Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
KNSB CUP 1 - Heerenveen, Netherlands - 2 September 2017
 
Heats 777 meter Divisie A
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Halve Finale)
 Race 57, Groep 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Vladislav BYKANOV  ISR1:08.936Q
2.318 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:09.067Q
3.2108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:09.397Q
4.4153 Mark CHONG  BOR1:09.758 
5.536 Ryan MCANUFF  IRL1:10.696
6.612 Niels KINGMA  TRL1:11.868
 Race 58, Groep 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:10.033Q
2.45 Friso EMONS  STB1:10.106Q
3.57 Suzanne SCHULTING  SCT1:10.176Q
4.610 Bas BOELSMA  DKIJV1:10.874 
5.281 Felix SPIEGL  GER-    ADV
34 Freek VAN DER WART  IJVZP
 Race 59, Groep 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.244 John-Henry KRUEGER  USA1:07.771Q
2.483 Mark PRINSEN  SCT1:07.874Q
3.5150 Sean MCANUFF  IRL1:09.941Q
4.6162 Tom HOFKER  STB-     
4.376 Abzal AZHGALIYEV  KAZ-    ADV
169 Dennis VISSER  SCTP
 Race 60, Groep 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:08.164Q
2.321 Denis NIKISHA  KAZ1:08.258Q
3.56 Adwin SNELLINK  HVHW1:08.471Q
4.6161 Sven ROES  TRL1:09.057 
5.493 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ1:09.107
6.21 Bram STEENAART  SVU1:10.062
 
 
Halve Finale 1000 meter Divisie A
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 69, Groep 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.44 Freek VAN DER WART  IJVZ1:35.977Q
2.336 Ryan MCANUFF  IRL1:39.125Q
3.293 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ-    Q
1161 Sven ROES  TRLP
569 Dennis VISSER  SCTYC
 Race 70, Groep 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Bram STEENAART  SVU1:39.983Q
2.310 Bas BOELSMA  DKIJV1:40.053Q
3.1153 Mark CHONG  BOR1:40.185Q
4.412 Niels KINGMA  TRL1:40.377 
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Finale)
 Race 71, Groep 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 John-Henry KRUEGER  USA1:28.345Q
2.46 Adwin SNELLINK  HVHW1:28.783Q
3.383 Mark PRINSEN  SCT1:28.918Q
4.65 Friso EMONS  STB1:29.629 
5.276 Abzal AZHGALIYEV  KAZ1:30.510
6.5101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:32.467
7.77 Suzanne SCHULTING  SCT1:36.887
 Race 72, Groep 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.322 Vladislav BYKANOV  ISR1:27.957Q
2.518 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:28.283Q
3.6108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:29.013Q
4.481 Felix SPIEGL  GER1:31.181 
6.7150 Sean MCANUFF  IRL1:31.220
6.221 Denis NIKISHA  KAZ1:34.842ADV
141 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZP
 
Finale 1000 meter Divisie A
 Race 81, Groep 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2161 Sven ROES  TRL1:29.598 
2.112 Niels KINGMA  TRL1:30.992
 Race 82, Groep 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4153 Mark CHONG  BOR1:27.045 
2.21 Bram STEENAART  SVU1:27.235
3.310 Bas BOELSMA  DKIJV1:27.364
4.136 Ryan MCANUFF  IRL1:29.070
593 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZDNS
641 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZDNS
 Race 83, Groep 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.64 Freek VAN DER WART  IJVZ-     
2.276 Abzal AZHGALIYEV  KAZ-    
3.15 Friso EMONS  STB-    
4.381 Felix SPIEGL  GER-    
5.5101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ-    
6.77 Suzanne SCHULTING  SCT-    
7.4150 Sean MCANUFF  IRL-    
 Race 84, Groep 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.344 John-Henry KRUEGER  USA1:32.186 
2.218 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:32.311
3.583 Mark PRINSEN  SCT1:32.928
4.6108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:33.506
5.721 Denis NIKISHA  KAZ1:49.804
6.46 Adwin SNELLINK  HVHW-    
122 Vladislav BYKANOV  ISRDNF
 
Distance Classification 1000 meter Divisie A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Groep 1
1.44 John-Henry KRUEGER  USA11|1|11:28.345
2.18 Dylan HOOGERWERF  HVHW22|2|21:28.283
3.83 Mark PRINSEN  SCT32|3|31:28.918
4.108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ43|3|41:29.013
5.21 Denis NIKISHA  KAZ52|6|51:34.842
6.6 Adwin SNELLINK  HVHW63|2|61:28.783
7.22 Vladislav BYKANOV  ISRDNF1|1|NF1:27.957
  Finale, Groep 2
8.4 Freek VAN DER WART  IJVZ1P|1|11:35.977
9.76 Abzal AZHGALIYEV  KAZ24|5|21:30.510
10.5 Friso EMONS  STB32|4|31:29.629
11.81 Felix SPIEGL  GER45|4|41:31.181
12.101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ51|6|51:32.467
13.7 Suzanne SCHULTING  SCT63|7|61:36.887
14.150 Sean MCANUFF  IRL73|6|71:31.220
  Finale, Groep 3
15.153 Mark CHONG  BOR14|3|11:27.045
16.1 Bram STEENAART  SVU26|1|21:27.235
17.10 Bas BOELSMA  DKIJV34|2|31:27.364
18.36 Ryan MCANUFF  IRL45|2|41:29.070
19.41 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZDNS1|P|NS1:08.164
20.93 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZDNS5|3|NS1:09.107
  Finale, Groep 4
21.161 Sven ROES  TRL14|P|11:29.598
22.12 Niels KINGMA  TRL26|4|21:30.992
  Heats, Groep 1
23.162 Tom HOFKER  STB44
  Halve Finale, Groep 2
69 Dennis VISSER  SCTYCP |-


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
SpeedSkatingShop
Hunter
Sebra Sports
Customboots.de
Mapleskate