  POL2:14.291 
4.278 Anna YAKIMOVA  BUL2:14.920
5.417 Giorgia BRESCIANI  ITA2:14.962
 
Semi Final 1000 meter LADIES
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 73, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.514 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA1:49.115Q
2.277 Agne SEREIKAITE  LTU1:49.143Q
3.413 Federica TOMBOLATO  ITA1:49.560 
14 Aurélie MONVOISIN  FRADNF
310 Arianna VALCEPINA  ITAP
 Race 74, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.412 Cecilia MAFFEI  ITA1:37.701Q
2.56 Arianna FONTANA  ITA1:37.784Q
3.119 Magdalena WARAKOMSKA  POL1:38.024 
4.33 Tifany HUOT MARCHAND  FRA1:38.109
5.28 Lucia PERETTI  ITA1:38.331
 
Final 1000 meter LADIES
 Race 77, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
119 Magdalena WARAKOMSKA  POL
23 Tifany HUOT MARCHAND  FRA
313 Federica TOMBOLATO  ITA
 Race 78, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Cecilia MAFFEI  ITA-    34 
2.26 Arianna FONTANA  ITA-    21
3.477 Agne SEREIKAITE  LTU-    13
4.314 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA-    8
 
Distance Classification 1000 meter LADIES
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.12 Cecilia MAFFEI  ITA1342|1|11:37.701
2.6 Arianna FONTANA  ITA2211|2|21:37.784
3.77 Agne SEREIKAITE  LTU3131|2|31:39.065
4.14 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA482|1|41:49.115
  Final, Group 2
5.19 Magdalena WARAKOMSKA  POLDNS1|3|NS1:38.024
6.13 Federica TOMBOLATO  ITADNS1|3|NS1:42.620
7.3 Tifany HUOT MARCHAND  FRADNS2|4|NS1:38.109
  Semi Final, Group 1
8.8 Lucia PERETTI  ITA51|51:38.331
9.10 Arianna VALCEPINA  ITAP2|P1:39.186
10.4 Aurélie MONVOISIN  FRADNF2|NF1:39.055
  Heats, Group 1
11.7 Martina VALCEPINA  ITA331:39.237
12.16 Elisa CONFORTOLA  ITA331:39.524
13.20 Patrycja MARKIEWICZ  POL331:41.141
14.23 Monika GRZADKOWSKA  POL331:47.373
15.22 Oliwia GAWLICA  POL332:14.291
16.11 Elena VIVIANI  ITA441:39.680
17.21 Kamila STORMOWSKA  POL441:40.896
18.18 Viola DE PIAZZA  ITA441:44.634
19.24 Wiktoria TKACZUK  POL441:47.492
20.78 Anna YAKIMOVA  BUL442:14.920
21.25 Magdalena ZYCH  POL551:44.106
22.26 Magdalena WILGA  POL551:46.706
23.17 Giorgia BRESCIANI  ITA552:14.962
5 Gwendoline DAUDET  FRAPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Maplez
Evoskates
Hunter
Sebra Sports