Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-6 (SAB-3) - Torino, Italy - 17-19 February 2017
 
Heats 1000 meter Ladies Junior B
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 142, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Josephine HEIMERL  DEC1:45.001Q
2.270 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW1:45.109Q
3.131 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH1:46.369 
415 Gloria CONFORTOLA  BORDNS
 Race 143, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1114 Marijn WIERSMA  STA1:43.730Q
2.3150 Federica APOLLONI  VGT1:44.206Q
3.486 Charlotte HAYWARD  MIRC1:45.222q
4.236 Marie SAURLER  DEC1:48.448
 Race 144, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1128 Joni TERSTEEG  SVU1:44.526Q
2.36 Tanith TURNER  ALD1:44.663Q
3.255 Lisa ECKSTEIN  EVD1:44.816q
4.496 Valentina BONATI  PON1:48.483
5.5135 Iris VEENSTRA  TRL1:50.344
 Race 145, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG1:48.268Q
2.1103 Myrthe WIELINGA  SCT1:50.749Q
3.339 Anna BEISER  ECO1:59.990ADV
4.4134 Simone VEENSTRA  TRL2:10.584
5149 Ilaria COTZA  VGTYC
 Race 146, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.454 Anna Katharina GÄRTNER  EVD1:43.418Q
2.2129 Esther GIJSBERS  SVU1:43.567Q
3.123 Noelie RIBAS  CGALE1:47.803 
4.365 Francesca TASSIN  VGT1:50.875
 
Quarter Finals 1000 meter Ladies Junior B
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 155, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.435 Josephine HEIMERL  DEC1:42.022Q
2.1128 Joni TERSTEEG  SVU1:42.114Q
3.355 Lisa ECKSTEIN  EVD1:42.683q
4.26 Tanith TURNER  ALD1:44.795
 Race 156, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1129 Esther GIJSBERS  SVU1:41.247Q
2.439 Anna BEISER  ECO1:41.429Q
3.2150 Federica APOLLONI  VGT2:00.367 
4.386 Charlotte HAYWARD  MIRC2:03.143
 Race 157, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2114 Marijn WIERSMA  STA1:48.078Q
2.4127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG1:48.146Q
3.154 Anna Katharina GÄRTNER  EVD1:48.338q
4.370 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW1:48.988
5.5103 Myrthe WIELINGA  SCT1:52.998
 
Semi Finals 1000 meter Ladies Junior B
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 252, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Noelie RIBAS  CGALE1:49.523Q
2.296 Valentina BONATI  PON1:49.623Q
3.365 Francesca TASSIN  VGT1:49.738 
 Race 253, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.236 Marie SAURLER  DEC1:45.374Q
2.4134 Simone VEENSTRA  TRL1:45.501Q
3.131 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH1:45.852 
4.3135 Iris VEENSTRA  TRL1:48.452
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 254, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.454 Anna Katharina GÄRTNER  EVD1:38.563Q
2.1129 Esther GIJSBERS  SVU1:38.965Q
3.3127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG1:39.169 
4.2128 Joni TERSTEEG  SVU1:39.495
 Race 255, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4114 Marijn WIERSMA  STA1:39.734Q
2.139 Anna BEISER  ECO1:40.146Q
3.235 Josephine HEIMERL  DEC1:42.398 
4.355 Lisa ECKSTEIN  EVD1:45.660
 
Final 1000 meter Ladies Junior B
 Race 280, Group 5     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH1:53.657 
2.365 Francesca TASSIN  VGT1:55.803
3.2135 Iris VEENSTRA  TRL1:57.907
 Race 281, Group 4     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 Noelie RIBAS  CGALE1:46.872 
2.496 Valentina BONATI  PON1:47.087
3.136 Marie SAURLER  DEC1:47.125
4.2134 Simone VEENSTRA  TRL1:48.217
 Race 282, Group 3     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.586 Charlotte HAYWARD  MIRC1:49.089 
2.16 Tanith TURNER  ALD1:49.303
3.270 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW1:50.154
4.4150 Federica APOLLONI  VGT1:52.134
5.3103 Myrthe WIELINGA  SCT1:53.644
 Race 283, Group 2     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Josephine HEIMERL  DEC1:48.9055 
2.2128 Joni TERSTEEG  SVU1:56.2163
3.1127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG1:57.1142
455 Lisa ECKSTEIN  EVDP
 Race 284, Group 1     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.439 Anna BEISER  ECO1:37.11334 
2.3114 Marijn WIERSMA  STA1:37.49421
3.154 Anna Katharina GÄRTNER  EVD1:37.85313
4.2129 Esther GIJSBERS  SVU1:37.9478
 
Distance Classification 1000 meter Ladies Junior B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.39 Anna BEISER  ECO1343|2|2|11:37.113
2.114 Marijn WIERSMA  STA2211|1|1|21:37.494
3.54 Anna Katharina GÄRTNER  EVD3131|3|1|31:37.853
4.129 Esther GIJSBERS  SVU482|1|2|41:37.947
  Final, Group 2
5.35 Josephine HEIMERL  DEC151|1|3|11:42.022
6.128 Joni TERSTEEG  SVU231|2|4|21:39.495
7.127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG321|2|3|31:39.169
8.55 Lisa ECKSTEIN  EVDP3|3|4|P1:42.683
  Final, Group 3
9.86 Charlotte HAYWARD  MIRC13|4|11:45.222
10.6 Tanith TURNER  ALD22|4|21:44.663
11.70 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW32|4|31:45.109
12.150 Federica APOLLONI  VGT42|3|41:44.206
13.103 Myrthe WIELINGA  SCT52|5|51:50.749
  Final, Group 4
14.23 Noelie RIBAS  CGALE13|1|11:46.872
15.96 Valentina BONATI  PON24|2|21:47.087
16.36 Marie SAURLER  DEC34|1|31:45.374
17.134 Simone VEENSTRA  TRL44|2|41:45.501
  Final, Group 5
18.31 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH13|3|11:45.852
19.65 Francesca TASSIN  VGT24|3|21:49.738
20.135 Iris VEENSTRA  TRL35|4|31:48.452
  Heats, Group 1
149 Ilaria COTZA  VGTYC|-


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership