Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bergamo, Italy - 27-29 October 2017
 
Heats 1000 meter Men Junior C
 Race 49, Group A     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6144 Maurizio TUNNO  VGT1:43.801Q
2.32 Theo COLLINS  ALD1:43.923Q
3.477 Ezio BONUTTI  PON1:44.479q
4.2126 Dedmer BOUMA  TRL1:45.383
5.5115 Martijn DOUMA  SVU1:46.410
6.1107 Milan SCHENK  STB1:46.800
7.732 Tino RETHORE  CST1:47.006
 Race 50, Group A     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.771 Melvin WILTING  NSV1:45.409Q
2.246 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD1:45.548Q
3.1133 Michele TABACCHI  UGP1:49.715 
4.6148 Francesco TUNNO  VGT1:54.258
5.390 Justus KLASTER  SCT2:03.314
43 Ollie ROWE  ALDP
5150 Leander SCHEPERS  YDSP
 Race 51, Group A     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.519 Warre VAN DAMME  BSC1:40.207Q
2.313 Pietro CASTELLAZZI  BOR1:41.275Q
3.668 Isaac RAIZADA  NIRC1:41.906q
4.484 Gianluca BERNARDI  SCP1:42.935
5.1127 Samuel JANSEN  TRL1:44.887
6.2104 Brian BOER  STB1:44.889
7.758 Lars DE GROOT  IJVZ1:56.425
 Race 52, Group A     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.726 Davide OSS CHEMPER  CPP1:42.829Q
2.1113 Mans BOSKAMP  SVU1:42.863Q
3.350 Ted DALRYMPLE  HVHW1:42.953q
4.4134 Gianmarco BOSCARO  UGP1:45.346
5.2109 Thibault FOSTIER  STKG1:46.602
6.5146 Sebastian CAPONE  VGT1:52.136ADV
6106 Idse VAN BENTHUM  STBP
 Race 53, Group A     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3145 Giuseppe ROMEO  VGT1:43.680Q
2.2103 Daan KOS  STB1:45.046Q
3.666 Till SCHÄFER  MERC1:54.178 
4.1137 Matteo DEFOSSE  USF1:55.194
5.7114 Manel VISSCHER  SVU1:58.327
6.596 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:58.850
7.451 Jeremy BRINKERS  HVHW-    
 Race 54, Group A     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5112 Jari VAN POLEN  SVU1:39.654Q
2.2124 Hylke DE BOER  TRL1:39.800Q
3.388 Chris BRIJDER  SCT1:40.142q
4.631 Keny GRANDJEAN  CST1:40.900
5.485 Giulio LO CIGNO  SCP1:40.932
6.1147 Alessandro PICCHIARELLI  VGT1:45.950
 Race 55, Group A     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2123 Jenning DE BOO  TRL1:43.198Q
2.489 Hidde VAN DIJK  SCT1:44.840Q
3.357 Jeroen WILHELM  IJVZ1:45.220 
4.686 Giovanni TURRI  SCP1:50.034
5.120 Timofey DONSKOI  BSC1:50.220
6.570 Steijn KOOPS  NSV1:54.172
7.747 Leon DÖRING  EVD2:01.860
 Race 56, Group A     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Gabriel VOLET  OGCA1:41.922Q
2.4125 Brian VAN RIET  TRL1:42.102Q
3.3105 Chris BARTELS  STB1:43.011q
4.234 Enzo PROOST  ERL1:43.239
5.553 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL1:45.399
6.7138 Arthur VANBESIEN  USF1:47.082
7.627 Federico IORIATTI  CPP1:49.515
 
Semi Finals 1000 meter Men Junior C
 Race 63, Group B     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7150 Leander SCHEPERS  YDS1:46.928Q
2.466 Till SCHÄFER  MERC1:47.315 
3.3138 Arthur VANBESIEN  USF1:49.926
4.6114 Manel VISSCHER  SVU1:50.920
5.558 Lars DE GROOT  IJVZ1:52.424
6.1127 Samuel JANSEN  TRL2:17.883
2126 Dedmer BOUMA  TRLP
 Race 64, Group B     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Gianluca BERNARDI  SCP1:42.096Q
2.234 Enzo PROOST  ERL1:42.114q
3.4109 Thibault FOSTIER  STKG1:43.198
4.3115 Martijn DOUMA  SVU1:43.388
5.532 Tino RETHORE  CST1:45.902
6.696 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:46.632
 Race 65, Group B     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.353 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL1:42.858Q
2.2134 Gianmarco BOSCARO  UGP1:43.674q
3.131 Keny GRANDJEAN  CST1:43.688
4.670 Steijn KOOPS  NSV1:43.912
5.427 Federico IORIATTI  CPP1:49.024
6.520 Timofey DONSKOI  BSC1:49.206
 Race 66, Group B     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.690 Justus KLASTER  SCT1:47.154Q
2.3133 Michele TABACCHI  UGP1:47.444 
3.2107 Milan SCHENK  STB1:47.618
4.547 Leon DÖRING  EVD1:47.730
5.486 Giovanni TURRI  SCP1:50.179
6.7106 Idse VAN BENTHUM  STB-    
185 Giulio LO CIGNO  SCPP
 Race 67, Group B     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.257 Jeroen WILHELM  IJVZ1:47.400Q
2.1104 Brian BOER  STB1:48.764 
3.4148 Francesco TUNNO  VGT1:49.062
4.3147 Alessandro PICCHIARELLI  VGT1:49.226
5.651 Jeremy BRINKERS  HVHW2:08.131ADV
6.73 Ollie ROWE  ALD-    ADV
5137 Matteo DEFOSSE  USFYC
 


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Sebra Sports
Hunter
SpeedSkatingShop
Maplez
pb-event
Evoskates