Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CHAMPIONSHIPS - Rotterdam, Netherlands - 10-12 March 2017
 
Preliminaries 500 m Men
  12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, plus the 11 fastest thirds)
 Race 17     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Denis NIKISHA  KAZ41.813Q
2.60 Jung-Su LEE  KOR41.949Q
3.15 Vladislav BYKANOV  ISR42.011Q
4.194 Ivan MARTINIC  CRO44.812
5.136 Matej FILIP  SVK44.888
 Race 18     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Victor AN  RUS41.867Q
2.90 Keita WATANABE  JPN42.484Q
3.151 Ryan MCANUFF  IRL42.688Q
4.39 Edin BRANKOVIC  BIH44.532
5.41 De Vin WONG  MAS-    
 Race 19     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Sandor LIU SHAOLIN  HUN41.422Q
2.29 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS41.522Q
3.8 Yi Ra SEO  KOR41.595Q
4.21 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ41.927
5.119 Dimitar GEORGIEV  BUL-    
 Race 20     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.53 Charle COURNOYER  CAN41.684Q
2.159 Da Woon SIN  KOR41.768Q
3.1 Tianyu HAN  CHN41.888Q
4.47 Jun-Peng SU  TPE44.245
 Race 21     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Charles HAMELIN  CAN41.406Q
2.179 Dylan HOOGERWERF  NED41.486Q
3.24 Christoph SCHUBERT  GER43.350Q
4.49 Volodymyr HANDEI  UKR44.191
5.204 Mukerrem DENIZ  TUR-    
 Race 22     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.97 Ziwei REN  CHN42.075Q
2.86 Daan BREEUWSMA  NED42.114Q
3.85 Tristan NAVARRO  FRA42.502Q
4.48 Dominic ANDERMANN  AUT44.331
 Race 23     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.62 Sjinkie KNEGT  NED41.946Q
2.45 Rafal ANIKEJ  POL42.225Q
3.43 Tommaso DOTTI  ITA44.501Q
4.143 Jacob JANSSON  SWE44.737ADV
5.38 Lucas NG  SGP45.013
 Race 24     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.52 Semen ELISTRATOV  RUS42.261Q
2.36 Roberts ZVEJNIEKS  LAT42.531Q
3.134 Tunay SIMSEK  TUR44.571 
4.111 Einar AGDESTEIN  NOR45.417
5.42 Ivan MOJSILOVIC  SRB46.408
 Race 25     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Shaoang LIU  HUN42.090Q
2.65 Thibaut FAUCONNET  FRA42.413Q
3.34 Ryosuke SAKAZUME  JPN42.415Q
4.150 Sebastian CANO  COL42.815
5.81 Farrell TREACY  GBR43.233
 Race 26     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Viktor KNOCH  HUN42.389Q
2.13 John-Henry KRUEGER  USA42.583Q
3.35 Pierre BODA  AUS43.016Q
4.138 Sidney K CHU  HKG45.617
 Race 27     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 J.R. CELSKI  USA42.311Q
2.6 Dajing WU  CHN43.035Q
3.22 Jens ALMEY  BEL43.531Q
4.87 Maksim SIARHEYU  BLR43.626
5.80 Josh CHEETHAM  GBR44.076
 Race 28     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Samuel GIRARD  CAN42.195Q
2.84 Andrea CASSINELLI  ITA42.596Q
3.142 Gert-Jan GOEMINNE  BEL42.708Q
4.198 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU45.845
5.33 Zachary BIGGS  NZL48.827


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership