Events
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Rostock-Hansecup
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:
 
OBERSTDORF SHORTTRACK SUMMERCAMP TROPHY - Oberstdorf, Germany - 29 July-5 August 2017
 
Semi Final 500 meter Junior C Boys
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus one fastest second)
 Race 72, Group 3     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.316 Ollie ROWE  ALD50.787Q
2.123 Enzo PROOST  ERL50.917q
3.261 Isaac HURLEY  NIRC54.644
 Race 73, Group 3     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4134 Hylke DE BOER  TRL48.071Q
2.1148 Massimo FORRER  UGP51.674 
3.377 Justus KLASTER  SCT52.832
4.2157 Alessandro PICCHIARELLI  VGT53.298
 Race 74, Group 3     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.357 Skylar KAN  MIRC51.571Q
2.2155 Sebastian CAPONE  VGT51.575 
3.1106 Thibault FOSTIER  STKG52.151
4149 Simone OLIVOTTO  UGPDNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 75, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2114 Mans BOSKAMP  SVU48.428Q
2.1117 Manel VISSCHER  SVU49.457Q
3.3150 Michele TABACCHI  UGP-     
 Race 76, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1135 Samuel JANSEN  TRL51.000Q
2.292 Idse VAN BENTHUM  STB51.151Q
3.330 Lars DE GROOT  IJVZ52.107 
4.483 Milan SCHENK  STADNF
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 77, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Till SCHÄFER  MERC48.702Q
2.268 Melvin WILTING  NSV48.851Q
3.4133 Dedmer BOUMA  TRL49.822 
4.310 Theo COLLINS  ALD-    
 Race 78, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1162 Leander SCHEPERS  YDS46.760Q
2.275 Chris BRIJDER  SCT49.978Q
3.433 Thijmen KOESTAL  IJVZ53.398 
4.565 Steijn KOOPS  NSV1:04.898
5.3147 Gianmarco BOSCARO  UGP1:04.953


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Customboots.de
Maplez
SpeedSkatingShop
pb-event
Sebra Sports