Events
Turnhout Closing Games
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DANUBIA-6 (CD-3) - Zagreb, Croatia - 10-12 February 2017
 
Heats 500 meter Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 29, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Petra VANKOVÁ  CZE48.260Q
2.217 Valentina ASCIC  CRO48.691Q
3.349 Mimi LAJOS  PSN52.435q
4.455 Virag KIS  SZKE56.789
 Race 30, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Alica PORUBSKÁ  SVK47.080Q
2.219 Danijela IVANDIC  CRO49.639Q
3.360 Marta HAINO  LAT51.667q
 Race 31, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Katarina BURIC  CRO48.337Q
2.230 Kristýna SULCOVÁ  CZE1:04.156Q
380 Emoke BODO  ROUP
 
Semi Final 500 meter Ladies
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 60, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Petra VANKOVÁ  CZE48.818Q
2.218 Katarina BURIC  CRO48.904Q
3.360 Marta HAINO  LAT50.459 
4.430 Kristýna SULCOVÁ  CZE51.978
 Race 61, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Alica PORUBSKÁ  SVK47.121Q
2.217 Valentina ASCIC  CRO47.607Q
3.319 Danijela IVANDIC  CRO49.620 
4.449 Mimi LAJOS  PSN53.865
 
Final 500 meter Ladies
 Race 68, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Danijela IVANDIC  CRO49.799 
2.260 Marta HAINO  LAT49.880
3.330 Kristýna SULCOVÁ  CZE49.940
4.449 Mimi LAJOS  PSN52.483
5.555 Virag KIS  SZKE57.280
 Race 69, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Alica PORUBSKÁ  SVK46.44934 
2.218 Katarina BURIC  CRO46.49121
3.331 Petra VANKOVÁ  CZE47.74113
4.417 Valentina ASCIC  CRO47.9248
 
Distance Classification 500 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.78 Alica PORUBSKÁ  SVK1341|1|146.449
2.18 Katarina BURIC  CRO2211|2|246.491
3.31 Petra VANKOVÁ  CZE3131|1|347.741
4.17 Valentina ASCIC  CRO482|2|447.607
  Final, Group 2
5.19 Danijela IVANDIC  CRO12|3|149.620
6.60 Marta HAINO  LAT23|3|249.880
7.30 Kristýna SULCOVÁ  CZE32|4|349.940
8.49 Mimi LAJOS  PSN43|4|452.435
9.55 Virag KIS  SZKE54|556.789
  Heats, Group 1
80 Emoke BODO  ROUPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Mapleskate
Sebra Sports
Hunter
SpeedSkatingShop
Customboots.de