Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPA CUP FINAL - Ventspils, Latvia - 23-25 March 2018
 
Heats 500 meter Men Junior C
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 37, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Lubomir KALCHEV  BUL45.681Q
2.247 Mate ZSIGO  HUN46.156Q
3.3107 Jenning DE BOO  NED59.206ADV
466 Davide OSS CHEMPER  ITAP
 Race 38, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3127 Mateusz KRZEMINSKI  POL45.449Q
2.2145 Muhammet Emir HAN  TUR46.204Q
3.1108 Mans BOSKAMP  NED1:01.512 
 Race 39, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1128 Jakub BIELECKI  POL45.875Q
2.346 Peter JASZAPATI  HUN46.920Q
3.268 Maurizio TUNNO  ITA47.384 
4.4146 Murat TAHTACI  TUR47.455
 Race 40, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 Bence NOGRADI  HUN45.195Q
2.3109 Jari VAN POLEN  NED45.653Q
3.467 Giuseppe ROMEO  ITA46.055 
4.27 Warre VAN DAMME  BEL47.233
 
Semi Final 500 meter Men Junior C
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 104, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.168 Maurizio TUNNO  ITA46.797Q
2.2108 Mans BOSKAMP  NED55.147Q
366 Davide OSS CHEMPER  ITAYC
 Race 105, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3146 Murat TAHTACI  TUR46.272Q
2.167 Giuseppe ROMEO  ITA46.536Q
3.27 Warre VAN DAMME  BEL46.702 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 106, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1127 Mateusz KRZEMINSKI  POL45.005Q
2.2109 Jari VAN POLEN  NED45.842Q
3.546 Peter JASZAPATI  HUN45.999 
4.4145 Muhammet Emir HAN  TUR55.571
5.314 Lubomir KALCHEV  BUL-    
 Race 107, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 Bence NOGRADI  HUN44.807Q
2.2128 Jakub BIELECKI  POL45.189Q
3.4107 Jenning DE BOO  NED45.426 
4.347 Mate ZSIGO  HUN46.254
 
Final 500 meter Men Junior C
 Race 120, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Warre VAN DAMME  BELDNS 
 Race 121, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4108 Mans BOSKAMP  NED46.824 
2.368 Maurizio TUNNO  ITA46.862
3.267 Giuseppe ROMEO  ITA57.851
1146 Murat TAHTACI  TURP
 Race 122, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4145 Muhammet Emir HAN  TUR45.7735 
2.246 Peter JASZAPATI  HUN46.5103
3.347 Mate ZSIGO  HUN58.4972
4.1107 Jenning DE BOO  NED1:19.4891
514 Lubomir KALCHEV  BULP
 Race 123, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2127 Mateusz KRZEMINSKI  POL44.55834 
2.145 Bence NOGRADI  HUN44.69021
3.4109 Jari VAN POLEN  NED46.63713
4.3128 Jakub BIELECKI  POL1:16.5608
 
Distance Classification 500 meter Men Junior C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.127 Mateusz KRZEMINSKI  POL1341|1|144.558
2.45 Bence NOGRADI  HUN2211|1|244.690
3.109 Jari VAN POLEN  NED3132|2|345.653
4.128 Jakub BIELECKI  POL481|2|445.189
  Final, Group 2
5.145 Muhammet Emir HAN  TUR152|4|145.773
6.46 Peter JASZAPATI  HUN232|3|245.999
7.47 Mate ZSIGO  HUN322|4|346.156
8.107 Jenning DE BOO  NED413|3|445.426
9.14 Lubomir KALCHEV  BULP1|5|P45.681
  Final, Group 3
10.108 Mans BOSKAMP  NED13|2|146.824
11.68 Maurizio TUNNO  ITA23|1|246.797
12.67 Giuseppe ROMEO  ITA33|2|346.055
13.146 Murat TAHTACI  TURP4|1|P46.272
  Final, Group 4
14.7 Warre VAN DAMME  BELDNS4|3|NS46.702
  Semi Final, Group 2
66 Davide OSS CHEMPER  ITAYCP |-


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Maplez
eraton
Hunter
Customboots.de
Evoskates