Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
QUÉBEC ELITE 1 - Sherbrooke, NS, Canada - 24-25 September 2016
Finale 1500 meter Men
Race 30, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
101
Maxime LAOUN
CRCE
2:25.659
5000
2.
102
Brendan COREY
CRCE
2:26.040
4700
3.
104
Antoine ROY
CRCE
2:26.612
4418
4.
105
Jordan PIERRE-GILLES
CRCE
2:26.798
4152
5.
114
Dominic GOYETTE
CRCE
2:28.722
3903
6.
112
Yannick DESMEULES
CRCE
2:35.510
3669
Race 31, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
103
Marc-Olivier LEMAY
CRCE
2:35.993
3448
2.
111
Maxime ST-JULES
MGB
2:36.319
3241
3.
110
Gibson Laurent HIMBEAULT
CRCE
2:36.470
3047
Race 32, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
106
Arye RICHARDS
CRCE
2:21.697
2864
2.
108
Gabriel MAILLE
CRCE
2:21.705
2692
3.
113
Felix CHEMIN
CRCE
2:21.835
2531
4.
107
Mathieu CELESTIN
CRCE
2:21.918
2379
5.
119
Victor GUILHE LA COMBE DE VILLERS
SB
2:23.184
2236
Race 33, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
Jérôme PETTERSEN-COULOMBE
MGB
2:21.982
2102
109
Alexander HALE
CRCE
DNS
1746
115
Alphonse OUIMETTE
CRCE
DNS
1746
116
Maxime RAYMOND-CHITAYA
CRCE
DNS
Race 39, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
130
Nicolas PERREAULT
SB
2:46.555
1641
2.
121
Julien ARMAND
MGB
2:46.759
1542
3.
117
Alexis MARCEAU
RDL
2:46.987
1449
4.
120
Jean-Sébastien BEAULNE
PAT
2:47.092
1362
5.
127
Éliot MORIN
VV
2:47.340
1281
128
Francis DUMOUCHEL
CRCE
P
1204
Race 40, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
Tommy HAMELIN-LABRECQUE
MGB
2:29.220
1132
2.
125
Louis-Félix LANGEVIN
CPVQ
2:29.324
1064
3.
131
Antoine GAGNON-LAMARCHE
CPVQ
2:31.347
1000
4.
135
Thierry MONTREUIL
CPVQ
2:44.944
940
5.
124
Dominic BERNIER
RDL
2:54.143
883
122
Manuel-Jésus CASTILLO
MGB
P
830
Race 41, Group 7 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
129
Charles-Émile GÉLINAS-DION
PAT
2:19.462
780
2.
132
Vincent BÉDARD
LON
2:19.884
733
3.
138
Jackob SAVARD
PAT
2:19.949
689
4.
133
Louis-Étienne BELLAVANCE
TR
2:20.023
648
5.
134
Charles-Étienne NADEAU
PAT
2:20.132
609
6.
141
Benjamin WARD
MGB
2:23.388
572
7.
145
Antoine CAILLÉ
LAN
2:23.487
538
Race 42, Group 8 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
137
Guillaume DION
SB
2:38.300
506
2.
126
Simon DAUDELIN
MGB
2:38.322
475
3.
143
Jonathan BOYER
LON
2:38.555
447
4.
139
Marc-Antoine LEMAY
SB
2:40.426
420
5.
140
Maxim SIMARD
DB
2:43.567
395
6.
142
Jérome MUNGER
CPVQ
2:48.807
371
Race 43, Group 9 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Mathieu DUMONT
CHI
2:43.831
349
2.
136
Charles FORTIN
CHI
2:43.840
328
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters