Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
KNSB CUP 1 - Heerenveen, Netherlands - 2 September 2017
 
Heats 777 meter Divisie D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finale, plus the 2 fastest thirds)
 Race 13, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.468 Sanne HOFKER  STB1:16.602Q
2.288 Ted DALRYMPLE  HVHW1:16.723Q
3.589 Dedmer BOUMA  TRL1:20.534 
4.3178 Steijn KOOPS  NSV1:27.800
5.1179 Vivienne DE JONG  IHCL1:37.590
 Race 14, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.379 Michelle VELZEBOER  STB1:19.989Q
2.287 Savannah AUDIER  IHCL1:21.179Q
3.490 Jeroen WILHELM  IJVZ1:21.269 
4.1177 Bas GIERMAN  STG1:23.973ADV
5.570 Jorn HOLWERDA  STG1:34.840
 Race 15, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.272 Jenning DE BOO  TRL1:17.561Q
2.4180 Pepijn KOESTAL  IJVZ1:17.562Q
3.5181 Jeremy BRINKERS  HVHW1:17.713q
4.192 Anna Marit SYBRANDI  TRL1:17.996
5.3176 Maureen ONDERWATER  IHCL1:18.938
 Race 16, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.574 Kjeld VLOEMANS  IJVZ1:17.654Q
2.286 Martine DE BOER  TRL1:17.789Q
3.480 Chris BARTELS  STB1:17.895q
4.171 Max VAN WIJK  HVHW1:18.313
5.3182 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL1:18.545
 
 
Halve Finale 1000 meter Divisie D
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 29, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.470 Jorn HOLWERDA  STG1:38.491Q
2.289 Dedmer BOUMA  TRL1:40.781Q
3.3178 Steijn KOOPS  NSV1:41.017q
4.5179 Vivienne DE JONG  IHCL1:47.814
171 Max VAN WIJK  HVHWP
 Race 30, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.192 Anna Marit SYBRANDI  TRL1:54.507Q
2.2182 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL1:54.576Q
3.3176 Maureen ONDERWATER  IHCL1:55.021 
4.490 Jeroen WILHELM  IJVZ1:55.424
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, plus one fastest third)
 Race 31, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.168 Sanne HOFKER  STB1:48.833Q
2.479 Michelle VELZEBOER  STB1:48.940Q
3.3181 Jeremy BRINKERS  HVHW1:49.926 
4.587 Savannah AUDIER  IHCL1:53.206
5.288 Ted DALRYMPLE  HVHW-    
 Race 32, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.374 Kjeld VLOEMANS  IJVZ1:38.766Q
2.172 Jenning DE BOO  TRL1:38.833Q
3.2180 Pepijn KOESTAL  IJVZ1:39.002q
4.6177 Bas GIERMAN  STG1:39.723
5.486 Martine DE BOER  TRL1:41.123
6.580 Chris BARTELS  STB1:42.523
 
Finale 1000 meter Divisie D
 Race 45, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.471 Max VAN WIJK  HVHW1:40.478 
2.2176 Maureen ONDERWATER  IHCL1:45.790
3.1179 Vivienne DE JONG  IHCL1:49.452
390 Jeroen WILHELM  IJVZDNF
 Race 46, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.492 Anna Marit SYBRANDI  TRL1:43.128 
2.3178 Steijn KOOPS  NSV1:43.239
3.289 Dedmer BOUMA  TRL2:00.209
170 Jorn HOLWERDA  STGDNF
5182 Tijn LEIJGRAAFF  IHCLDNF
 Race 47, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.688 Ted DALRYMPLE  HVHW2:06.501 
2.380 Chris BARTELS  STB2:06.608
3.286 Martine DE BOER  TRL2:08.404
4.587 Savannah AUDIER  IHCL2:10.893
5.1177 Bas GIERMAN  STG2:11.425
4181 Jeremy BRINKERS  HVHWP
 Race 48, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Kjeld VLOEMANS  IJVZ1:36.341 
2.272 Jenning DE BOO  TRL1:36.409
3.579 Michelle VELZEBOER  STB1:37.317
4.3180 Pepijn KOESTAL  IJVZ1:39.520
468 Sanne HOFKER  STBDNF
 
Distance Classification 1000 meter Divisie D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.74 Kjeld VLOEMANS  IJVZ11|1|11:36.341
2.72 Jenning DE BOO  TRL21|2|21:36.409
3.79 Michelle VELZEBOER  STB31|2|31:37.317
4.180 Pepijn KOESTAL  IJVZ42|3|41:39.002
5.68 Sanne HOFKER  STBDNF1|1|NF1:48.833
  Finale, Groep 2
6.88 Ted DALRYMPLE  HVHW12|5|12:06.501
7.80 Chris BARTELS  STB23|6|21:42.523
8.86 Martine DE BOER  TRL32|5|31:41.123
9.87 Savannah AUDIER  IHCL42|4|41:53.206
10.177 Bas GIERMAN  STG54|4|51:39.723
11.181 Jeremy BRINKERS  HVHWP3|3|P1:49.926
  Finale, Groep 3
12.92 Anna Marit SYBRANDI  TRL14|1|11:43.128
13.178 Steijn KOOPS  NSV24|3|21:41.017
14.89 Dedmer BOUMA  TRL33|2|31:40.781
15.70 Jorn HOLWERDA  STGDNF5|1|NF1:38.491
16.182 Tijn LEIJGRAAFF  IHCLDNF5|2|NF1:54.576
  Finale, Groep 4
17.71 Max VAN WIJK  HVHW14|P|11:40.478
18.176 Maureen ONDERWATER  IHCL25|3|21:45.790
19.179 Vivienne DE JONG  IHCL35|4|31:47.814
20.90 Jeroen WILHELM  IJVZDNF3|4|NF1:55.424


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
Hunter
Sebra Sports
Customboots.de
Maplez
SpeedSkatingShop
pb-event