Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bolzano, Italy - 28-30 October 2016
 
Semi Finals 500 meter Men Junior D
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 132, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4107 Stijn BEEKELAAR  SVU52.436Q
2.14 Ollie ROWE  ALD52.676Q
3.2140 Alessandro PICCHIARELLI  VGT55.321 
4.3139 Sebastian CAPONE  VGT1:04.552
 Race 133, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.39 Tom COMBESCOT  ASMB53.552Q
2.2128 Massimo FORRER  UGP53.657Q
3.423 Arnau CORIA-RUEDA  BST1:12.012 
4.1149 Leon DÖRING  EVD-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 134, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.358 Thijmen KOESTAL  IJVZ52.357Q
2.421 Timofey DONSKOI  BSC53.657Q
3.278 Gianluca BERNARDI  SCP54.179ADV
4.5131 Arthur VANBESIEN  USF1:05.097
153 Ted DALRYMPLE  HVHWP
 Race 135, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2117 Samuel JANSEN  TRL52.167Q
2.496 Idse VAN BENTHUM  STB52.175Q
3.195 Brian BOER  STB52.389q
4.571 Isaac RAIZADA  NIRC52.561
5.376 Luca BONATI  PON52.995
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 136, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.475 Ezio BONUTTI  PON51.514Q
2.185 Lorenzo PREVITALI  SES52.420Q
3.32 Alessandro LOREGGIA  AEV52.876 
4.257 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ-    
5115 Hylke DE BOER  TRLDNS
 Race 137, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.169 Till SCHÄFER  MERC50.785Q
2.3127 Gianmarco BOSCARO  UGP52.719Q
3.428 Federico IORIATTI  CPP1:38.443ADV
212 Pietro CASTELLAZZI  BORP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 138, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Gabriel VOLET  OGCA49.003Q
2.384 Matteo PIACENTINI  SES49.184Q
3.2138 Maurizio TUNNO  VGT49.229 
4.411 Giacomo PEDRINI  BOR50.801
 Race 139, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Theo COLLINS  ALD49.481Q
2.1116 Niels BERGSMA  TRL49.575Q
3.481 Chris BRIJDER  SCT49.632 
4.387 Stefano PEDERZOLLI  SGPV50.075


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
pb-event
Customboots.de
Evoskates
Hunter
Maplez
SpeedSkatingShop