Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:

 
STARCLASS 2 (SAB-1) - Davos, Switzerland - 10-12 November 2017
 
Quarter Finals 1000 meter Men Junior B
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 160, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1125 Martijn SCHEPERS  YDS1:40.551Q
2.277 Niek ENGELHART  STG1:40.845Q
3.337 Niklas ESCHER  ETR1:42.583 
4.476 Jens RUIJS  NSV1:44.860
 Race 161, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.311 Solomon PREMPEH  ALD1:48.214Q
2.1129 Joris BERGSMA  TRL1:49.839Q
3.488 Erwin HOGERLAND  SCT1:50.481 
4.273 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC-    
 Race 162, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3126 Niels KINGMA  TRL1:36.751Q
2.1117 Thibault MÉTRAUX  LST1:37.201Q
3.45 Peter RICHES  ALD1:37.313 
4.236 Leon Paul LENZ  ETR1:39.576
 Race 163, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1120 Pieter BOLSIUS  SVU1:33.600Q
2.358 Kjeld VLOEMANS  IJVZ1:33.942Q
3.248 Adriaan DEWAGTERE  STKG1:34.731 
4.438 Paul NITSCHE  ETR-    
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 164, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Hugo BOSMA  STB1:43.058Q
2.328 Thomas NADALINI  CPP1:43.656Q
3.480 Nicolò PERETTI  VGT1:43.852 
4.259 Jesse SPEIJERS  IJVZ1:45.097
 Race 165, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:40.983Q
2.2127 Hessel VAN BERKUM  TRL1:41.171Q
3.483 Riccardo PONTALTI  SCP1:43.307 
4.347 Steyn LAND  TRL1:54.567
 Race 166, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.363 Augustin GÉRÉ  LUX-    Q
2.18 Jens VAN 'T WOUT  ASCJE-    Q
3.268 Niall TREACY  MIRC-     
4109 Jorn HOLWERDA  STGDNF
 Race 167, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 Ingmar VAN DE GRIEK  STA1:35.916Q
2.279 Diané SELLIER  USF1:35.926Q
3.4119 Zeno DE BOER  SVU1:38.601 
4.375 Teun BOER  NSV-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Maplez
Evoskates
pb-event
Sebra Sports
Hunter
SpeedSkatingShop
Customboots.de