Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Tomaszów Mazowiecki, Poland - 2-4 March 2018
 
Preliminaries 500 m Men
  18 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 44     (1 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Friso EMONS  NED43.915Q
2.147 Augusto DUZIONI  ITA44.215Q
3.116 Kaloyan ANGELOV  BUL57.056 
4.194 Bojan BAKA  SRB1:06.416
165 Karlis KRUZBERGS  LATP
 Race 45     (2 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.175 Bram STEENAART  NED43.262Q
2.127 Jan POSAVEC  CRO47.196Q
3.168 Khairil Ridhwan BIN KHALIL  MAS48.422 
4.179 Rafal ANIKEJ  POL1:07.138ADV
143 Andras SZIKLASI  HUNYC
 Race 46     (3 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Quentin FERCOQ  FRA42.597Q
2.122 Marco Fritz SCHUMANN  CAN43.194Q
3.150 Luca SPECHENHAUSER  ITA43.220q
4.198 Kan SOPONKIJ  THA47.701
5.128 Stribor SUMAN  CRO47.933
 Race 47     (4 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 Kazuki YOSHINAGA  JPN42.936Q
2.156 Adil GALIAKHMETOV  KAZ43.013Q
3.164 Reinis BERZINS  LAT43.661q
4.176 Ethan DE ROSE  NZL44.290
5.178 Pawel ADAMSKI  POL1:07.448
 Race 48     (5 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Janghyuk PARK  KOR42.303Q
2.88 Furkan AKAR  TUR44.382Q
3.112 Artsem ALIATDZINAU  BLR45.184 
4.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB45.506
5.141 Sidney K CHU  HKG46.265
 Race 49     (6 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Jasper BRUNSMANN  NED43.874Q
2.155 Nurlibek BEISEEV  KAZ44.012Q
3.139 Moritz KREUSELER  GER45.343 
4.130 Zdenek SEJPAL  CZE46.169
5.171 Mohamad Hazim Syahmi BIN SHAHRUM  MAS46.973
 Race 50     (7 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Sergei MILOVANOV  RUS43.150Q
2.145 Daniel TIBORCZ  HUN44.448Q
3.193 Bor Luka URLEP  SLO45.444 
4.118 Georgi TSVETKOV  BUL49.668
125 Chun-Chieh LIN  TPEP
 Race 51     (8 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Shuta MATSUDU  JPN43.470Q
2.103 Joshua KAH  AUS44.010Q
3.93 Nikita NEMIRO  UKR44.466 
4.123 Yi-Siang LAI  TPE47.677
5.106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT50.500
 Race 52     (9 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.97 Brandon KIM  USA43.389Q
2.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ43.411Q
3.92 Oleh HANDEI  UKR43.673q
4.111 Mak KRSTIC  BIH51.594
5.192 Trevor Xu Xuan TAN  SGP-    
 Race 53     (10 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Pavel SITNIKOV  RUS42.919Q
2.121 Adrian RUDY  CAN44.001Q
3.110 Robbe VOLCKAERT  BEL44.653 
4.104 Liam O'BRIEN  AUS44.988
 Race 54     (11 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 Keanu BLUNDEN  AUS44.525Q
2.124 Wei-Cheng LIAO  TPE48.333Q
3.177 Marc GONZALES  PHI48.421 
4.148 Pietro MARINELLI  ITA1:02.292
5.99 Jonathan SO  USA1:02.778
 Race 55     (12 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Jonathan MOODY  GBR44.369Q
2.180 Mateusz KRZEMINSKI  POL44.441Q
3.108 Adriaan DEWAGTERE  BEL44.943 
4.167 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU45.051
5.182 Mohammed AL-HOURANI  QAT50.786
 Race 56     (13 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Kyunghwan HONG  KOR42.393Q
2.134 Cyprien VACHERON  FRA43.509Q
3.151 Ryuta INOUE  JPN43.626q
4.91 Davut TAHTACI  TUR44.182
5.190 Zen Sheng Sain KOH  SGP48.376
 Race 57     (14 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.96 Aaron HEO  USA44.779Q
2.140 Luca LÖFFLER  GER45.002Q
3.115 Georgi ORLOV  BLR45.208 
4.199 Triphop THONGNGAM  THA46.386
5.117 Petko DAPCHEV  BUL52.548
 Race 58     (15 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Diané SELLIER  FRA43.889Q
2.166 Roberts KRUZBERGS  LAT44.811Q
3.95 Mykyta KHOCHYN  UKR47.541 
4.107 Heinrich LIU  AUT48.434
5.169 Muhammed Ameer Iman BIN MOHAMAD FADZLI  MAS50.290
 Race 59     (16 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Juneseo LEE  KOR42.334Q
2.186 Konstantin IVLIEV  RUS42.619Q
3.136 Niall TREACY  GBR45.397 
4.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL45.442
 Race 60     (17 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Vincent GIRARD  CAN44.585Q
2.197 Natthapat KANCHARIN  THA46.378Q
3.191 Piius SNG  SGP49.730 
105 Nico ANDERMANN  AUTP
144 Attila TALABOS  HUNP
 Race 61     (18 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Adrian LÜDTKE  GER43.540Q
2.129 Radek FAJKUS  CZE44.202Q
3.90 Tunay SIMSEK  TUR44.272 
4.113 Vladislav HAPON  BLR45.289
5.195 Bora BAKA  SRB53.213


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
eraton
SpeedSkatingShop
pb-event
Hunter
Customboots.de
Evoskates