Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OBERSTDORF SHORTTRACK SUMMERCAMP TROPHY - Oberstdorf, Germany - 29 July-5 August 2017
 
Heats 500 meter Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 50, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Tanith TURNER  ALD50.408Q
2.156 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC53.120Q
3.421 Amber HAZENBERG  BSC57.147q
4.228 Constanze KLUIVERS  IJVZ1:02.070
 Race 51, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Anna TIMMERMAN  NSV55.379Q
2.419 Jana MALIKOVÁ  BKN56.429Q
3.259 Fern TAYLOR  NIRC57.469 
4.322 Marieke SLEMBROUCK  BSC58.936
 Race 52, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.355 Charlotte HAYWARD  MIRC50.335Q
2.299 Fabienne COREMANS  STKG57.087Q
3.136 Katia VARETTA  LGP57.131q
 
Semi Final 500 meter Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 85, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.264 Anna TIMMERMAN  NSV55.175Q
2.399 Fabienne COREMANS  STKG55.883Q
3.436 Katia VARETTA  LGP1:00.305 
4.14 Tanith TURNER  ALD1:04.195
 Race 86, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Charlotte HAYWARD  MIRC49.485Q
2.256 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC53.554Q
3.319 Jana MALIKOVÁ  BKN55.258 
4.421 Amber HAZENBERG  BSC57.647
 
Final 500 meter Ladies
 Race 113, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Fern TAYLOR  NIRC56.699 
2.222 Marieke SLEMBROUCK  BSC57.015
3.328 Constanze KLUIVERS  IJVZ1:00.648
 Race 114, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Jana MALIKOVÁ  BKN56.3025 
2.336 Katia VARETTA  LGP1:00.5253
3.44 Tanith TURNER  ALD1:05.3382
221 Amber HAZENBERG  BSCDNS
 Race 115, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Charlotte HAYWARD  MIRC49.52334 
2.256 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC52.83421
3.364 Anna TIMMERMAN  NSV53.48313
4.499 Fabienne COREMANS  STKG56.5178
 
Distance Classification 500 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.55 Charlotte HAYWARD  MIRC1341|1|149.485
2.56 Natasha NEMETH-KNIGHT  MIRC2212|2|252.834
3.64 Anna TIMMERMAN  NSV3131|1|353.483
4.99 Fabienne COREMANS  STKG482|2|455.883
  Final, Group 2
5.19 Jana MALIKOVÁ  BKN152|3|155.258
6.36 Katia VARETTA  LGP233|3|257.131
7.4 Tanith TURNER  ALD321|4|350.408
8.21 Amber HAZENBERG  BSCDNS3|4|NS57.147
  Final, Group 3
9.59 Fern TAYLOR  NIRC13|156.699
10.22 Marieke SLEMBROUCK  BSC24|257.015
11.28 Constanze KLUIVERS  IJVZ34|31:00.648


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Mapleskate
SpeedSkatingShop
Hunter
Sebra Sports
pb-event