Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DANUBIA-1 (SAB-1) - Graz, Austria - 8-10 September 2017
 
Heats 500 meter Junior B Ladies
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 51, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Maryia TSESELKINA  BLR50.357Q
2.273 Wiktoria TKACZUK  POL50.525Q
3.336 Anna TURI  HUN50.742q
4.4103 Simona PAVLIKOVA  PRE1:19.476
 Race 52, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 Ema ZELINSKA  PRKP50.150Q
2.247 Netti NAGY  JSE51.565Q
3.37 Katsiaryna CHYSTAYA  BLR51.835 
4.425 Tereza PFEIFEROVA  CZE57.103
5.548 Ilona DOBROVITS  MTK58.905
 Race 53, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 Julia LISOWSKA  JUV50.781Q
2.296 Sandra TRUSOVA  PRKP51.028Q
3.3102 Alexandra HYMPANOVA  PRE51.724 
4.481 Ina LES  CEL55.582
 Race 54, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Wiktoria ZAK  POL49.446Q
2.237 Regina Eszter VARGA  HUN49.608Q
3.3109 Sema CIRTI  TUR50.236q
4.486 Petra JASIC  SRB53.939
 Race 55, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.168 Gabriela TOPOLSKA  JUV50.601Q
2.2112 Anna MAKOVETSKA  KIEV51.602Q
3.318 Maja IVANDIC  CRO52.425 
4.413 Kalina GIUROVA  BUL55.417
 
Quarter Finals 500 meter Junior B Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 84, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Wiktoria TKACZUK  POL50.377Q
2.296 Sandra TRUSOVA  PRKP50.458Q
3.3112 Anna MAKOVETSKA  KIEV1:20.289 
4.468 Gabriela TOPOLSKA  JUV1:28.690
 Race 85, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Wiktoria ZAK  POL49.499Q
2.297 Ema ZELINSKA  PRKP49.692Q
3.367 Julia LISOWSKA  JUV50.352q
4.4109 Sema CIRTI  TUR51.987
 Race 86, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Anna TURI  HUN49.290Q
2.237 Regina Eszter VARGA  HUN49.354Q
3.38 Maryia TSESELKINA  BLR49.468q
4.447 Netti NAGY  JSE50.159
 
Semi Final 500 meter Junior B Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 104, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Katsiaryna CHYSTAYA  BLR50.272Q
2.247 Netti NAGY  JSE50.594Q
3.318 Maja IVANDIC  CRO51.485 
4.468 Gabriela TOPOLSKA  JUV53.078
 Race 105, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Sema CIRTI  TUR50.812Q
2.2102 Alexandra HYMPANOVA  PRE51.163Q
3.386 Petra JASIC  SRB51.625 
4112 Anna MAKOVETSKA  KIEVP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 106, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Wiktoria ZAK  POL48.916Q
2.237 Regina Eszter VARGA  HUN49.015Q
3.396 Sandra TRUSOVA  PRKP49.116 
4.473 Wiktoria TKACZUK  POL49.326
 Race 107, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Anna TURI  HUN48.812Q
2.28 Maryia TSESELKINA  BLR48.950Q
3.397 Ema ZELINSKA  PRKP49.350 
4.467 Julia LISOWSKA  JUV52.704
 
Final 500 meter Junior B Ladies
 Race 124, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Tereza PFEIFEROVA  CZE50.867 
2.2103 Simona PAVLIKOVA  PRE52.315
3.381 Ina LES  CEL55.621
4.413 Kalina GIUROVA  BUL55.900
5.548 Ilona DOBROVITS  MTK57.421
 Race 125, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Katsiaryna CHYSTAYA  BLR49.896 
2.2102 Alexandra HYMPANOVA  PRE51.312
3.318 Maja IVANDIC  CRO51.343
4.486 Petra JASIC  SRB51.513
 Race 126, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Sema CIRTI  TUR50.616 
2.247 Netti NAGY  JSE50.752
3.3112 Anna MAKOVETSKA  KIEV50.843
4.468 Gabriela TOPOLSKA  JUV51.942
 Race 127, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Sandra TRUSOVA  PRKP49.3165 
2.273 Wiktoria TKACZUK  POL49.4023
3.397 Ema ZELINSKA  PRKP49.6532
4.467 Julia LISOWSKA  JUV50.4121
 Race 128, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Anna TURI  HUN48.78334 
2.237 Regina Eszter VARGA  HUN48.93321
3.38 Maryia TSESELKINA  BLR49.03313
474 Wiktoria ZAK  POLP5
 
Distance Classification 500 meter Junior B Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.36 Anna TURI  HUN1343|1|1|148.783
2.37 Regina Eszter VARGA  HUN2212|2|2|248.933
3.8 Maryia TSESELKINA  BLR3131|3|2|348.950
4.74 Wiktoria ZAK  POLP51|1|1|P48.916
  Final, Group 2
5.96 Sandra TRUSOVA  PRKP152|2|3|149.116
6.73 Wiktoria TKACZUK  POL232|1|4|249.326
7.97 Ema ZELINSKA  PRKP321|2|3|349.350
8.67 Julia LISOWSKA  JUV411|3|4|450.352
  Final, Group 3
9.109 Sema CIRTI  TUR13|4|1|150.236
10.47 Netti NAGY  JSE22|4|2|250.159
11.112 Anna MAKOVETSKA  KIEV32|3|P|350.843
12.68 Gabriela TOPOLSKA  JUV41|4|4|450.601
  Final, Group 4
13.7 Katsiaryna CHYSTAYA  BLR13|1|149.896
14.102 Alexandra HYMPANOVA  PRE23|2|251.163
15.18 Maja IVANDIC  CRO33|3|351.343
16.86 Petra JASIC  SRB44|3|451.513
  Final, Group 5
17.25 Tereza PFEIFEROVA  CZE14|150.867
18.103 Simona PAVLIKOVA  PRE24|252.315
19.81 Ina LES  CEL34|355.582
20.13 Kalina GIUROVA  BUL44|455.417
21.48 Ilona DOBROVITS  MTK55|557.421


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Customboots.de
Mapleskate
pb-event
Hunter
SpeedSkatingShop