Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Sofia, Bulgaria - 6-8 February 2009
Preliminaries 1000m (1) Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
Race 35 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
165
KWAK Yoon-Gy
KOR
1:28.338
Q
2.
183
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
1:28.497
Q
3.
108
Assen PANDOV
BUL
1:28.802
q
4.
139
Torsten KRÖGER
GER
1:28.888
5.
104
Andre PULEC
AUT
1:33.737
Race 36 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
121
SONG Weilong
CHN
1:27.787
Q
2.
164
KIM Yong-Sung
KOR
1:27.852
Q
3.
148
Nicolas BEAN
ITA
1:27.950
q
4.
138
Tyson HEUNG
GER
1:27.990
Race 37 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
154
Takahiro FUJIMOTO
JPN
1:30.052
Q
2.
178
Ingmar VAN RIEL
NED
1:30.199
Q
3.
103
Elliott SHRIANE
AUS
1:30.271
q
4.
127
Benjamin MACÉ
FRA
1:30.700
5.
171
Jekabs SAULITIS
LAT
1:34.136
Race 38 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
114
François HAMELIN
CAN
1:32.550
Q
2.
194
Travis JAYNER
USA
1:32.604
Q
3.
173
Daan BREEUWSMA
NED
1:33.385
4.
188
Viktor KOROLOV
UKR
1:33.806
Race 39 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
117
François-Louis TREMBLAY
CAN
1:29.499
Q
2.
184
Sergey PRANKEVICH
RUS
1:29.588
Q
3.
151
Claudio RINALDI
ITA
1:29.761
q
4.
162
Artur SULTANGALIYEV
KAZ
1:29.845
5.
172
GANTUMUR Munkhdori
MGL
-
Race 40 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
HAN Jialiang
CHN
1:29.942
Q
2.
131
Jon ELEY
GBR
1:30.219
Q
3.
128
Jeremy MASSON
FRA
1:31.779
q
195
Jordan MALONE
USA
DQ
Race 41 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
115
Olivier JEAN
CAN
1:30.970
Q
2.
196
Anthony LOBELLO
USA
1:31.272
Q
3.
191
Dmytro POLTAVETS
UKR
1:32.404
q
4.
133
Paul STANLEY
GBR
1:32.735
Race 42 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:30.263
Q
2.
156
Satoshi SAKASHITA
JPN
1:30.417
Q
3.
145
KNOCH Viktor
HUN
1:31.566
q
4.
106
Victor DIMITROV
BUL
1:33.594
Race 43 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
167
LEE Jung-Su
KOR
1:30.210
Q
2.
144
GALAMBOS Gábor
HUN
1:30.302
Q
3.
153
Roberto SERRA
ITA
1:30.629
q
4.
135
Paul WORTH
GBR
1:31.767
Race 44 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
LI Ye
CHN
1:32.158
Q
2.
177
Freek VAN DER WART
NED
1:32.611
Q
3.
111
Assen YORDANOV
BUL
1:33.943
4.
163
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
1:35.215
189
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters