Events
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EASTER CUP (GOLDEN SUN-SILVER M) - Gent, Belgium - 15-16 April 2017
 
Heats 500 m Ladies Senior/A/B
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 103, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Daphne MERLEVEDE  BSC51.832Q
2.393 Imke VANDEUREN  STKG53.047Q
3.129 Mellanie TILLER  IHCL53.914q
4.41 Jana MALIKOVÁ  BKN56.544
 Race 104, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Charlotte HAYWARD  MIRC50.722Q
2.356 Sophie SCHUCK  MERC52.906Q
3.28 Marieke SLEMBROUCK  BSC59.584 
4.495 Caroline VANDENBULCKE  STKG1:01.051
 Race 105, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Alexandra DANNEEL  BSC49.146Q
2.269 Anna TIMMERMAN  NSV53.974Q
3.494 Emily ALMEY  STKG56.268q
4.396 Sarah VANDENBULCKE  STKG1:17.382
 
Semi Finals 500 m Ladies Senior/A/B
  1 Race (the best 4 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 114, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Jana MALIKOVÁ  BKN59.010Q
2.28 Marieke SLEMBROUCK  BSC1:00.273Q
3.395 Caroline VANDENBULCKE  STKG1:02.089Q
4.496 Sarah VANDENBULCKE  STKG1:14.644Q
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 115, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Alexandra DANNEEL  BSC49.171Q
2.256 Sophie SCHUCK  MERC52.589Q
3.393 Imke VANDEUREN  STKG52.636 
4.494 Emily ALMEY  STKG56.991
 Race 116, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Charlotte HAYWARD  MIRC50.618Q
2.26 Daphne MERLEVEDE  BSC50.750Q
3.329 Mellanie TILLER  IHCL53.136 
4.469 Anna TIMMERMAN  NSV53.284
 
Final 500 m Ladies Senior/A/B
 Race 158, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Jana MALIKOVÁ  BKN56.474 
2.28 Marieke SLEMBROUCK  BSC1:00.452
3.395 Caroline VANDENBULCKE  STKG1:00.520
4.496 Sarah VANDENBULCKE  STKG1:15.676
 Race 159, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.193 Imke VANDEUREN  STKG52.0695 
2.369 Anna TIMMERMAN  NSV52.9493
3.229 Mellanie TILLER  IHCL53.0222
4.494 Emily ALMEY  STKG57.4291
 Race 160, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Alexandra DANNEEL  BSC48.53034 
2.260 Charlotte HAYWARD  MIRC48.86021
3.36 Daphne MERLEVEDE  BSC50.63813
4.456 Sophie SCHUCK  MERC53.5988
 
Distance Classification 500 m Ladies Senior/A/B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.5 Alexandra DANNEEL  BSC1341|1|148.530
2.60 Charlotte HAYWARD  MIRC2211|1|248.860
3.6 Daphne MERLEVEDE  BSC3131|2|350.638
4.56 Sophie SCHUCK  MERC482|2|452.589
  Final, Group 2
5.93 Imke VANDEUREN  STKG152|3|152.069
6.69 Anna TIMMERMAN  NSV232|4|252.949
7.29 Mellanie TILLER  IHCL323|3|353.022
8.94 Emily ALMEY  STKG413|4|456.268
  Final, Group 3
9.1 Jana MALIKOVÁ  BKN14|1|156.474
10.8 Marieke SLEMBROUCK  BSC23|2|259.584
11.95 Caroline VANDENBULCKE  STKG34|3|31:00.520
12.96 Sarah VANDENBULCKE  STKG44|4|41:14.644


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Sebra Sports
Evoskates
SpeedSkatingShop
pb-event
Customboots.de
Maplez