Events
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
17-banner-Davos-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OBERSTDORF SHORTTRACK SUMMERCAMP TROPHY - Oberstdorf, Germany - 29 July-5 August 2017
 
Heats 500 meter Junior D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 127, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3142 Matilde DE BETTIN  UGP54.103Q
2.473 Fredrik PEDERSEN  OSK54.207Q
3.2141 Noah VAN RIET  TRL59.657 
4.118 Chloe CAMERON  AYR1:08.939
 Race 128, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1128 Suze KINGMA  TRL51.391Q
2.371 Nils D`ALUZIER  OSK1:03.835Q
3.4108 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG1:04.613 
4.260 Arty CLAREY  NIRC1:08.453ADV
 Race 129, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.384 Bibi ARTS  STB51.206Q
2.178 Bas VAN DER VALK  SCT53.302Q
3.2116 Asif MUHAMMAD  SVU55.290 
 Race 130, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.449 Enni WIELSCH  MERC54.205Q
2.367 Jason WILTING  NSV54.355Q
3.1143 Sheila DE RIGO  UGP57.579 
4.2118 Guro Samdahl MELHUUS  TKK58.497
 
Semi Final 500 meter Junior D
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 140, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1143 Sheila DE RIGO  UGP57.909Q
2.2141 Noah VAN RIET  TRL58.849Q
3.3108 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG-     
 Race 141, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1116 Asif MUHAMMAD  SVU55.708Q
2.2118 Guro Samdahl MELHUUS  TKK57.376Q
3.318 Chloe CAMERON  AYR58.414 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 142, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1128 Suze KINGMA  TRL50.544Q
2.349 Enni WIELSCH  MERC52.869Q
3.467 Jason WILTING  NSV53.083 
4.278 Bas VAN DER VALK  SCT1:06.568
 Race 143, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Bibi ARTS  STB50.690Q
2.373 Fredrik PEDERSEN  OSK51.348Q
3.2142 Matilde DE BETTIN  UGP52.386 
4.560 Arty CLAREY  NIRC55.580
5.471 Nils D`ALUZIER  OSK1:03.616
 
Final 500 meter Junior D
 Race 174, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2108 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG57.280 
2.118 Chloe CAMERON  AYR58.683
 Race 175, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1116 Asif MUHAMMAD  SVU56.129 
2.3143 Sheila DE RIGO  UGP56.191
3.2118 Guro Samdahl MELHUUS  TKK58.088
4.4141 Noah VAN RIET  TRL58.557
 Race 176, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1142 Matilde DE BETTIN  UGP53.4245 
2.267 Jason WILTING  NSV53.5643
3.360 Arty CLAREY  NIRC55.6602
4.471 Nils D`ALUZIER  OSK1:02.4271
5.578 Bas VAN DER VALK  SCT1:06.766
 Race 177, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.284 Bibi ARTS  STB50.33734 
2.1128 Suze KINGMA  TRL50.34521
3.373 Fredrik PEDERSEN  OSK51.69513
4.449 Enni WIELSCH  MERC52.7438
 
Distance Classification 500 meter Junior D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.84 Bibi ARTS  STB1341|1|150.337
2.128 Suze KINGMA  TRL2211|1|250.345
3.73 Fredrik PEDERSEN  OSK3132|2|351.348
4.49 Enni WIELSCH  MERC481|2|452.743
  Final, Group 2
5.142 Matilde DE BETTIN  UGP151|3|152.386
6.67 Jason WILTING  NSV232|3|253.083
7.60 Arty CLAREY  NIRC324|4|355.580
8.71 Nils D`ALUZIER  OSK412|5|41:02.427
9.78 Bas VAN DER VALK  SCT52|4|553.302
  Final, Group 3
10.116 Asif MUHAMMAD  SVU13|1|155.290
11.143 Sheila DE RIGO  UGP23|1|256.191
12.118 Guro Samdahl MELHUUS  TKK34|2|357.376
13.141 Noah VAN RIET  TRL43|2|458.557
  Final, Group 4
14.108 Aleyándro RIVERO MAERSCHALCK  STKG13|3|157.280
15.18 Chloe CAMERON  AYR24|3|258.414


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Hunter
Sebra Sports
Maplez
SpeedSkatingShop
Customboots.de