Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DANUBIA-1 (SAB-1) - Graz, Austria - 8-10 September 2017
 
Heats 1500 meter Junior B Ladies
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 1, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Wiktoria ZAK  POL2:54.449Q
2.28 Maryia TSESELKINA  BLR2:54.576Q
3.336 Anna TURI  HUN2:54.831Q
4.4109 Sema CIRTI  TUR2:55.754 
5.567 Julia LISOWSKA  JUV2:58.928
 Race 2, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Tereza PFEIFEROVA  CZE3:07.172Q
2.297 Ema ZELINSKA  PRKP3:07.220Q
3.337 Regina Eszter VARGA  HUN3:07.359Q
4.473 Wiktoria TKACZUK  POL3:07.738 
5.5112 Anna MAKOVETSKA  KIEV3:07.938
 Race 3, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Sandra TRUSOVA  PRKP2:48.761Q
2.2102 Alexandra HYMPANOVA  PRE2:50.025Q
3.318 Maja IVANDIC  CRO2:52.983Q
4.481 Ina LES  CEL3:14.113 
547 Netti NAGY  JSEP
648 Ilona DOBROVITS  MTKP
 Race 4, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.168 Gabriela TOPOLSKA  JUV-    Q
2.27 Katsiaryna CHYSTAYA  BLR-    Q
3.386 Petra JASIC  SRB-    Q
4.413 Kalina GIUROVA  BUL-     
5.5103 Simona PAVLIKOVA  PRE-    
 
Semi Final 1500 meter Junior B Ladies
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 19, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Wiktoria TKACZUK  POL2:52.025Q
2.2112 Anna MAKOVETSKA  KIEV2:52.167Q
3.3103 Simona PAVLIKOVA  PRE2:59.862Q
4.481 Ina LES  CEL3:05.704 
 Race 20, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Kalina GIUROVA  BUL3:39.296Q
2.267 Julia LISOWSKA  JUV3:49.274Q
3109 Sema CIRTI  TURP
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 21, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Tereza PFEIFEROVA  CZE3:05.157Q
2.236 Anna TURI  HUN3:05.534Q
3.374 Wiktoria ZAK  POL-    Q
48 Maryia TSESELKINA  BLRP
597 Ema ZELINSKA  PRKPP
637 Regina Eszter VARGA  HUNP
 Race 22, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Sandra TRUSOVA  PRKP2:57.932Q
2.2102 Alexandra HYMPANOVA  PRE2:58.110Q
3.368 Gabriela TOPOLSKA  JUV2:58.137Q
4.486 Petra JASIC  SRB2:58.657 
5.518 Maja IVANDIC  CRO3:00.237
67 Katsiaryna CHYSTAYA  BLRP
 
Final 1500 meter Junior B Ladies
 Race 39, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 Simona PAVLIKOVA  PRE2:53.318 
2.267 Julia LISOWSKA  JUV2:54.717
3.313 Kalina GIUROVA  BUL3:01.341
4.481 Ina LES  CEL3:12.819
5.5112 Anna MAKOVETSKA  KIEV3:22.765
673 Wiktoria TKACZUK  POLP
 Race 40, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Maja IVANDIC  CRO3:04.3552 
2.286 Petra JASIC  SRB3:04.6591
 Race 41, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Tereza PFEIFEROVA  CZE2:48.95434 
2.236 Anna TURI  HUN2:50.90321
3.374 Wiktoria ZAK  POL2:52.51513
4.468 Gabriela TOPOLSKA  JUV2:54.6908
5.596 Sandra TRUSOVA  PRKP3:01.2285
6.6102 Alexandra HYMPANOVA  PRE3:05.5043
 
Distance Classification 1500 meter Junior B Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.25 Tereza PFEIFEROVA  CZE1341|1|12:48.954
2.36 Anna TURI  HUN2213|2|22:50.903
3.74 Wiktoria ZAK  POL3131|3|32:52.515
4.68 Gabriela TOPOLSKA  JUV481|3|42:54.690
5.96 Sandra TRUSOVA  PRKP551|1|52:48.761
6.102 Alexandra HYMPANOVA  PRE632|2|62:50.025
  Final, Group 2
7.18 Maja IVANDIC  CRO123|5|12:52.983
8.86 Petra JASIC  SRB213|4|22:58.657
  Final, Group 3
9.103 Simona PAVLIKOVA  PRE15|3|12:53.318
10.67 Julia LISOWSKA  JUV25|2|22:54.717
11.13 Kalina GIUROVA  BUL34|1|33:01.341
12.81 Ina LES  CEL44|4|43:05.704
13.112 Anna MAKOVETSKA  KIEV55|2|52:52.167
14.73 Wiktoria TKACZUK  POLP4|1|P2:52.025
  Semi Final, Group 1
15.8 Maryia TSESELKINA  BLRP2|P2:54.576
16.97 Ema ZELINSKA  PRKPP2|P3:07.220
17.7 Katsiaryna CHYSTAYA  BLRP2|P
18.37 Regina Eszter VARGA  HUNP3|P3:07.359
  Semi Final, Group 2
19.109 Sema CIRTI  TURP4|P2:55.754
  Heats, Group 1
47 Netti NAGY  JSEPP
48 Ilona DOBROVITS  MTKPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Hunter
pb-event
Maplez
Evoskates
SpeedSkatingShop
Customboots.de